×
Stół z pelargoniami na miejskim tarasie na dachu

6 doskonałych pomysłów na ukwiecone meble DIY z pelargoniami

Dzięki meblom DIY i pelargoniom możesz stworzyć indywidualne, kwitnące oazy na świeżym powietrzu. Już teraz odkryj wspaniałe pomysły wraz z instrukcjami dla majsterkowiczów!

Sezon na odpoczynek na świeżym powietrzu wkrótce się rozpocznie! Słońce i łagodna temperatura wywołują u nas podniecenie i sprawiają, że chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Najwyższy czas, aby przygotować taras, balkon i ogródek, żeby w pełni cieszyć się nadchodzącymi miesiącami. Tutaj podpowiemy, jak to zrobić przy ograniczonym budżecie. Dzięki własnoręcznie wykonanym meblom ogrodowym i kolorowym pelargoniom możesz zamienić dowolne miejsce w kolorowy raj! 😊

Tutaj dowiesz się:

– co sprawia, że samodzielnie wykonane stoły, krzesła i półki są wyjątkowe.

– dlaczego pelargonie są idealnymi roślinami do kwitnących oaz dobrego samopoczucia.

– jakie narzędzia są niezbędne, aby samodzielnie zbudować meble.

Prezentujemy 6 oryginalnych mebli DIY, które sprawią, że miejsce, na którym odpoczywasz, będzie niepowtarzalne. Szczegółowe instrukcje i opisy krok po kroku pomogą Ci je zbudować. Życzymy dobrej zabawy!

Co sprawia, że samodzielnie wykonane meble są tak atrakcyjne?

Tworzenie czegoś samodzielnie jest zabawą i daje ogromne poczucie sprawczości.

– Możesz się realizować, projektując swoje meble dokładnie tak, jak chcesz.

Ponownie wykorzystując używane meble lub materiały (upcykling) dbasz o  środowisko i zrównoważony rozwój. 😊

– Majsterkując oszczędzasz.

– Samodzielnie wykonane meble są niepowtarzalne w przeciwieństwie do masowo produkowanych przedmiotów.

A dlaczego pelargonie?

Prawie żadna inna, letnia roślina nie kwitnie tak bujnie i długo.

– Pelargonie są łatwe w pielęgnacji i nadają się również dla początkujących ogrodników.

– Pelargonie radzą sobie w ekstremalnych upałach i w przejściowych okresach suszy.

– Pelargonie są odporne na choroby i szkodniki.

– Pelargonie występują w wielu kolorach i formach wzrostu oraz mają różnorodne kwiaty i liście.

Pelargonie potrzebują dużo słońca, aby dobrze rosnąć i wytwarzać wiele kwiatów. Dlatego jako rośliny doniczkowe nadają się tylko na stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Nie musisz jednak z nich rezygnować, jeśli nie możesz zapewnić im odpowiedniego miejsca. W takim przypadku zastąp je ciętymi pelargoniami i ciesz się pięknem kolorowych kwiatów! 😊

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Choć posiadanie odpowiednich narzędzi jest niewątpliwie zaletą, nie potrzebujesz doskonale wyposażonego warsztatu, żeby zbudować własne meble. Do realizacji większości pomysłów wystarczy podstawowy zestaw narzędzi:

– młotek

– piła

– wiertarka akumulatorowa

– obcęgi

– pistolet do klejenia na gorąco i sztyfty

– śruby i gwoździe

– pędzle i farby

Pomysły na meble DIY z pelargoniami

Pomysł DIY 1: ławka z pelargoniami

Do wykonania tej ukwieconej ławki nie potrzeba mieć specjalnych zdolności  manualnych. Wystarczą drewniane deski i donice z gazobetonu, które znajdziesz w  markecie budowlanym.

Do tego: farby akrylowe, gąbka do malowania, rękawice plastikowe, taśma malarska, ziemia doniczkowa, pelargonie, włóknina ogrodowa i nożyczki. W betonowych donicach posadź kolorowe pelargonie.

Jeśli pojemniki mają więcej niż 20 cm długości, możesz posadzić obok pelargonii inną kochającą słońce roślinę. Chcesz wiedzieć jak zrobiliśmy ławkę? Obejrzyj nasz filmik Video an. 😊

Pomysł DIY 2: praktyczna drabinka z pelargoniami

Na tej  półce DIY, wykonanej z drabiny i desek jest mnóstwo miejsca do wyeksponowania pelargonii i innych przedmiotów. Może służyć ona jako parawan do pokoju lub panel zapewniający prywatność. Możesz łatwo zbudować ją samodzielnie. Zwłaszcza jeśli za niewielką opłatą zlecisz w sklepie przycięcie desek.

Potrzebna jest drabina, 3-4 deski o grubości 16 mm, wiertarka akumulatorowa, ewentualnie wyrzynarka, papier ścierny, cyrkiel, ołówek i linijka oraz kilka glinianych doniczek i pelargonie. Najlepiej

zaopatrzyć się w gotowe deski przycięte na wymiar. Powinny być węższe niż szczeble drabiny i wystarczająco długie, aby z każdej strony wystawały na ok. 20-30 cm poza ramę drabiny. Dzięki temu będzie na nich wystarczająco dużo miejsca na doniczki z pelargoniami.

Zastanów się, gdzie umieścić każdą doniczkę z pelargonią i użyj cyrkla, aby narysować okręgi na deskach, aby następnie je wyciąć i zawiesić w nich doniczki. Średnica otworów musi być mniej więcej o 1 cm mniejsza od górnej średnicy doniczek. Najprostszym sposobem jest zlecenie wycięcia otworów w sklepie.

Oczywiście, jeśli masz wyrzynarkę do drewna, możesz to zrobić sam. Najlepiej najpierw wywiercić otwory wiertarką akumulatorową, aby brzeszczot piły mógł przebić się przez deskę. W zależności od szerokości deski, możesz umieścić większą doniczkę z pelargonią na środku deski lub dwie mniejsze doniczki obok siebie. W przypadku dwóch doniczek ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między otworami.

Pomysł DIY 3: Stół z upcyklingu z opon samochodowych

Do wykonania tego małego stolika potrzebujesz dwóch używanych opon samochodowych, farby akrylowej, okrągłej płyty OSB, wiertarki akumulatorowej i śrub.

Najpierw dokładnie wyczyść opony, a następnie pomaluj je wybranym przez siebie kolorem. W przypadku jasnych kolorów prawdopodobnie trzeba będzie nałożyć na doniczkę kilka warstw, żeby poprzedni kolor nie przebijał.

Najlepiej zlecić przycięcie płyty OSB bezpośrednio w markecie budowlanym.

Zamocuj ją za pomocą wkrętów, aby się nie przesuwała.

Pomysł DIY 4: wisząca półka ścienna w stylu boho

Ta dekoracja ścienna w stylu boho nadaje się równie dobrze do zadaszonych tarasów czy balkonów, jak i do wnętrz! Półkę DIY możesz z łatwością wykonać samodzielnie. Do jej wykonania potrzebne są gałąź, deska, wiertarka, mocny sznurek jutowy, włóczka makramowa, drewniane koraliki, nożyczki, pelargonie i inne dekoracje do umieszczenia na półce.

Należy pamiętać, że gałąź musi być nieco dłuższa niż szerokość ściennej półki. Najpierw przytnij jutowy sznurek i przywiąż go po obu stronach gałęzi. Ta pętla zostanie później wykorzystana do powieszenia Twojej dekoracji ściennej. Przytnij więcej sznurka i włóczki makramowej do pożądanej długości, a następnie przewlecz je przez gałąź w wiązkach po trzy do pięciu.

Przełóż końce sznurka lub przędzy przez wykonaną pętlę i je zaciśnij. W kolejnym kroku z niektórych wiązek zapleć warkocze i zakończ każdy warkocz węzłem. W przypadku innych pozwól, aby poszczególne sznurki zwisały luźno. Inne wiązki zwiąż w różnych miejscach ich długości różnokolorowym sznurkiem lub nawlecz na nie koraliki. Zewnętrzne wiązki po obu stronach wieszaka ściennego pozostaw na razie niedokończone.

Przepiłuj deskę na pożądaną szerokość (pamiętaj, aby była nieco krótsza niż twoja gałąź) i wywierć otwory we wszystkich czterech rogach. Podziel zewnętrzne dwie wiązki i przełóż połowę sznurków przez każdy z wywierconych wcześniej otworów. Następnie zawiąż sznurki pod deską tak, aby węzły utrzymywały ją poziomo i stabilnie. Na koniec powieś dekorację na ścianie a na półce ustaw pelargonię oraz inne drobiazgi.😊

Pomysł DIY 5: Półka z upcyklingu wisząca do ogrodu

W kilku prostych krokach możesz zrobić ze starego, drewnianego krzesła taką wiszącą półkę. Potrzebne jest stare, drewniane krzesło, piła, wkrętarka akumulatorowa ze śrubami, wodoodporna farba w spreju, mocna lina do powieszenia i pelargonia w doniczce.

Pierwszym krokiem jest całkowity demontaż krzesła na części. Następnie należy przepiłować siedzisko na środku i przykręcić przednią połowę do oparcia tak, aby krawędź była przysłonięta. Następnie pomaluj półkę wybranym kolorem, powieś ją na sznurku i ustaw na niej pelargonię. Wskazówki dotyczące odpowiedniego stanowiska znajdziesz tutaj.

Pomysł DIY 6: Zewnętrzny stół oparty na wertykalnym ogrodzie

Ten wspaniały stół na świeżym powietrzu jest łatwiejszy do wykonania niż myślisz.

Potrzebny jest: prosty, druciany kosz ze zdejmowanym, drewnianym blatem, włóknina ogrodowa, ziemia doniczkowa, pelargonia, sałata, zioła i inne rośliny według uznania, nożyczki i drut aluminiowy.

Zdejmij blat stołu i za pomocą drutu aluminiowego wyłóż całe wnętrze kosza włókniną ogrodową. Następnie dolną część kosza wypełnij ziemią doniczkową  (Jeśli kosz jest bardzo duży, możesz zaoszczędzić glebę, umieszczając w środku kosza solidny przedmiot, np. drewnianą kłodę).

Natnij nożyczkami krzyżyki na włókninie pomiędzy drutami, tak żeby ostrożnie rozsuwając materiał na boki, można było przełożyć bryłę korzeniową roślin.

Następnie zacznij umieszczać pelargonie, zioła i inne rośliny od zewnętrznej strony drucianego kosza. Umieszczaj rośliny w co najmniej 20 centymetrowych odstępach.

Rozpocznij sadzenie od dołu i stopniowo przesuwaj się w górę, aż cały kosz zostanie pokryty roślinami.  Następnie umieść blat z powrotem na górze kosza. To wszystko! Aby podlać rośliny, wystarczy zdjąć blat.

Więcej wskazówek na temat prawidłowego sadzenia pelargonii znajdziesz tutaj.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.