×
Wiele różnych pelargonii w odcieniach czerwieni i różu w ogrodzie. W tle taczka, konewka i szopa.

Cztery rzeczy, których nie lubią pelargonie.

Nie bez powodu pelargonie uchodzą za wyjątkowo mało wymagające, letnie rośliny! Są jednak cztery rzeczy, których nie lubią. Jeśli będziesz o nich pamiętać, odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Z tego artykułu dowiesz się, czego nie znoszą pelargonie. Podpowiemy, po czym stwierdzić, że rośliny nie są w najlepszej kondycji i damy wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Pelargonie nie lubią mokrych korzeni

Jako rośliny południowoafrykańskie, pelargonie są przystosowane do ciepłego i suchego klimatu. Jednak absolutnie nie tolerują mokrych korzeni. Zalanie wodą ma miejsce, gdy przez dłuższy czas zbyt dużo wody zalega w doniczce i nie ma odpływu. Może to być spowodowane długotrwałymi opadami lub zbyt częstym podlewaniem. Nadmiar wody powoduje wyparcie z gleby powietrza, co przekłada się na zamieranie systemu korzennego.

O tym, że pelargonia cierpi z powodu zalania wodą, można się przekonać, gdy po podniesieniu doniczki z gleby kapie woda. Liście stają się żółte i wiotkie, a pędy kwiatowe i korzenie gniją. W ciężkich przypadkach ziemia w doniczce zaczyna brzydko pachnieć. Ponadto na spodniej stronie liści pojawiają czasem pęcherze.

Wskazówki, jak uniknąć zalania korzeni

– Zadbaj, żeby nadmiar wody miał ujście, pokrywając dno doniczki warstwą glinianych kamyczków lub keramzytem.

– Stosuj wysokiej jakości ziemię do pelargonii. Jest ona stabilna strukturalnie, daje roślinom korzyści i odpowiednio dotlenia korzenie.

Zrezygnuj ze spodków, w których zalega nadmiar wody.

– Podlewaj pelargonie po sprawdzeniu palcem, czy potrzebują wody. Właściwy czas na podlewanie to taki, w którym gleba jest ciepła i sucha, ale nie odkleja się od krawędzi doniczki.

Pelargonie nie lubią cienia

Im więcej światła pada na pelargonie, tym piękniej kwitną. Dzieje się tak dlatego, że te popularne, letnie rośliny należą do tzw. roślin światłolubnych, inaczej nazywanych również heliofitami lub roślinami światłożądnymi.

Czerpią przez kilka godzin światło słoneczne, aby odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem i bujnym wzrostem. Jeśli zaczyna brakować im światła, proces wzrostu i kwitnienia ustaje.

O tym, że twoja pelargonia potrzebuje więcej światła, zorientujesz się po tym, że nie rośnie i tworzy zbyt mało nowych kwiatów. Jej liście są bladozielone i prawie nie trzeba jej podlewać.

Wskazówki, jak sprawić, by pelargonie zakwitły

Ustaw pelargonie w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Zniosą nawet najgorętsze miejsce na balkonie od strony południowej.

– Jeśli nie masz balkonu od strony południowej, najlepszym wyborem będzie stanowisko z ekspozycją na południowy zachód.

– Bardzo jasne miejsca, choć nie bezpośrednio nasłonecznione są również odpowiednie dla pelargonii, choć kwitną i rosną na nich nieco słabiej.

– Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca dla pelargonii rabatowych i zwisających, wybierz pelargonie wielkokwiatowe (angielskie, królewskie), ponieważ w przeciwieństwie do nich potrzebują mniej światła.

Pelargonie nie lubią niedoboru składników odżywczych

Pelargonie są bardzo produktywne i potrzebują wielu składników odżywczych do bujnego rozwoju i obfitego kwitnienia. Niedobór składników pokarmowych wyłącza ich metabolizm i nie są w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału produkcyjnego.

Oznaką braku odpowiedniego nawozu są bladożółte lub czerwonawe, a nawet odpadające liście oraz ustanie wzrostu i słabe kwitnienie mimo słonecznej ekspozycji.

Rośliny, które cierpią z powodu braku składników odżywczych są również bardziej podatne na szkodniki. Dlatego możesz je często na nich w takim przypadku  zaobserwować.

Wskazówki, jak zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Posadź pelargonie w świeżej, wysokiej jakości ziemi do pelargonii, która jest zasilona nawozem na pierwsze tygodnie.

– Po czterech tygodniach od posadzenia zacznij zasilać rośliny płynnym nawozem do pelargonii zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

– Możesz też wymieszać nawóz o spowolnionym działaniu z glebą podczas sadzenia pelargonii. Zapas składników odżywczych prawdopodobnie nie wystarczy na cały sezon. Dlatego przejdź na nawóz płynny, gdy zauważysz, że pelargonie nie kwitną już tak pięknie lub gdy ich liście żółkną.

Pelargonie nie lubią zimna

Gdy tylko wiosną ptaki zaczynają ćwierkać, a na bzach pojawiają się pąki, zaczynamy upiększać nasze balkony. Z pelargoniami należy uzbroić się w cierpliwość. Choć są wytrzymałe, nie lubią niskich temperatur.

Temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza hamują ich wzrost, poniżej 5 stopni całkowicie przestają rosnąć, a mróz może je całkiem zniszczyć. Gdy wzrost zostanie sparaliżowany, potrzeba czasu, aby pelargonie znów zaczęły rosnąć. Niczego więc nie zyskujemy  sadząc je zbyt wcześnie.

O tym, że jest za zimno dla pelargonii zorientujesz się, gdy przestają rosnąć. Należy je wtedy umiarkowanie podlewać i trzeba bardzo uważać, aby nie dopuścić do zalania wodą. Jeśli rośliny zostały przemrożone, ich liście i kwiaty zaczną zwisać.

Wskazówki, jak zachować pelargonie na lato

Nie kupuj pelargonii zbyt wcześnie. Wstrzymaj się aż ustaną przymrozki (zimni ogrodnicy, zimna Zośka).

– Ustaw pelargonie na noc, tak długo jak to konieczne, przy ścianie domu lub innym osłoniętym miejscu, najlepiej nie bezpośrednio na ziemi.

– Naciągnij na rośliny włókninę ogrodową.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.