×

Pelargonie nie kwitną: 4 najczęstsze przyczyny i rozwiązania!

Co za okropna pogoda! Od kilku dni leje i wszędzie są kałuże. Gdzie schowało się słońce? Dowiedz się, co zrobić, gdy deszcze nie ustają, a pelargonie są zbyt mokre.

W tym artykule podpowiemy, czego pelargonie nie znoszą. Dowiesz się, jak rozpoznać, czego brakuje twoim roślinom balkonowym i jak zapewnić im najlepsze kwitnienie dzięki kilku prostym wskazówkom. 

Pelargonie uważane za wyjątkowo łatwe w pielęgnacji letnie kwiaty. Zapewniają to, co obiecują, ale jest kilka rzeczy, których nie znoszą. Jeśli ich unikniesz, nigdy nie będziesz musiał zadawać sobie pytania: „Dlaczego moje pelargonie nie kwitną?” W zamian będziesz cieszyć się latem morzem kwiatów. A dokładniej: morzem cudownie kwitnących pelargonii. 

Stanowisko: Pelargonie nie lubią cienia

Im więcej światła pada na pelargonie, tym piękniej kwitną.  

Wynika to z faktu, że te popularne, letnie kwiaty należą do roślin światłolubnych. 

Wygrzewając się przez kilka godzin w słońcu odwdzięczają się obfitym kwitnieniem i bujnym wzrostem. 

Można stwierdzić, że pelargonie potrzebują więcej światła, gdy w ogóle nie rosną lub nie kwitną a ich  liście bladozielone i wymagają małej ilości wody. 

Wskazówki dotyczące kwitnienia pelargonii

  • Umieść pelargonie w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Tolerują one stanowisko na gorącym i słonecznym balkonie od strony południowej. 
  • Jeśli nie masz balkonu wychodzącego na południe, dobrym wyborem będzie również ekspozycja od strony południowo-zachodniej. 
  • Jasne miejsca bez bezpośredniego nasłonecznienia (na przykład pod jasną markizą) również odpowiednie dla pelargonii, chociaż mogą kwitnąć i rosnąć nieco słabiej. 
  • Jeśli nie możesz znaleźć miejsca odpowiedniego dla pelargonii rabatowych lub zwisających, wypróbuj pelargonie wielkokwiatowe (pelargonie angielskie). Początkowo były to rośliny domowe, więc będą rosły w mniejszej ilości światła niż inne typy odmianowe. Pamiętaj: właściwe stanowisko ma kluczowe znaczenie! 

Woda: pelargonie nie lubią stać w wodzie

Jako prawdziwe południowoafrykańskie rośliny, pelargonie przystosowane do ciepła i suszy. Absolutnie nie mogą mieć przemoczonych korzeni. 

Zalanie wodą występuje, gdy zbyt dużo wody pozostaje w doniczce lub tacce przez zbyt długi czas i nie odpływa. Może to być spowodowane uporczywym deszczem lub zbyt częstym podlewaniem rośliny. Nadmiar wilgoci wypiera powietrze z gleby i korzenie gniją. 

Zauważysz, że pelargonia została przelana, jeśli woda kapie z gleby po podniesieniu doniczki. Liście żółkną i wiotczeją, a łodygi i korzenie gniją. Czasami na spodniej stronie liści pelargonii można również zaobserwować plamy. 

W ciężkich przypadkach nadmiernego podlewania kompost doniczkowy zaczyna pachnieć zgniłymi jajkami. 

Konewka stoi na stole obok ściany z pelargoniami.

Wskazówki, jak uniknąć przemaczania korzeni

  • Zadbaj, żeby nadmiar wody mógł spłynąć, umieszczając warstwę kawałków gliny lub keramzytu na dnie doniczki. 
  • Używaj wysokiej jakości kompostu do pelargonii. Stabilne strukturalnie podłoże zapewnia roślinom wsparcie iwystarczającą ilość tlenu w strefie korzeniowej. 
  • Należy unikać stosowania tac ociekowych i donic, w których może gromadzić się nadmiar wody. 
  • Podlewaj pelargonie po sprawdzeniu palcem, czy tego potrzebują. Właściwy czas na podlewanie jest wtedy, gdy gleba jest ciepła i sucha, ale nie odchodzi od krawędzi doniczki. Z reguły wystarcza pół litra wody na roślinę na jedno podlewanie. 

Nawóz: Pelargonie źle znoszą niedobory składników odżywczych

Pelargonie potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby bujnie rosnąć i obficie kwitnąć. W przypadku ich niedoboru ich metabolizm spowolnia, i kwiaty nie rozwijają się w pełni. 

Pelargonie cierpią na niedobór składników odżywczych, gdy ich liście stają się bladożółte, bladozielone lub czerwonawe, a nawet zaczynają opadać. Rośliny nie rosną, mimo że znajdują się w nasłonecznionym miejscu i są dobrze podlewane. Kwitną też słabiej niż zwykle.  

Rośliny cierpiące na niedobór składników odżywczych generalnie bardziej podatne na szkodniki. Dlatego mogą zacząć pojawiać się insekty na skądinąd odpornych pelargoniach. 

Lekkie gliniane donice z pelargoniami w różnych kolorach i rozmiarach na drewnianych schodach na tle drewnianej ściany

Tips to satisfy nutrient hunger

  • Posadź pelargonie w świeżym, wysokiej jakości kompoście do pelargonii. Jest on wstępnie zaopatrzony w składniki odżywcze na kilka pierwszych tygodni. Jeśli dbasz o środowisko, używaj ziemi bez torfu. 
  • Po upływie czterech tygodni od posadzenia należy rozpocząć regularne nawożenie pelargonii płynnym nawozem do pelargonii lub nawozem do roślin kwitnących. Zapoznaj się z instrukcją, aby dowiedzieć się, jak często i w jakiej ilości go dozować. 
  • Alternatywnie, wymieszaj nawóz o spowolnionym uwalnianiu z kompostem podczas sadzenia pelargonii. Nawóz ten uwalnia składniki odżywcze przez dłuższy czas, dzięki czemu nie trzeba go stosować tak często. 
  • Zapas składników odżywczych prawdopodobnie nie wystarczy na cały sezon, dlatego przestaw się na nawóz płynny, jeśli zauważysz, że pelargonie nie kwitną już tak dobrze lub ich liście żółkną. 

Temperatura: Pelargonie nie lubią zimna

Gdy ptaki zaczynają ćwierkać na wiosnę, a wszystko wokół zaczyna pachnieć bzem, zaczynasz myśleć o pelargoniach na swoim balkonie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Pelargonie choć wytrzymałe, nie lubią niskich temperatur. 

Przy temperaturach poniżej 12°C ich wzrost spowalnia; poniżej 5°C przestają rosnąć całkowicie; a noce z silnymi przymrozkami mogą być zabójcze dla pelargonii. 

Jeśli wzrost zostanie zatrzymany, potrzeba czasu, aby pelargonie znów zaczęły się rozwijać. Zbyt wczesne sadzenie nic nie daje. 

Można stwierdzić, że jest zbyt zimno dla pelargonii, gdy przestają rosnąć. Podlewanie nie będzie wtedy prawie konieczne i należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Jeśli kwiaty zostały wystawione na działanie mrozu, liście i kwiaty opadną. 

Różowe i fioletowe pelargonie w kamiennych doniczkach przed szybą z czarną ramą.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji pelargonii przez całe lato

  • Jeśli to możliwe, nie kupuj pelargonii zbyt wcześnie, wstrzymaj się do momentu ustania  przymrozków (zwykle po połowie maja). 
  • Ustaw pelargonie w pobliżu ściany domu lub w innym osłoniętym miejscu na noc tak długo, jak to konieczne, najlepiej nie bezpośrednio na ziemi. 
  • W razie potrzeby przykryj rośliny włókniną ogrodową. 

Oczyszczanie: Pelargonie nie lubią starych kwiatów

Oczyszczanie oznacza przede wszystkim usuwanie zwiędłych kwiatów. Pomaga to roślinie skupić energię na nowych kwiatach. 

Łatwo zorientujesz, że nadszedł czas na czyszczenie, ponieważ kwiaty będą zwiędłe i stracą swój kolor.  Nie martw się, nawet nie mając doświadczenia, będziesz wiedział(a), kiedy podjąć działania w przypadku pelargonii rabatowych i dwupłatkowych odmian zwisających. Istnieją też samoczyszczące się odmiany pelargonii, które są bardzo praktyczne i pozwalają zaoszczędzić czas. 

Wskazówka: Od razu usuwaj zwiędłe liście. Dzięki temu pelargonie będą zdrowe. 

Jak szybko pozbyć się starych kwiatów: 

  • Rozpocznij oczyszczanie, gdy tylko pierwsze kwiaty zwiędną i wykonuj to regularnie. 
  • Najszybszym sposobem na pozbycie się starych kwiatów jest użycie noża lub nożyczek. 
  • Chwyć pęd kwiatu nad węzłem i energicznie go oderwij. 
  • Jeśli chcesz użyć noża lub nożyczek, odetnij przekwitłe kwiaty pelargonii w pobliżu węzła. Wcześniej oczyść ostrza.