×

Jej wysokość Pelargonia!

Pelargonia na Zamku w Mosznej

Pelargonię, jako roślinę wszyscy znany i cenimy. Stanowi nieodzowny element, tarasów, balkonów, skrzynek i donic, od maja aż do pierwszych przymrozków — wiecie taki mamy klimat. Jest rośliną, która odwdzięcza się za pielęgnację (podlewanie, nawożenie i usuwanie przekwitniętych kwiatów), obfitym kwitnieniem przez cały niemal okres wegetacyjny, choć znam przypadki (jesień /zima 2019-2020), że i całorocznym. Wiele osób z branży ogrodniczej nie raz, wyrokowało zmierzch dominacji pelargonii na rzecz innych, coraz to nowych roślin sezonowych i jaki jest tego efekt – królowa jest tylko jedna i nią pozostała. Jeżeli nie stanowi nasadzenia monogatunkowego to z pewnością, gra pierwsze skrzypce w nasadzeniach wielorodzajowych.

Długo szukałem miejsca dla odpowiedniego wyeksponowania walorów jej wysokości Pelargonii. Wybór padł na przepiękny i zarazem bajkowy zamek w Mosznej koło Opola, który słynie z innych roślin, a mianowicie kwitnących azalii, obficie kwitnących, a zarazem wspaniale pachnących (jednak to materiał na zupełnie inny artykuł). Dzięki naszej akcji, kto wie, może zamek ten również zacznie kojarzyć się z kwitnącymi pelargoniami, w różnych odcieniach czerwieni oraz bieli, które cieszyć będą zwiedzających przez o wiele dłuższy czas niż wspomniane przeze mnie rośliny z rodziny wrzosowatych. Dlaczego wybór padł akurat na te dwie barwy? Przede wszystkim kolor czerwony, który dominuje w herbie ostatnich władców zamku Tiele-Wincklerów oraz szlachetna biel, która wspaniale odnajduje się w zamkowych wnętrzach i oranżerii.
Ten przepiękny zamek, w którym zagościła jej wysokość Pelargonia, prawie w każdym miejscu, posiada bardzo ciekawą historię przypominająca trochę amerykański sen, a mianowicie od pucybuta do milionera.

Zachęcam do zagłębienia się w ciekawe opowieści tego miejsca m.in. dzięki komu, przypomina on zamek w Disneylandzie lub szkołę magii w Hogwarcie, lub czy na terenie przy zamkowego parku można było upolować tygrysa? Dalszy opis uważam za zbędny. Film oraz zdjęcia przeniosą Was w te przepiękne miejsce, w którym spotkacie naszą królową, która z tygodnia na tydzień czarować będzie kaskadami kwiatów.

Na zakończenie pragnę złożyć zasłużone podziękowania dla sztabu osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia, a mianowicie florystom, którzy ukwiecili to magiczne miejsce kilkuset roślinami — Annie Kurnik Artico — aranżacje z żywych kwiatów, Magdalenie Kabala-Pachuc, Michałowi Bursig Kwiaciarnia pod Zegarem, NPK Rafał Kawałko Floral Designer, dostawcy kwiatów, firmie Flora-Dekor -Centrum Kwiatowe z Prószkowa k. Opola (materiał roślinny był olśniewający), dostawcy długo działającego nawozu Substral – firmie Agrocentrum z Kielc. Pani Agnieszce Zagoli – wiceprezes zarządu Zamku-Moszna za ciepłe przyjęcie, nieocenioną pomoc oraz przepyszny żurek na maślance (musicie go spróbować) oraz pracownikom zamku. Szczególne podziękowania płyną dla Kamili Żmijewskiej, bez której cały projekt by się nie odbył. Projekt został sfinansowany z pomocą Unii Europejskiej w ramach kampanii Europe in Bloom wspieranej przez Pelargonium For Europe. Całość ogarnął nasz portal florystyczny – Floraplus.pl.

Autor: Rafał Kawałko www.floraplus.pl

Zdjęcia: Rafał Kawałko oraz Mariusz Kurnik

Film – Mariusz Kurnik.

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.