×
Pelargonie w glinianych doniczkach, zaaranżowanych na starej, drewnianej drabinie.

Które pelargonie są najlepsze? Pelargonie w glinianych doniczkach, zaaranżowanych na starej, drewnianej drabinie

Czy zdarza Ci się patrzeć na pelargonie w szkółkach i centrach ogrodniczych i zastanawiać się, które są najlepsze? Odpowiedź jest prosta: wszystkie pelargonie są wspaniałe! Jednak wybór najlepszych jest uzależniony od, co chcesz z nimi zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najlepsze pelargonie do różnych zastosowań.
  • na co zwrócić uwagę przy zakupie pelargonii.

jak dbać o te popularne, letnie rośliny.

Zwisające pelargonie na ścianę pełną kwiatów

Chcesz mieć piękną ścianę pełną kwiatów? W takim razie polecamy pelargonie zwisające. Możesz je posadzić w skrzynkach, jak pokazano tutaj, i powiesić na stojaku. Kwiaty szybko zasłonią pustą przestrzeń. Pelargonie zwisające są bezkonkurencyjne jako rośliny do wiszących koszy.

Różnorodne pojedyncze, podwójne i pełne kwiaty w różnych odcieniach różu i czerwieni tworzą strukturę i przyciągają wzrok.

Samoczyszczące pelargonie dla zabieganych balkonowych ogrodników

Zestresowanym ogrodnikom najlepiej sprawdzają się pelargonie samoczyszczące. Dotyczy to odmian zwisających, które same zrzucają przekwitnięte kwiaty. Istnieje wiele jednokwiatowych, zwisających pelargonii o takich właściwościach.

Wyglądają one olśniewająco w skrzynkach okiennych lub wiszących koszach. Łatwym w pielęgnacji partnerem dla samooczyszczających się okazów są pelargonie pachnące i pelargonie o ozdobnych liściach, które dzięki nim zdobywają fanów.

Pelargonie rabatowe są idealne do efektownych aranżacji doniczkowych, które wyglądają świetnie z dużej odległości

Jeśli lubisz sadzić pelargonie w pojedynczych donicach lub tworzyć ładne dekoracje stołu, dobrym wyborem są pelargonie rabatowe. Wspaniale komponują się także z innymi lubiącymi słońce, letnimi kwiatami. Te piękne rośliny można wielokrotnie przearanżować w zależności od nastroju.

Aby uniknąć chaotycznej mieszanki stylów, zwróć uwagę na materiał; donice w naturalnych odcieniach z naturalnych materiałów są ponadczasowe i zawsze pasują do siebie.

Pelargonie angielskie dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się lata

Pelargonie królewskie są dostępne od marca i dobrze radzą sobie w jasnych miejscach w pomieszczeniach. Latem odnajdują się również w osłoniętym miejscu na zewnątrz.

Pelargonie angielskie można wystawić na zewnątrz, gdy tylko pogoda będzie wystarczająco łagodna. Najlepsze miejsce dla tej ciekawej odmiany to takie, w którym możesz mieć te wspaniałe rośliny blisko siebie.

Jak już, to już

Nie możesz się zdecydować? W takiej sytuacji posadź obok siebie różne pelargonie! Pelargonia na długiej łodydze wydłuży kompozycję i w połączeniu z niższymi odmianami rabatowymi i pelargoniami o motylkowych kwiatach, winoroślą ziemniaczaną lub pelargonią o ozdobnych liściach stworzy ciekawą strukturę.

Kosz z różowymi pelargoniami zwisającymi powieszony na tarasie. Przed nim ceramiczna donica obsadzona różową kolumnową pelargonią, pelargonia rabatowa połączona z fioletową pelargonią o motylkowych kwiatach i fioletową, ziemniaczaną winoroślą oraz wiklinowy kosz obsadzony różowymi pelargoniami o motylkowych kwiatach.

Więcej wskazówek

Pelargonie zarówno rabatowe, jak i zwisające warto wybrać do miejsc nieosłoniętych przed deszczem.

– Obsypane kwiatami pelargonie rabatowe robią piorunujące wrażenie. Dobrze sprawdzają się we wszystkich miejscach, w których chcemy, żeby były widoczne z daleka.

– Pelargonie pachnące pokochamy, jeśli ustawimy je w miejscach, w których będą odstraszać owady lub wykorzystamy je do pysznych deserów.

– Pelargonie rabatowe i zwisające ciekawie zaaranżują przestronne, otwarte tarasy i ogrody.

– Pelargonie z niezliczoną ilością drobnych, motylkowych kwiatów idealnie sprawdzają się do dekoracji stołów lub tarasów.

– Kwiaty pelargonii, niezależnie od ich formy, są wspaniałymi kwiatami ciętymi. Można je układać w małych wazonach, tworzyć z nich wieńce i serca, prasować je i suszyć.

Zakup pelargonii

Pelargonię dobrej jakości można rozpoznać po dużej ilości liści, które przysłaniają glebę. Bryła korzeniowa takich krzaczastych roślin jest też dobrze uformowana. Średnica doniczki do sadzenia w skrzynkach nie powinna mieć mniej niż 11 centymetrów. Jeśli chcesz posadzić wytrzymałe, letnie kwiaty w pojedynczych doniczkach, wybierz doniczki o średnicy 13 cm (lub większej).

Ponadto dobrej jakości pelargonie już w trakcie zakupu mają pąki. To dowód na to, że w szkółce otrzymały dużo światła i w krótkim czasie zaczną kwitnąć.

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie uwielbiają ciepłą, słoneczną pogodę. Te łatwe w pielęgnacji, ulubione, letnie rośliny odwdzięczą się kolorowymi kwiatami, jeśli tylko zostaną posadzone we właściwym miejscu. Zaskoczą ilością kwiatów, jeśli będziesz je regularnie podlewać i nawozić. Właściwy czas na podlewanie przypada wtedy, gdy gleba jest ciepła i sucha.

Można nawozić rośliny nawozem o spowolnionym działaniu w ziemi doniczkowej lub co tydzień dodawać do wody płynny nawóz do pelargonii. Jeśli regularnie będziesz usuwać zwiędnięte rośliny, zapewnisz sobie kwitnący, raj pełen pelargonii. Tutaj znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji pelargonii.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.