×
2022-geraniums-2000-summer-breeze-03

Przelane pelargonie? Oto jak odratować kwiaty

Co za okropna pogoda! Od kilku dni leje i wszędzie są kałuże. Gdzie schowało się słońce? Dowiedz się, co zrobić, gdy deszcze nie ustają, a pelargonie są zbyt mokre.

Co za okropna pogoda! Od kilku dni leje i wszędzie kałuże. Gdzie schowało się słońce? Dowiedz się, co zrobić, gdy deszcze nie ustają, a pelargonie zbyt mokre. 

Nie zauważysz tego od razu, ponieważ pelargonie odporne i łatwe w pielęgnacji, ale zimna i deszczowa pogoda na dłuższą metę zdecydowanie im nie służy. Niemniej jednak, z niewielką pomocą, mogą one przetrwać okresy złej pogody. 

Wskazówka 1: Sprawdź drenaż

Podczas ciągłych opadów szczególnie ważne jest, aby doniczki miały odpowiednie otwory drenażowe. Sprawdź je i popraw w razie potrzeby. Czy pojemniki z pelargoniami znajdują się na tacach ociekowych czy w donicach? Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli zawsze stoi w nich woda. Opróżniaj je regularnie lub przestaw je podczas ciągłych opadów. 

Warstwa drenażowa na dnie pojemnika pomaga zapobiegać gromadzeniu się wody. W przypadku skrzynek ze zbiornikami na wodę można nieco opróżnić zbiornik, przechylając skrzynki na jed stronę, aby gleba nieco wyschła od dołu. 

Wskazówka 2: Usuń z dala od deszczu

W miarę możliwości pelargonie powinny mieć zadaszenie podczas uporczywego deszczu. Idealne miejsce dla nich jest suche, ciepłe i jasne. 

Przypomnienie: Po opanowaniu wilgotności gleby pamiętaj o podlewaniu roślin balkonowych! 

2022-geraniums-2000-summer-breeze-01-1

Wskazówka 3: Usuń zniszczone kwiaty

Kwiaty, które ucierpiały pod wpływem ulewnych deszczy, powinny zostać usunięte, ponieważ mogą stanowić pożywkę dla chorób grzybowych. 

Inwazja grzybów niszczących rośliny jest dość prawdopodobna. Uwielbiają one papkowatą konsystencję przekwitłych kwiatów. 

Natychmiast pozbądź się martwych liści. 

Wskazówka 4: Osusz przez przesadzanie

Z przemoczonej ziemi doniczkowej woda wycieka przez wiele dni. Zakłóca to procesy metaboliczne w korzeniach i sprzyja ich gniciu. Jeśli nic nie pomaga, zbawienne okazuje się przesadzenie pelargonii do świeżego podłoża. Niezbędny jest wtedy dobry kompost, odpowiedni drenaż i system odprowadzający wodę. 

Nie nawadniaj go od razu, tylko pozwól siłom fizyki najpierw przejąć kontrolę. Nowy, suchy kompost będzie chłonął wodę z mokrego podłoża jak gąbka. 

Co dzieje się z liśćmi i kwiatami, gdy ciągle pada?

Kiedy ciągle pada, części rośliny nad ziemią stale mokre. Ponieważ wiele chorób grzybiczych rozwija się w wilgoci, wzrasta ryzyko ich rozprzestrzeniania. Aby tego uniknąć, należy zadbać, aby liście, łodygi i kwiaty przeschły. Najlepszym sposobem jest zapewnienie im ochrony przed deszczem. 

Jedno jest pewne: każdy okres deszczu musi dobiec końca.

Gdy po ulewach wzejdzie znów słońce i zrobi się ciepło, pelargonie wrócą do pełnej sprawności w zaskakująco krótkim czasie. Prawdziwej letniej królowej piękności nie da się tak łatwo wytrącić z równowagi. Miłość do kwitnienia jest po prostu wpisana w jej geny. 

2022-geraniums-3000-summer-vibrance-11

Co dzieje się w doniczkach i skrzynkach balkonowych, gdy pada zbyt obficie?

Zbyt duża ilość wody całkowicie zatyka pory kompostu, przez co korzenie nie odpowiednio napowietrzone. Dzieje się tak szybciej w przypadku gleby niskiej jakości niż w przypadku wysoko jakościowego produktu. 

Zatkane pory oznaczają, że metabolizm w komórkach przestaje działać. W pierwszej kolejnosci obumierają te na wrażliwych końcach korzeni. Istnieją rośliny, takie jak trzcina, które bardzo dobrze przystosowały się do wilgotnej gleby, ale pelargonia pochodzi z suchych stepów w Afryce Południowej. Takie rośliny potrzebują wystarczającej ilości tlenu w strefie korzeniowej. 

Ciągły deszcz ma efekt wtórny:

W wyniku dużej ilości wody składniki odżywcze wypłukiwane z kompostu, czego pelargonie nie lubią. Należy je wieć regularnie nawozić, aby uzupełnić ich zapasy! Najlepszy jest nawóz do kwiatów. 

Jaki jest odpowiedni kompost?

Dobry kompost doniczkowy wchłania wodę jak gąbka, a jednocześnie jest na tyle przewiewny, że nie uszkadza korzeni. Dzieje się tak w przypadku zrównoważonego stosunku grubych i drobnych porów. Dobry kompost pachnie ściółką leśną i ogrodem. Jeśli chcesz zrobić coś dla środowiska, posadź pelargonie w glebie bez torfu.