×
Geranium o różnych kolorach i kształtach

Świat pelargonii: odmiany i zastosowanie

Każdy, kto myśli, że pelargonie są nudne, z pewnością nie przyjrzał się im dokładnie. To nie tylko zwyczajne, czerwone kwiaty w skrzynkach parapetowych. To wszechstronne rośliny, które mają bardzo dużo do zaoferowania na balkonach i w ogrodach.

Kiedy dowiesz się więcej o różnych gatunkach, na pewno zechcesz posadzić rozmaite odmiany według swoich upodobań i odkryć CAŁY świat pelargonii.

W tym artykule poznasz:

 • zaskakujące cechy liści i kwiatów pelargonii
 • uroki pelargonii pachnących
 • dokładniej pelargonie rabatowe i bluszczolistne (zwisające)
 • pelargonie angielskie, które wprowadzają lato do salonu
 • pelargonie anielskie

Zacznijmy od porad dla wtajemniczonych. Istnieją pelargonie, o których prawie nikt nie słyszał.

Pelargonie o fantazyjnych liściach - niezwykłe piękności

Pelargonie o ozdobnych liściach nie kwitną tak obficie jak inne popularne odmiany. Wyróżniają się pięknymi, wybarwionymi liśćmi z oryginalnymi wzorami, na przykład żółtymi, ciemnoczerwonymi i zielonymi paskami.
Tak jak większość pelargonii, wymagają ciepłego, słonecznego stanowiska, regularnego podlewania oraz odpowiedniej ilości nawozu. Warto tutaj zaznaczyć, że odmiany pelargonii rabatowej i zwisającej również mają ciekawe ulistnienie. Jak nawozić pelargonie kliknij tutaj.

Dlaczego warto sadzić pelargonie o fantazyjnych liściach?

Pelargonie o ozdobnych liściach wprowadzają różnorodność do mieszanych, letnich aranżacji. Istnieje tak wiele różnych gatunków, że niektóre osoby nawet je kolekcjonują.

Pelargonie w kolorze łososiowym w metalowych doniczkach na stole obok widełek do sadzenia.

Ukryte zalety pelargonii pachnących

Do grupy „pelargonii pachnących” zalicza się wiele gatunków.

Wszystkie odmiany mają liście pokryte małymi, gruczołowymi włoskami, które przy dotknięciu uwalniają olejki eteryczne. Mogą pachnieć jabłkiem, miętą pieprzową, cytryną, woskiem pszczelim, sosną, różą, czekoladą lub wydzielać niezliczoną ilość innych aromatów.

Aby dowiedzieć się, czy masz pelargonię pachnącą, potrzyj jej iście i powąchaj.

Kobieta, zapach pachnącej geranium.
Różowe, zielone i białe pelargonie w glinianych doniczkach na parapecie.

Trzy, najbardziej znane pelargonie pachnące

 • anginka (Pelargonium graveolens)
 • pelargonia pachnąca miętą pieprzową (Pelargonium tomentosum)
 • pelargonia pachnąca cytryną (Pelargonium citriodorum)

Pelargonie pachnące rosną szeroko i krzaczasto. Najlepiej sadzić je pojedynczo w efektownych donicach i grupować np. na schodach. Można też zafundować sobie „ogródek ziołowy” w kuchni!

Te pelargonie nie mają spektakularnych, dużych kwiatów, zwykle są zielone i mają krzaczasty pokrój. Najlepiej ustawić je w takim miejscu, żeby przy przechodzeniu obok nich, móc poczuć ich woń.

Pelargonie pachnące lubią pełne słońce i niezbyt dużo wody. Przy nawożeniu wystarczy połowa dawki normalnego nawozu do pelargonii, ponieważ ich mniejsze kwiaty nie potrzebują go tak dużo. Regularne przycinanie pędów powoduje, że stają się bardziej rozłożyste.

Zastosowanie pelargonii pachnących

Pelargonie pachnące najlepiej wyglądają ustawione w grupie. Niektóre odmiany, np. o zapachu cytryny lub sosny odstraszają komary, dlatego warto je umieścić w ulubionym miejscu na spędzanie wieczorów. Ich liście mogą być również używane w kuchni. Podkreślają smak słodkich potraw i orzeźwiających napojów oraz dodają aromatu do kolorowych, letnich sałatek. Liście można również ususzyć i stosować jako aromatyczną mieszankę przez cały rok, przywołując jednocześnie wspomnienie lata.

Sklepy ze zdrową żywnością i apteki oferują geraniowe olejki do różnych celów, nie można ich jednak zrobić samemu w domu.

Violette Duftgeranien in altem Steintopf.

Jeśli chciałbyś zacząć kolekcjonować różne pelargonie pachnące i odmiany o ozdobnych liściach, spróbuj je również przezimować. Nasza instrukcja zimowania sprawdzi się w przypadku wszystkich rodzajów pelargonii.

Praktyczna wskazówka: Jak przezimować pelargonie

Przed pierwszymi przymrozkami należy przyciąć pelargonie do wysokości około 15 cm i przenieść je do jasnego, lecz chłodnego miejsca o temperaturze pomiędzy 5 – 10 stopni Celsjusza. Zimą zalecane jest rzadkie podlewanie, tylko wtedy, gdy ziemia jest przesuszona. W marcu należy przenieść pelargonie w nowe miejsce, przyciąć nowe przyrosty oraz suche lub zgniłe części i przesadzić je do świeżej ziemi. Po podlaniu należy umieścić donice w ciepłym miejscu z dużą ilością światła, w temperaturze około 18 stopni Celsjusza i odczekać do pojawienia się nowych korzeni i liści. Po ustaniu przymrozków można wystawić je na zewnątrz.

Teraz skupimy się na bardziej znanych odmianach pelargonii.

Geranium i pietruszka w szarych glinianych doniczkach obok kamieni, niebieskiego dzbanka, kolorowych kubków i miski z owocami na betonowej płycie

Pelargonie rabatowe - podstawowe rośliny rabatowo-doniczkowe

Pelargonie rabatowe (nazwa botaniczna, Pelargonium zonale) mają krzaczasty, wzniesiony pokrój i grube, mięsiste łodygi. Ich liście są lekko karbowane i pokryte meszkiem, a łodygi mają węzły.

Kwiaty są zebrane w baldachowate kwiatostany. W zależności od odmiany mogą mieć pełne albo pojedyncze kwiaty. Pelargonie rabatowe kwitną od maja do późnej jesieni.

Usuwając zwiędłe kwiaty, stymuluje się roślinę do szybszego tworzenia nowych kwiatów. Najlepszym sposobem jest odłamanie całej łodygi zwiędniętego kwiatu.

Czerwone pelargonie w różnych doniczkach na drewnianych schodach w ogrodzie.
Zielone i czerwone pelargonie w wiklinowych donicach na pomalowanych na zielono oponach.

Zastosowanie pelargonii rabatowych:

 • do pojedynczych doniczek i skrzynek na balkonie lub tarasie
 • do wiszących koszy
 • na rabatach kwiatowych
 • na grobach
 • jako kwiaty cięte

Wysokość pelargonii rabatowych jest zależna od odmiany i od ilości miejsca jakie mają na rozwój. Niektóre pozostają stosunkowo małe od 25-30 cm, inne dorastają do 50 cm. Ich szerokość zrównuje się z ich wysokością.

Szukasz pomysłów na pelargonie rabatowe? Kliknij tutaj!

Pelargonie bluszczolistne – balkonowe marzenia się spełniają

Pelargonie, które tworzą niesamowite kaskady zwisających z balkonów kwiatów, to pelargonie bluszczolistne (nazwa botaniczna, Pelargonium peltatum), nazywane pelargoniami zwisającymi. W zależności od odmiany tworzą pędy o długości do 1,5 m.

Można je rozpoznać po gładkich, błyszczących, woskowatych liściach, przypominających kształtem liście bluszczu. Ich łodygi są cieńsze niż u pelargonii rabatowych, co czyni je nieco bardziej wrażliwymi na wiatr.

Kwiaty pelargonii bluszczolistnej kwitną od maja do połowy jesieni i pojawiają się w postaci kaskad drobnych kwiatów, w przeciwieństwie do kulistych kwiatostanów, osadzonych na wyprostowanych pędach pelargonii rabatowej. W przypadku większości odmian można ręcznie przycinać kwiaty. Jeśli jest to za dużym wysiłkiem, można również znaleźć tzw. „samooczyszczające się“ odmiany, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg.

Fioletowe pelargonie na drewnianej balustradzie. W tle różowe pelargonie w doniczkach
Różowe, czerwone i pomarańczowe pelargonie w metalicznej doniczce.

Zastosowanie pelargonii bluszczolistnych:

 • do skrzynek parapetowych
 • do wiszących koszy
 • do nasadzeń z innymi roślinami doniczkowymi

Jak pięknie wyglądają pelargonie bluszczolistne w koszach można zobaczyć tutaj.

Pelargonie wielkokwiatowe – oszałamiające kwiaty

Pelargonie wielkokwiatowe, zwane angielskimi (nazwa botaniczna, Pelargonium grandiflorum) są uznawane za najpiękniejsze odmiany pelargonii. Ich kwiaty są duże i występują w unikalnych wzorach, mogą mieć żyłkowane, ombré i dwukolorowe płatki. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, często o ciemnym środku.

Przez wiele lat pelargonie wielkokwiatowe były powszechnie stosowane jako rośliny domowe. Kwitną wczesną wiosną i cenią sobie jasne miejsca w domu. Latem można umieścić je na zewnątrz w miejscu osłoniętym przed wiatrem i deszczem. Odpowiednie jest nasłonecznione stanowisko, ale również półcień.

Ich liście są zazwyczaj ząbkowane. Istnieją odmiany o gładkich, delikatnych liściach, a inne są miękkie i pokryte meszkiem.

Białe pelargonie w turkusowej doniczce w jasnym pomieszczeniu.
Różowe pelargonie w wiklinowych pojemnikach na białej komodzie przed białą ścianą obok różowego imbryka.

Zastosowanie pelargonii wielkokwiatowych:

 • jako rośliny pokojowe
 • do osłoniętych miejsc na zewnątrz
 • jako kwiaty cięte

Czy pelargonie mogą być używane jako kwiaty cięte? Tak! Kliknij tutaj, aby znaleźć pomysły na dekoracje stołu z wykorzystaniem kwiatów pelargonii.

Pelargonie anielskie - kwiaty przypominające motyle

Pelargonie anielskie mają delikatne, drobne kwiatostany, zazwyczaj z dwubarwnymi kwiatami, najczęściej z ciemnym środkiem.

Osiągają od 20 do 30 centymetrów wysokości, ale braki w wielkości nadrabiają ilością kwiatów.

Zastosowanie pelargonii anielskiej:

 • do pojemników, skrzynek balkonowych i pojedynczych donic
 • do wiszących koszy
 • na rabaty kwiatowe

Pelargonie hybrydowe - superpelargonie

Pelargonie hybrydowe łączą w sobie najlepsze cechy pelargonii rabatowych i pelargonii bluszczolistnych. Dzięki tej krzyżówce powstały doskonałe rośliny, łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Misja zakończona sukcesem!

Zastosowanie pelargonii hybrydowych:

 • do doniczek
 • do skrzynek parapetowych
 • do wiszących koszy
 • na groby
Czerwone pelargonie na poręczach małego balkonu z czarnymi meblami.

A jak jest z kolorami?

Kwiaty pelargonii występują w wielu różnych kolorach. Niektóre odmiany są tak ciemne, że wydają się niemal czarne, jest szerokie spektrum odcieni – od intensywnie różowych, czerwonych i pomarańczowych, przez stonowane, blade i pastelowe, po różne odcienie bieli. Dostępne są również odmiany dwukolorowe, wzorzyste, z paskami i plamkami. Kwiaty składają się w okrągłe grona, niektóre przypominają dłoń, inne pąki róż lub fiołki. Płatki bywają długie, wąskie, szerokie, okrągłe, postrzępione lub w kształcie serca. Jednokwiatowe pelargonie wyglądają niezwykle naturalnie, podczas gdy kwiaty półpełne dodają odrobinę koloru, a kwiaty podwójne zapewniają balkonom i ogrodom masę kwiatów, jakiej potrzebują.

Oferta pelargonii jest wyjątkowo szeroka – każdego roku każdy znajdzie coś nowego.