×
Lekkie gliniane donice z pelargoniami w różnych kolorach i rozmiarach na drewnianych schodach na tle drewnianej ściany

Wszystko, co musisz wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Pelargonie to rośliny łatwe w pielęgnacji, które przy odpowiednim nawożeniu upiększą Twój balkon na wiele miesięcy i obsypią się kolorowymi kwiatami. 

Na przytulnie urządzonym tarasie z dywanem, wiklinowym fotelem i kawowym stolikiem młoda kobieta podlewa posadzoną w doniczce piękną pelargonię

Z tego artykułu dowiesz:  

 • Jak sprawić, by pelargonie kwitły bez wysiłku dzięki płynnym nawozom 
 • Jak często należy nawozić pelargonie płynnym nawozem 
 • Dlaczego czasami warto stosować nawóz o spowolnionym działaniu 
 • Kiedy należy rozpocząć nawożenie 
 • Kiedy nie trzeba już nawozić 
 • Dlaczego rośliny balkonowe, takie jak pelargonie, w ogóle potrzebują nawozu 

Nawożenie pelargonii w skrócie

Najpopularniejszą metodą nawożenia pelargonii jest stosowanie płynnego nawozu. Koncentrat należy rozcieńczyć w wodzie do podlewania i stosować w regularnych odstępach.  

  

Zaleta: Po wylaniu go bezpośrednio na glebę, korzenie rośliny natychmiast wchłaniają składniki odżywcze. Płynny nawóz jest szczególnie przydatny w sezonie wegetacyjnym, gdy bujne rośliny balkonowe potrzebują dużej ilości składników odżywczych do wzrostu i obfitego kwitnienia.   

  

Najlepszym wyborem jest nawóz o spowolnionym uwalnianiu, który dostarcza składników odżywczych na dłużej. Wymieszany z glebą, zapewnia pelargoniom wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują, aby wyglądać jak najlepiej przez cały sezon. 

Wskazówka:

Pelargonie wymagają nawożenia tylko w sezonie wegetacyjnym. Dotyczy to pelargonii rabatowych, zwisających, pachnących, angielskich i międzygatunkowych. Sezon wegetacyjny w Polsce trwa od około połowy maja do wczesnej jesieni.   

Gdy tylko dni stają się krótsze, a temperatura spada, pelargonie przechodzą w fazę uśpienia. Nawożenie może nawet zaszkodzić kwiatom, ponieważ nie są one już w stanie przetwarzać dostarczanych im składników odżywczych. Tkanka staje się miękka, co sprawia, że te łatwe w pielęgnacji rośliny balkonowe są podatne na szkodniki i choroby. 

Nawożenie pelargonii płynnym nawozem - jak to działa?

 1. Napełnij konewkę wodą. 
 2. Odmierz odpowiednią ilość nawozu (użyj dozownika). 
 3. Wlej płynny nawóz do pelargonii do wody. 
 4. Wymieszać roztwór patyczkiem. 
 5. Wlej roztwór bezpośrednio na kompost w skrzynce lub donicy. Najlepiej nie robić tego w bezpośrednim południowym słońcu. Zadbaj, żeby płyn nie dostał się na liście lub kwiaty i żeby nic nie spłynęło.

Wskazówka:

W zależności od produktu, płynny nawóz do pelargonii lub nawóz do roślin kwitnących należy wymieszać z wodą raz w tygodniu lub co 14 dni, zgodnie z instrukcją dozowania.  

Jeśli ziemia w doniczce jest tak sucha, że odstaje od krawędzi, należy najpierw nawodnić ją samą wodą, a dopiero potem rozpocząć nawożenie. Nie uszkodzi to korzeni a nawóz będzie lepiej wchłaniany przez roślinę. 

Nie chcesz myśleć o nawożeniu w każdą lub co drugą sobotę?

Dodawaj więc niewielką ilość płynnego nawozu do wody przy każdym podlewaniu. Pelargonie zwykle dobrze reagują na 1 ml płynnego nawozu na litr wody.   

Strzykawka lub kieliszek pomogą w dozowaniu, jeśli dołączony dozownik nie jest odpowiedni. Dodaj 10 ml płynnego nawozu do 10-litrowej konewki. Jest to 1 cl lub pół kieliszka. 

Płynny nawóz działa szybko i precyzyjnie

Korzenie wchłaniają tylko składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie.  

Tak jak te, które podajesz z płynnym nawozem!  

Być może w tym roku słońce świeci wyjątkowo mocno i pelargonie rosną jak szalone. Albo obficie pada i deszcz wypłukuje składniki odżywcze. W obu przypadkach płynny nawóz szybko i precyzyjnie zaspokaja wysokie zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze.   

 

Przejdź do tej części, jeśli interesuje Cię, dlaczego warto kupić specjalny płynny nawóz do pelargonii. 

Dlaczego nawozy o spowolnionym działaniu są często zalecane do nawożenia pelargonii?

W nawozach o spowolnionym uwalnianiu, lepiej znanych jako nawozy o kontrolowanym działaniu, membrana otacza składniki odżywcze. Są one uwalniane stopniowo w niewielkich ilościach. Dlatego nawozy o spowolnionym uwalnianiu zapewniają maksymalne kwitnienie przez wiele miesięcy przy minimalnym wysiłku. 

  

Ilość uwalnianych składników odżywczych o kontrolowanym działaniu zależy od temperatury i wilgotności gleby – innymi słowy, od tych samych czynników, co wzrost roślin.   

Koreczki nawozowe umieszczane w białej skrzynce z różowymi pelargoniami

Jak często należy nawozić nimi pelargonie?

W przypadku nawozów o spowolnionym uwalnianiu, po wymieszaniu ich podczas sadzenia z glebą zgodnie z instrukcją dozowania, nie będziesz musiał myśleć o zasilaniu roślin przez kilka miesięcy.  

  

Należy jednak pamiętać o następujących kwestiach: Nie ma gwarancji, że jedna aplikacja nawozu o spowolnionym działaniu wystarczy na cały sezon. W zależności od temperatury i wilgotności gleby, pelargonie mogą potrzebować dodatkowej dawki nawozu późnym latem. Dotyczy to zarówno roślin w skrzynkach balkonowych, jak i pelargonii w doniczkach.  

  

Jeśli pomimo stosowania nawozów o spowolnionym uwalnianiu, kwitnienie i wzrost słabną, konieczne będzie zastosowanie nawozu płynnego.  

  

Jeśli w pewnym momencie zauważysz, że pelargonie nie kwitną już intensywnie lub ich liście żółkną, mimo że wszystko inne jest w porządku, zacznij regularnie dodawać płynny nawóz do wody. To sprawi, że pelargonie będą odpowiednio zasilane – nawet późnym latem.  

  

Pałeczki nawozowe działają podobnie jak granulaty nawozów o spowolnionym działaniu. Można je umieścić w glebie w dowolnym momencie po posadzeniu. Dawkowanie zależy od wielkości doniczki. 

Kiedy rozpocząć nawożenie pelargonii?

Nawożenie należy rozpocząć na początku lub w połowie czerwca. Po około czterech tygodniach nawóz zawarty w świeżym kompoście doniczkowym, w którym posadzono pelargonie, zostanie praktycznie zużyty. 

2020-geraniums-3100-green-living-06

Dlaczego nie nawozić ich od samego początku?

Po pierwsze dlatego, że roślina nie potrzebuje początkowo więcej składników odżywczych niż znajduje się w glebie. Dodatkowy nawóz byłby stratą pieniędzy. Z drugiej strony korzenie muszą podjąć wysiłek, aby uzyskać składniki odżywcze. W rezultacie rośliny rozwijają bardziej wydajny system korzeniowy, co często pomaga im w okresie letnim. 

Kiedy przestać nawozić pelargonie?

W Polsce nawożenie przestaje mieć sens pod koniec września. Od tego czasu dni krótsze, a noce chłodniejsze, więc pelargonie ros wolniej niż latem. Wystarczą im pozostałe w glebie składniki odżywcze. 

Składniki odżywcze mają wpływ na zimowanie

Jeśli planujesz przezimować pelargonie, zaprzestanie nawożenia sygnalizuje roślinom, że nadszedł czas na przygotowanie się do fazy spoczynku. Ich metabolizm zwalnia, a komórki przygotowują się do zimy. 

Dlaczego pelargonie potrzebują nawozu

Pelargonie to popularne, kwitnące rośliny balkonowe. Rosną one poprzez tworzenie nowych komórek. Jest to znane jako materia organiczna.  

  

Materia organiczna składa się z pierwiastków chemicznych, składników odżywczych. Roślina pozyskuje je z gleby. Jeśli nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, otrzymuje je poprzez nawożenie.  

  

Najważniejsze składniki odżywcze (znane jako kluczowe składniki odżywcze) to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Ich zawartość jest podawana na wszystkich nawozach.  

  

Wszystkie rośliny potrzebują azotu (N) do metabolizmu i zielonego pigmentu chlorofilu. Jeśli mają wystarczającą ilość azotu, pelargonie będą intensywnie zielone i pełne wigoru. W przypadku niedoboru azotu ich liście będą bladozielone i nie będą w ogóle rosnąć. Zbyt duża ilość azotu sprawia, że rośliny są podatne na choroby. 

 

Fosfor (P) wspomaga kwitnienie. Jest uważany za najważniejszy składnik odżywczy dla komórek roślinnych. Jeśli go brakuje, pelargonie kwitną słabiej, a ich liście stają się czerwonawe. Uwaga: Zbyt duża ilość fosforu osłabia wzrost.  

  

Potas (K) reguluje równowagę wodną. Wzmacnia tkanki rośliny, wzmacnia jej mechanizmy obronne i jest potrzebny do tworzenia kwiatów. Niedobór potasu można rozpoznać po tym, że starsze liście zasychają najpierw od krawędzi.  

  

Rośliny potrzebują również wapnia (Ca), siarki (S) i różnych pierwiastków śladowych, takich jak żelazo (Fe) i magnez (Mg).  

  

Specjalne płynne nawozy do pelargonii lub roślin kwitnących zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które sprzyjają obfitemu kwitnieniu i intensywnym kolorom. Ich stosowanie zapewnia zdrowy wzrost. 

Dlaczego należy stosować nawóz do roślin kwitnących?

Nawóz do roślin liściastych nie nadaje się do nawożenia pelargonii. Nie zawiera on fosforu. Nawozy do warzyw są zazwyczaj ubogie w potas i dlatego nie są idealne dla pelargonii. 

 

 

Jeśli cenisz sobie zrównoważone ogrodnictwo, zaopatrz się w w centrum ogrodniczym w naturalny nawóz do pelargonii wykonany z surowców organicznych. 

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.