×
Stary tekst: Różnokolorowe pelargonie, posadzone w skrzynkach i konewka na stole

Wszystko, co musisz wiedzieć o podlewaniu pelargonii

Pelargonie należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i łatwych w pielęgnacji letnich roślin. Aby obficie kwitły i bujnie rosły, należy zapewnić im odpowiednią ilość wody. Wyjaśnimy, jak najlepiej podlewać pelargonie, aby najpiękniej kwitły.

Łatwo stwierdzić, kiedy letnie kwiaty mają za mało wody. Zaczynają więdnąć a ich liście i pędy opadać. Inaczej jest w przypadku pelargonii, które ze względu na swoje południowoafrykańskie pochodzenie są  przystosowane do suchych okresów i magazynują wodę w swoich mięsistych łodygach i liściach. Mimo że potrafią przetrwać okresy suszy, proces ich kwitnienia jest wtedy zaburzony.

Na tej stronie znajdziesz następujące informacje:

– po czym poznać, że pelargonie potrzebują wody

– jaki jest właściwy czas na podlewanie pelargonii

– wskazówki dotyczące efektywnego podlewania

– jaki wpływ na kwitnienie ma podlewanie w połączeniu z nawożeniem

Jak rozpoznać, że pelargonie potrzebują wody

Włóż palec na kilka centymetrów w glebę. Jeśli jest ona sucha i ciepła, jest to właściwy czas na podlewanie pelargonii.

– Jeśli gleba jest chłodna i wilgotna, pelargonie nie wymagają podlewania.

– Jeśli gleba odchodzi od krawędzi doniczki, oznacza to, że przegapiłeś najlepszy moment na podlewanie. Pelargonie są wytrzymałe i bez szwanku potrafią przetrwać ekstremalną suszę. Należy jednak jak najszybciej ponownie nawodnić glebę, aby nadal obficie kwitły.

– Jeśli gleba jest mocno zakorzeniona, ciężar doniczki wskaże, jak bardzo potrzebne jest podlewanie. Nie ma konieczności podlewania, jeśli podczas podnoszenia doniczka wydaje się ciężka. Jeśli jest lekka, pelargonie potrzebują wody.

Krótkotrwałe przesuszenie jest mniej szkodliwe dla pelargonii niż zalanie wodą!

Sprawdzaj poziom wilgotności gleby w czasie opadów. Liście rosną tak gęsto, że niewiele wody z góry dociera do gleby w doniczce.

Wskazówka: W szczególnie gorące letnie dni sprawdzaj rano i wieczorem, czy twoje pelargonie potrzebują wody.

Jak przywrócić wilgotność wysuszonej glebie

W przypadku wysuszonej ziemi lepszym sposobem od klasycznego podlewania roślin konewką, jest umieszczenie na pół godziny doniczki, skrzynki lub wiszącego kosza w wannie/miednicy z wodą. Dzięki temu gleba napęcznieje i zgromadzi wodę w porach. Kolejno należy wyjąć doniczkę z wanny i odczekać aż woda ocieknie.

Podlewanie konewką sprawia jedynie, że woda przepływa przez wysuszoną glebę.

Ile wody potrzebują twoje pelargonie

Praktyczna zasada dotycząca podlewania wszystkich roślin doniczkowych i balkonowych: na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki.

Oznacza to, że na 80-centymetrową przeznaczamy 2,5 l wody, a na doniczkę, w której rośnie pojedyncza pelargonia – 0,5 l.

Optymalną ilość można poznać po tym, że woda wsiąka w glebę, ale jej nie zalewa. Jeśli musisz podlewać roślinę częściej, stosując powyższą zasadę, możesz zwiększyć ilość wody robiąc tzw. test palca. Uwaga: nie zalej rośliny wodą!

Kiedy najlepiej podlewać pelargonie

Pelargonie najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Poza gorącymi godzinami w południe mniej wody odparowuje, a pelargonie lepiej wykorzystają wilgoć. Lepiej zrezygnować z podlewania późnym wieczorem. W niesprzyjających warunkach na wilgotnych liściach mogą rozwinąć się choroby grzybowe.

Jak podlewać pelargonie

Umieść konewkę (bez głowicy spryskującej) i skieruj delikatny strumień wody pod roślinę, a nie na jej liście i kwiaty. Najlepsza jest ciepła woda z otoczenia, czyli deszczówka, dlatego zalecamy podlewanie konewką. Jeśli podlewasz szlauchem, wtedy umieść wąż pod liśćmi.

Do podlewania nie nadają się wszelkie zraszacze napowietrzne oraz zraszacze do trawnika. Po pierwsze, podlewanie wodą pod dużym ciśnieniem może uszkadzać liście i niszczyć kwiaty, zwłaszcza w przypadku pelargonii rabatowych. Po drugie, liście pelargonii rosną zwykle tak gęsto, że woda nie dociera do korzeni.

Jak ułatwić sobie podlewanie

Pojemniki ze zbiornikiem na wodę podwójnie ułatwiają podlewanie. Z jednej strony magazynują wilgoć i w razie potrzeby oddają ją roślinom. Z drugiej strony pozwalają zapomnieć o regularnym nawadnianiu roślin.

Wystarczy wlać wodę przez wyznaczony lejek na krawędzi pojemnika, aż wskaźnik podniesie się wraz z poziomem wody. Zbiorniki na wodę przeznaczone są do odprowadzania nadmiaru wody. Podlewanie jest więc wykluczone.

Zrób to sam - system do podlewania wykonany z butelek PET

Systemy nawadniające do doniczek są dość drogie. W przypadku ograniczonego budżetu, można poeksperymentować z plastikowymi butelkami PET. Wystarczy na przykład zrobić kilka otworów w korpusie butelki i zakopać ją w podłożu, pozostawiając nad ziemią otwór do napełniania butelki.

Inną opcją jest przebicie nakrętki i zaaplikowanie butelki do góry dnem w podłożu. W wyniku działania sił fizycznych, gdy ziemia wysycha, zaczyna pobierać wodę z butelki. Na podobnej zasadzie działają specjalne nasadki do butelek PET, w których można ustawić dozowanie wody.

Łączenie podlewania z nawożeniem

Pelargonie są łatwe w pielęgnacji. Jeśli będziesz je regularnie podlewać i pamiętać o nawożeniu, te silne rośliny odwdzięczą niepohamowanym kwitnieniem.

Klasyczną metodą nawożenia jest mieszanie płynnego nawozu do pelargonii z wodą raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o nawożeniu pelargonii, opisaliśmy tutaj.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.