×
Konewka stoi na stole obok ściany z pelargoniami.

Podlewanie pelargonii: Wszystko, co musisz wiedzieć

Geraniums are among the hardiest and most easy-care summer flowers of all. For them to bloom adundantly and grow vigorously, they need the right amount of water. We explain the best way to water geraniums for maximum blooms.

W przypadku licznych, letnich roślin od razu widać, że cierpią na brak wody. Zaczynają więdnąć, a ich liście i pędy opadać. Pelargonie tego nie robią. Ze względu na swoje pochodzenie (z południowoafrykańskich stepów), są przystosowane do okresów suszy i magazynują wilgoć w swoich mięsistych łodygach i liściach. Mogą przetrwać okresy niedoboru wody, choć ilość kwiatów może nieco ucierpieć.  

W tym artykule podpowiemy, jak prostymi sztuczkami zaspokoić zapotrzebowanie pelargonii na  wodę, żeby przekształciły balkon w morze kwiatów. 

Wyjaśniamy, jak rozpoznać, kiedy pelargonie potrzebują wody, jaki jest najlepszy czas na ich podlewanie i podsuniemy wskazówki dotyczące wydajnego nawadniania z nawożeniem. 

Krótko i zwięźle: podstawy podlewania

  • Kiedy podlewać: Rano lub wieczorem, ale dopiero po wyschnięciu gleby. 
  • Ile wody: Około 0,5 litra na roślinę. Lepiej jest utrzymywać suchą glebę niż ryzykować zalanie. 
  • Jak podlewać: Podlewać bezpośrednio na glebę, a nie na liście i kwiaty. 
  • Czym podlewać: najlepiej używać ciepłej wody deszczowej i konewki bez rozpylacza.  

Ile wody potrzebują pelargonie: zasada 10%

Pelargonie są odporne i nie padną natychmiast, jeśli nie będą miały wystarczającej ilości wody. Aby jednak mogły swobodnie kwitnąć i intensywnie rosnąć, potrzebują odpowiedniego nawodnienia. 

Ogólną zasadą podlewania roślin doniczkowych jest wykorzystanie około 10% objętości gleby. 

Dla skrzynki okiennej o długości 80 cm jest to około 2,5 litra wody, podczas gdy doniczka z pojedynczą pelargonią potrzebuje około pół litra. 

Właściwą ilość wody można ocenić po tym jak nawadnia ona glebę, ale jej nie zalewa. Jeśli musisz podlewać roślinę kilka razy dziennie, stosując tę zasadę, możesz zwiększyć ilość wody, kierując się intuicją. 

Jak często podlewać pelargonie latem?

Pelargonie potrzebują więcej wody w dni o bardzo silnym nasłonecznieniu. Konieczne może być codzienne podlewanie, ale należy uważać, aby nie dopuścić do zalania roślin. 

Większym problemem nie jest zwykle tymczasowe przesuszenie, ale przedłużająca się wilgotność. Jeśli ziemia w twoich skrzynkach i doniczkach jest zawsze całkowicie nasiąknięta po podlaniu, spróbuj użyć mniej wody. 

Jak sprawdzić, czy pelargonia potrzebuje wody

Test palca: Włóż palec na głębokość około 2-3 cm w kompost. Jeśli jest ciepły i suchy, to jest to odpowiedni czas na podlanie pelargonii. Jeśli gleba jest nadal chłodna i wilgotna, rośliny nie potrzebują więcej wilgoci. 
Alternatywna kontrola ciężkości: Jeśli gleba jest wypełniona korzeniami i nie można włożyć do niej palca, waga wskaże wymaganą ilość wody. Nie musisz podlewać, jeśli doniczka po podniesieniu wydaje się ciężka. Jeśli jest lekka, pelargonie potrzebują wody. Z czasem nabierzesz wyczucia w tej kwestii. 
Przyjrzyj się: Jeśli ziemia odchodzi od krawędzi doniczki, przegapiłeś już najlepszy czas na podlewanie. Pelargonie są odporne i mogą nawet tolerować ekstremalną suszę bez uszczerbku, ale należy je jak najszybciej nawodnić.

Pamiętaj: Krótkotrwała susza jest mniej szkodliwa dla pelargonii niż zalanie wodą! 

Wskazówka: W szczególnie gorące, letnie dni sprawdzaj rano i wieczorem, czy pelargonie nie potrzebują wody. Sprawdź także poziom wilgotności gleby podczas deszczu. Liście mogą rosnąć tak gęsto, że czasami tylko niewielka ilość wody przedostaje się do korzeni. 

Metalowy pojemnik pełen czerwonych i różowych pelargonii.

Prawidłowe podlewanie pelargonii: Sposób, w jaki to robisz, robi różnicę

Jeśli chodzi o podlewanie pelargonii, sposób jest prawie tak samo ważny jak czas. Oto trzy najważniejsze wskazówki: 

Powoli i równomiernie: Wejdź konewką pod liście między roślinami (nie używaj głowicy dyszy rozpylającej) i pozwól wodzie delikatnie spłynąć na glebę. Najlepsza jest woda o temperaturze pokojowej, dlatego zalecamy podlewanie dzbankiem. Jeśli podlewasz za pomocą węża, pamiętaj o umieszczeniu dyszy pod liśćmi.
Omijaj liście i kwiaty: Nie podlewaj z góry ani za pomocą zraszacza. Po pierwsze, szczególnie w przypadku pelargonii rabatowych, krople wody będą przyspieszać starzenie kwiatów. Może to prowadzić do choroby grzybowej – szarej pleśni. Po drugie, liście pelargonii zwykle rosną tak gęsto, że woda nie dociera do korzeni. 
Nie przelewaj: Upewnij się, że nadmiar wody ma łatwy odpływ, żeby zapobiec gniciu korzeni. Otwory na dnie pojemników zapewniają drenaż. Opróżnij podstawkę w ciągu 15 minut od podlania. Oczywiście nie dotyczy to skrzynek balkonowych, doniczek i wiszących koszy ze zbiornikami na wodę. Są one tak zaprojektowane, aby zapobiegać gromadzeniu się wody.

Pierwsza pomoc: Jak przywrócić wilgotność wysuszonej glebie

Lepszym sposobem na nawilżenie całkowicie suchego kompostu od użycia konewki jest umieszczenie doniczki, skrzynki lub wiszącego kosza na pół godziny w wannie wypełnionej wodą. Daje to glebie wystarczająco dużo czasu na nasycenie i zmagazynowanie wody w porach. Po 30 minutach wyjmij doniczkę z wanny i pozostaw do ocieknięcia. 

Prosto do wanny? Tak! W przypadku podlewania za pomocą konewki, woda przedostanie się prosto przez wysuszoną glebę. 

Dlaczego pelargonie są idealnymi roślinami dla początkujących?

Pelargonie są łatwymi w uprawie królowymi wśród roślin balkonowych. Są nie tylko kolorowe i wszechstronne, ale także zaskakująco odporne. Co je wyróżnia: 

  • Tolerancja na amatorskie błędy: za dużo lub za mało wody? Żaden problem, pelargonie ci wybaczą. 
  • Łatwość w pielęgnacji: Te od lat uwielbiane królowe rabat i balkonów nie wymagają wiele uwagi; idealne dla osób, które mają również inne hobby.
  • Efektowne kwiaty i długi okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. 

Sekret idealnego podlewania

Kwiaty najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Poza gorącymi godzinami w południe mniej wody odparowuje, a pelargonie lepiej wykorzystają wilgoć. Późnym wieczorem należy odstawić konewkę, aby rośliny przeschły w nocy. W niekorzystnych warunkach na wilgotnych liściach mogą rozwijać się choroby grzybowe. 

Jak sprawić, by podlewanie roślin w skrzynkach było jeszcze łatwiejsze

Pojemniki ze zbiornikami na wodę ułatwiają podlewanie z dwóch powodów. Po pierwsze, przechowują i dostarcza wodę do rośliny w odpowiednich ilościach i w odpowiednich momentach. Po drugie, nie trzeba się martwić o podlewanie. Wystarczy wlać wodę do otworu umieszczonego na krawędzi pojemnika, aż wskaźnik poziomu wody pokaże pełny zbiornik. Systemy samonawadniające są zaprojektowane w taki sposób, że zapobiegają przelaniu roślin. 

Wskazówka: W przypadku roślin w systemach samonawadniających należy podlewać je od góry do momentu aż korzenie dotrą do zbiornika. 

Skrzynka balkonowa ze zbiornikiem na wodę wypełniona różowymi i białymi pelargoniami na balkonie.

Plastikowe butelki jako rozwiązanie DIY do podlewania

Pojemniki ze zbiornikami na wodę nie są tanie. Jeśli masz ograniczony budżet, poeksperymentuj z pustymi, plastikowymi butelkami. Na przykład, zrób kilka otworów w butelce i zakop ją w ziemi podczas sadzenia. Pozostaw wylot nad ziemią i wlewaj przez niego wodę. 

Inną opcją jest napełnienie butelki wodą, zakręcenie nakrętki, a następnie wywiercenie w niej i na dnie butelki otworu i zaaplikowanie butelki do góry dnem w ziemi. Zgodnie z prawami fizyki kompost wchłonie wodę z butelki. 

Na podobnej zasadzie działają specjalne nasadki do podlewania do plastikowych butelek, które pozwalają na precyzyjną regulację ilości dostarczanej wody. 

Uwaga na zalanie wodą! Jak uniknąć amatorskich błędów

Przelewanie jest jednym z głównych wrogów zdrowych pelargonii. Występuje, gdy gleba w doniczce utrzymuje zbytnią wilgotność przez długi czas. Nadmiar wilgoci nasyca glebę, ogranicza tlen i dusi korzenie roślin. Może to powodować ich gnicie, utrudnianie pobierania składników odżywczych i ostatecznie prowadzi do obumarcia rośliny.   

Jak chronić rośliny: 

Dobry drenaż: Upewnij się, że doniczki lub skrzynki balkonowe mają wystarczającą liczbę otworów drenażowych. Warstwa żwiru lub keramzytu na dnie umożliwia odpływ nadmiaru wody. Późniejsze dodanie drenażu nie zadziała, więc należy to zrobić podczas sadzenia. 
Podlewaj ostrożnie: Przed ponownym podlaniem należy zawsze poczekać, aż górna warstwa, 2-3 cm gleby wyschnie. Jest to szczególnie ważne w chłodne dni. 
Regularnie sprawdzaj wilgotność: Zrób test palca, aby upewnić się, że nie podlewasz zbyt intensywnie. 

Aby uzyskać jeszcze więcej kwiatów: połącz podlewanie z nawożeniem

Pelargonie są łatwe w pielęgnacji. Jeśli będziesz je regularnie podlewać i pamiętać o nawożeniu, te bujnie rosnące rośliny odwdzięczą Ci się obfitym kwitnieniem. Klasyczna metoda płynnego nawożenia polega na mieszaniu nawozu do pelargonii z wodą raz w tygodniu lub co 14 dni. Dostosuj ilość nawozu, jeśli zauważysz zmiany w swoich roślinach.   

Ekstra: Podlewanie pelargonii jesienią i zimą

Wraz z nadejściem jesieni zmienia się nie tylko pogoda, ale także wymagania pelargonii. Potrzebują one mniej wody, gdy słońce słabiej operuje. O czym należy pamiętać: 

Ogranicz podlewanie: rośliny rosną wolniej przy ograniczonym oświetleniu, parowanie jest niższe w chłodniejszych warunkach, więc potrzebują mniej wody. 
Sprawdzaj wilgotność gleby: Przed podlaniem należy dokładnie sprawdzić, czy gleba jest nadal wilgotna. W chłodniejszych miesiącach roku może ona pozostawać wilgotna znacznie dłużej niż podczas upałów. Rosa działa jak dodatkowy mały zraszacz. 
Unikaj przelewania: Nasycenie jest szczególnym problemem jesienią, ponieważ w połączeniu z chłodniejszymi nocami może prowadzić do gnicia korzeni prędzej niż w środku lata. Upewnij się, że nadmiar wody ma swobodny odpływ.    
Przenieś pelargonie w osłonięte miejsce, podczas ulewnych deszczy i chłodniejszych nocy. Jeśli deszcz pada regularnie, podlewanie może w ogóle nie być konieczne. 

2022_Geraniums_6000_Colourful_Garden_Corners_12 (1)

Podlewanie podczas zimowania

Pelargonie przestają rosnąć zimą, co oznacza również, że potrzebują bardzo mało wody podczas zimowania. 

Utrzymuj glebę lekko wilgotną. Jeśli nadal konieczne jest podlewanie od czasu do czasu, należy użyć tylko tyle wody, aby zapobiec całkowitemu wyschnięciu gleby. Najpierw sprawdź, potem podlej! 

Jasne, chłodne pomieszczenie o temperaturze od 5 do 10°C jest idealne do zimowania. 

FAQ Podlewanie i kwitnienie: jaki mają związek?

Pelargonie są łatwe w pielęgnacji oraz kwitną łatwo i obficie. Jeśli przestaną kwitnąć, w bardzo rzadkich przypadkach może to być spowodowane niewłaściwym podlewaniem. Możliwe przyczyny to: 

• Nadmierne podlewanie: zbyt duża ilość wody może uszkodzić korzenie i spowodować, że roślina przestanie wkładać energię w produkcję kwiatów. 
Niedobór wody: Zbyt mała ilość wody również może być problematyczna. Pelargonie potrzebują wystarczającej ilości wilgoci, aby mieć energię do wytwarzania charakterystycznego dla siebie „morza kwiatów”. 
Nieprawidłowe podlewanie: Zbyt częste lub nieregularne podlewanie może w skrajnych przypadkach zestresować roślinę do tego stopnia, że zostanie zahamowane kwitnienie. 

Pelargonie zwykle nie są wrażliwe na te czynniki, o ile nie wymkną się one całkowicie spod kontroli. Częściej, przyczyną słabego kwitnienia jest złe stanowisko lub niedobór składników odżywczych. 

Pelargonie potrzebują dużo światła. Idealne jest co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Wskazane jest pełne słońce w południe! 

Wpływ może mieć również niezbilansowane nawożenie. Zbyt duża ilość azotu sprzyja wzrostowi liści kosztem kwiatów. 

Natychmiastowe środki dla przelanych pelargonii

Krok 1: Usuwanie wody: Zacznij od usunięcia nadmiaru wody z tacki lub doniczki.   
Krok 2: Sprawdź korzenie: Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź jej korzenie. Zdrowe korzenie są jędrne i mają biały lub jasnobrązowy kolor. Czarne, papkowate korzenie są oznaką zgnilizny. 
Krok 3: Usuń zgniłe korzenie Ostrożnie odetnij wszystkie zbutwiałe lub uszkodzone części rośliny dotknięte zgnilizną. Użyj czystych, ostrych nożyczek lub noża. 
Krok 4: Pozostaw do wyschnięcia: Pozwól korzeniom i glebie nieco wyschnąć przed przesadzeniem rośliny do świeżego podłoża
Krok 5: Przesadź do nowego kompostu: Wybierz wysokiej jakości kompost do doniczek, który dobrze odprowadza wodę. Dzięki kompostowi bez torfu uprawiasz ogród w sposób przyjazny dla środowiska. Upewnij się, że doniczka ma wystarczającą liczbę otworów drenażowych. 
Krok 6: Dodaj drenaż: Regularne podlewanie w razie potrzeby i zadbanie, żeby wilgoć odparowała, może zapobiec przelewaniu roślin. 

Dzięki podstawowym zagadnieniom omówionym w tym artykule, będziesz dobrze przygotowany, aby zapewnić swoim pelargoniom najlepszą opiekę. Nie martw się. Są to niezwykle odporne rośliny.   

Wystarczy, że kontrola podlewania stanie się częścią codziennej rutyny. Wówczas wszystko będzie w porządku, a rośliny balkonowe odwdzięczą się morzem kwiatów.