×

7 wskazówek na gorące, letnie dni: Jak dbać o pelargonie podczas upałów

Pelargonie uwielbiają ciepło. Do bujnego kwitnienia, szczególnie w upalne dni, potrzebują dużo wody. Zdradzamy, co jeszcze im pomaga w gorące, letnie dni.

To, co kiedyś było uznawane za anomalia pogodowe, coraz częściej staje się normą. Dokuczające upały, w których chodniki niemal parzą stopy, trwają teraz tygodniami. Nie tylko ludzie i zwierzęta, ale również rośliny ciężko znoszą wysokie temperatury. Pocieszające jest, że pelargonie są lepiej przystosowane do gorąca niż większość kwiatów balkonowych. Eksperci z Pelargonium for Europe wyjaśniają czym jest to spowodowane i podpowiadają co zrobić, aby pomóc im przetrwać upalne dni na balkonach i tarasach.

Pelargonie uwielbiają słońce i ciepło. Zawdzięczają to swojemu afrykańskiemu pochodzeniu. Mogą wytrzymać przejściową suszę bez trwałych uszkodzeń, ponieważ ich łodygi i mięsiste liście magazynują wodę. Od wiosny do jesieni zamieniają balkony i tarasy w barwny ocean kwiatów, który nie wymaga specjalnej troski i wysiłku. Kwitną obficie i cieszą oczy feerią cudownych kolorów, do czego potrzebują przede wszystkim wody – podczas najgorętszych dni znacznie więcej niż w pozostałe dni.

Wskazówka 1: Woda w odpowiednim czasie

Pelargonie potrzebują wody do kwitnienia i wzrostu. Jeśli ziemia jest wilgotna, wtedy nie ma potrzeby podlewania. Jeśli jest sucha i ciepła, należy sięgnąć po konewkę. Szczególnie kiedy ziemia zaczyna przesypywać się znad doniczki.

Wskazówka 2: Rano czy wieczorem

Zalecane jest podlewanie rano lub wieczorem, a czasami nawet dwa razy w ciągu dnia – kiedy słońce nie wzeszło jeszcze wysoko lub gdy zbliża się ku zachodowi, a temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Dzięki temu woda nie paruje tak szybko jak w południe i ma czas wsiąknąć głęboko w ziemię, do systemu korzeniowego.

Wskazówka 3: Bezpośrednio do korzeni

Najlepiej trzymać konewkę między roślinami, kierując strumień wody na podłoże.

csm-2017-geranien-pflege-01-6479830d93

Zaleca się sadzenie pelargonii w doniczkach samonawadniających. Dzięki nim, rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym.

Wskazówka: odstana woda jest lepsza dla korzeni niż woda z kranu zawierająca chlor.

pflanzenfreude-geranien-rot

Wskazówka 4: Minimum jedna duża szklanka na roślinę
Celem podlewania jest nawodnienie gleby. W praktyce, na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki. Oznacza to, że na skrzynkę balkonową o długości 80 cm potrzeba około 2,5 litra wody.

W sieci można znaleźć różne kalkulatory do przeliczeń, które pomagają określić dokładne zapotrzebowanie. Można również przyjąć, że na jedną roślinę potrzebna jest duża szklanka wody.

Ważne: nadmiar wody powinien odpłynąć, ale sucha gleba również potrzebuje czasu na pęcznienie, ponieważ nie wchłania dobrze wody. Dlatego zaleca się podlewanie małymi porcjami.

Wskazówka 5: Dobra gleba

Jakość ziemi ma duży wpływ na zapotrzebowanie na wodę dla pelargonii. Dobra ziemia charakteryzuje się porowatością i zapewnia drenaż, odpowiednie krążenie powietrza oraz składniki pokarmowe. Ma to ogromny wpływ na rozwój korzeni.

Wskazówka 6: Tajemnica nawożenia

Ze względu na szybkie parowanie wody w okresie upałów lepiej nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu połową dawki nawozu płynnego niż raz pełną dawką. Nie wolno wlewać płynnego nawozu bezpośrednio na wysuszoną glebę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

Wskazówka 7: Mniej wody

Można ograniczyć podlewanie, przenosząc rośliny w bardziej zacienione miejsce lub ustawiając nad nimi parasol przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że jasne donice nagrzewają się nieco mniej niż ciemne, a gliniane, glazurowane odparowują mniej wilgoci niż doniczki bez szkliwionej powłoki.

csm-2022-geraniums-1000-plant-joy-18-823b455c38

Jak ciepło wpływa na rośliny

W upalne dni i tropikalne noce wzrasta parowanie. Ziemia podobnie jak roślina odparowuje wodę. Jeśli gleba jest zbyt sucha, zatrzymuje się metabolizm i rośliny kwitną i rosną słabiej niż powinny. Jeśli ziemia pozostaje zbyt długo sucha, rośliny czerpią zmagazynowaną wodą. Jeśli jej zapas się zużywa, stają się zwiotczałe. Jeśli ten stan, zwany plazmolizą, utrzymuje się zbyt długo i jest nieodwracalny, roślina umiera. W przypadku pelargonii zdarza się to niezwykle rzadko, ponieważ w trakcie deszczowych dni przechowują wodę w mięsistych łodygach i liściach. Szczegółowe porady dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji pelargonii można zaczerpnąć w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.