×

Dobre planowanie to podstawa. Jak sobie radzą pelargonie pozostawione (prawie) bez opieki

Pelargonie wymagają niewielkiej pielęgnacji a przy zastosowaniu kilku sztuczek mogę się całkiem bez niej obejść. Przeczytaj więcej.

Pelargonie to wdzięczne rośliny. Szybko rosną, obficie kwitną, długo się utrzymują, są odporne
i mało wymagające. Słoneczne stanowisko, woda i dużo składników odżywczych to najważniejsze wymagania, aby te popularne, letnie kwiaty mogły kwitnąć od wiosny do jesieni. Jeśli od czasu do czasu usuniemy także obumarłe liście i kwiaty, odpłacą się bujnymi kwiatami. Dla tych, dla których regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie jest zbyt pracochłonne, eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) przygotowali trzy pomocne wskazówki. Stosując się do nich, można sprawić, że pelargonie będą wymagały niewielkiej opieki.

Wskazówka 1: Stosuj pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania

Pelargonie uwielbiają słońce i upały. Mimo że dzięki grubym łodygom z łatwością znoszą krótkie okresy suszy, potrzebują regularnego podlewania, aby obficie rosnąć i wytwarzać mnóstwo nowych kwiatów. W bardzo gorące dni i w pełnym słońcu konieczne może być podlewanie rano i wieczorem. Pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania znacznie ograniczają podlewanie. Systemy nawadniania są dość drogie, dlatego można wykonać je samodzielnie, na przykład z plastikowych butelek. Instrukcje, jak je zrobić, można znaleźć w sieci.

Wskazówka 2: Używaj nawozu o spowolnionym działaniu

Pelargonie są roślinami „zachłannymi”. Oznacza to, że mają szczególnie wysokie wymagania dotyczące składników odżywczych. Aby zapewnić roślinom jak najlepszą opiekę, po kilku tygodniach należy dodać do wody płynny nawóz, nawet jeśli ziemia została wstępnie nawieziona. Jeśli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, podczas sadzenia pelargonii wymieszaj z glebą nawóz o spowolnionym działaniu.

Ważne: Aby zapewnić dostarczanie składników odżywczych do końca sezonu wegetacyjnego, należy wybrać nawóz dziewięciomiesięczny. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 20°C, roślina zwykle zużywa składniki odżywcze kilka tygodni przed spodziewanym końcem okresu nawożenia i wymaga ponownego zasilenia nawozem.

Wskazówka 3: Wybierz odmiany samoczyszczące

Pelargonia będzie jeszcze obficiej kwitła, jeśli będziesz regularnie usuwać zwiędnięte kwiaty. Wielu miłośników roślin lubi usuwanie obumarłych kwiatów i uważa to za rodzaj odprężenia. Jeśli nie lubisz tego robić, możesz wybrać odmiany samooczyszczające. Należą do nich obficie kwitnące pelargonie zwisające, które same zrzucają przekwitłe kwiatostany. Te samoczyszczące odmiany idealnie nadają się do skrzynek balkonowych i wiszących koszy.

Szczegółowe porady dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji pelargonii można uzyskać w specjalistycznych punktach sprzedaży.