×

Jak sprawić, żeby pelargonie obficie kwitły: wskazówki dotyczące pielęgnacji

Poznaj wskazówki dotyczące pielęgnacji pelargonii i dowiedz się jak o nie dbać, żeby zachwycały obfitym kwitnieniem do jesieni.

Letnie ogrody i balkony bez obficie kwitnących, kolorowych pelargonii sprawiają wrażenie niekompletnych. Nie tylko na wsiach, ale również w miastach pelargonie są integralną częścią letniego krajobrazu i dodają uroku otoczeniu. Te, łatwe w pielęgnacji rośliny, nie potrzebują zbyt wiele, aby obficie i pięknie kwitnąć: wystarczy odpowiednie miejsce, dostateczna ilość wody i odżywki oraz dopasowana osłonka lub doniczka. Pelargonie są idealne dla osób, które nie mają ręki do kwiatów lub brakuje im czasu na ich pielęgnację. Eksperci z Pelargonium for Europe przedstawiają kilka prostych wskazówek, których przestrzeganie sprawia, że pelargonie bujnie kwitną od wiosny do jesieni, nawet na naszych szerokościach geograficznych.

Termin

Gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 10°C, a w nocy nie występują przymrozki, jest to idealny czas na sadzenie pelargonii na zewnątrz. Bez obaw można sadzić je w połowie maja, po tzw. zimnej Zośce.

Stanowisko

Pelargonie pochodzą z regionu Kapsztadu w RPA i to sprawia, że najlepiej czują się w ciepłych miejscach w pełni lub częściowo nasłonecznionych. Nawet bezpośrednie słońce w środku dnia w miesiącach letnich nie stanowi dla nich problemu. Im więcej zażywają kąpieli słonecznych, tym piękniej kwitną. Półpełne i podwójne odmiany pelargonii i odmiany o obfitych kwiatostanach nie tolerują zbytnio deszczu, dlatego warto je posadzić w osłoniętych miejscach. Natomiast odmiany o pojedynczych kwiatach nie są wrażliwe na deszcz.

Doniczki

Pelargonie potrzebują dużo miejsca, aby mogły ładnie rosnąć. Jeśli zostaną posadzone zbyt blisko innych roślin lub doniczka jest zbyt mała, nie osiągną pełnego kwitnienia. Optymalnie, skrzynki balkonowe lub pojemniki powinny mieć minimalną głębokość 18 centymetrów, a rośliny powinny być rozmieszczone w co najmniej 20 centymetrowych odstępach od siebie.

Podlewanie

Gdy temperatury zaczynają wzrastać a pelargonie rozrastać się i kwitnąć, zwiększa się ich zapotrzebowanie na wodę. Nie przeszkadzają im utrzymujące się fale upałów, o ile są one regularnie i wystarczająco podlewane. Nie należy dopuszczać do przesuszania się ziemi, ale przelewanie również nie jest wskazane. Woda zawsze powinna mieć ujście, aby zapobiec gniciu korzeni. Najlepiej podlewać rośliny powoli i w małych ilościach, a w szczególnie upalne dni nawet rano i wieczorem. Specjalne systemy nawadniające z centrów ogrodniczych lub szkółek lub samodzielnie przygotowane z wykorzystaniem plastikowych butelek na wodę mogą znacznie to ułatwić. Wskazówka dotycząca odpowiedniej ilości wody do podlewania: dziesięć procent objętości doniczki na podlewanie odpowiada średnio pół litrowi na roślinę w doniczce 20-centymetrowej.

Nawożenie

Pelargonie mają wysokie zapotrzebowanie na związki odżywcze. Zastosowanie specjalnej mieszanki dla pelargonii o spowolnionym uwalnianiu nawozu zapewni dopływ substancji odżywczych na odpowiednim poziomie. Producent podaje na opakowaniu, jak długo utrzymają się składniki odżywcze. Wybierając takie nawozy, wskazane są produkty z 9 miesięcznym terminem ważności. Odnosi się to do średniej temperatury na poziomie 20°C. Ponieważ latem temperatura ziemi w skrzynkach balkonowych jest często wyższa, nawóz szybciej się wyczerpuje. Opcjonalnie można raz w tygodniu podlać je wodą z dodatkiem standardowego nawozu do pelargonii. Oznaką niedoboru składników odżywczych są pożółkłe liście i ustanie kwitnienia. Od września można ograniczyć nawożenie a podczas zimowania całkowicie z niego zrezygnować.

Pielęgnacja

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i pożółkłych liści sprzyja nie tylko utrzymaniu efektownego wyglądu roślin. W ten sposób pelargonie są stymulowane do wytwarzania nowych kwiatów. Obrywanie jest szczególnie ważne w przypadku odmian półpełnych i podwójnych. Należy chwycić pęd kwiatu nad węzłem i energicznie go oderwać. Samoczyszczące pelargonie, występujące głównie wśród odmian zwisających, same zrzucają przekwitłe kwiaty i natychmiast wytwarzają nowe pąki.