×

Kolorowo i różnorodnie Pomysły na dekoracje z ciętymi pelargoniami

Pelargonie nie przychodzą na myśl jako pierwsze kiedy mówimy o bukietach i kompozycjach kwiatowych. Często natomiast przywołujemy w myślach fasady wiejskich domów ukwiecone czerwonymi pelargoniami, zasadzonymi w skrzynkach. Pelargonie mimo to uważane są za „kwitnące królowe wśród roślin rabatowo-balkonowych”. Na to miano zasługują dzięki obfitym kwiatom, łatwości w pielęgnacji, odporności, długiemu okresowi kwitnienia i imponującej różnorodności. Bogactwo odmian sprawia, że pelargonie doskonale nadają się również jako kwiaty cięte. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) prezentują rozmaitość tych łatwych w utrzymaniu letnich kwiatów i prezentują pomysły dekoracyjne z pelargoniami w probówkach i wazonach.

Pelargonie: feeria barw

Kwiaty pelargonii charakteryzują się ogromną różnorodnością kolorów, rozmiarów i kształtów. Ich paleta obejmuje paletę od białego, różowego, liliowego i fioletowego po łososiowy, pomarańczowy i żółty.

Istnieją również liczne odcienie czerwieni, a także odmiany dwukolorowe i wzorzyste z gradientami kolorów, paskami lub plamkami. Występują w odmianach pojedynczych, półpełnych i podwójnych, dużych, średnich i małych. Niektóre przypominają motyle, inne gwiazdy. Istnieją kwiaty o tak wielu płatkach, że wyglądają jak pąki róż, a inne przypominają tulipany.

Wspaniale nadają się jako kwiaty cięte do bukietów i aranżacji. Przycinanie łodyg im nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, stymuluje je do kwitnienia.

Prawie wszystkie rodzaje pelargonii mogą być używane jako kwiaty cięte, zarówno pelargonie rabatowe, hybrydowe (krzyżówka pelargonii rabatowej i bluszczolistnej), zwisające, angielskie czy pachnące. Aby uzyskać doskonałe efekty należy łączyć ze sobą różne pelargonie.

Kolorowe wazony na pelargonie z upcyklingu

Każdy z tych wesołych i kolorowych wazonów z upcyklingu jest wyjątkowy. Te oryginalne naczynia są idealne do prezentowania wielu różnych pelargonii. Są szybkie i proste do wykonania, nawet dla początkujących rzemieślników.

Potrzebne materiały: pelargonie, jednorazowe szklane lub plastikowe pojemniki, biała modelina szybkoschnąca na powietrzu, wałek do ciasta, nóż, farby, pędzle i (opcjonalnie) bezbarwny lakier.

Jak to zrobić: Za pomocą wałka do ciasta rozwałkuj cienko modelinę i za pomocą noża wytnij pasek wystarczająco duży, aby zmieścił się wokół pojemnika. Powtórz czynność dla każdego naczynia.

Przykryj każdy z nich modeliną i ostrożnie dociśnij końce do siebie, aby zamknąć „szew”. Poczekaj, aż modelina całkowicie stwardnieje. Może to potrwać do dwóch dni. Na koniec pomaluj wazony w dowolny sposób. Nałożenie bezbarwnego lakieru sprawi, że powierzchnie będą gładsze i bardziej błyszczące.

Wskazówka: Papierowe szablony mogą pomóc w określeniu wielkości pasków modeliny dla różnych wazonów.

Aby wykonać szablon, umieść arkusz papieru wokół pojemnika tak, aby jego krawędzie lekko nachodziły na siebie i zaznacz linię cięcia ołówkiem. Następnie go usuń i przytnij szablon do odpowiedniego rozmiaru.

Bukiety pelargonii: doskonały prezent i letnia dekoracja

Pelargonie prezentują się czarująco w bukietach jako trwałe kwiaty cięte zarówno solo jak i w połączeniu z innymi letnimi kwiatami lub trawami. Niezależnie od tego, czy jest to drobny upominek, czy ekspozycja na stoliku kawowym, bukiet pelargonii tworzy letni nastrój i wywołuje uśmiech na twarzy.

W tym pięknym, letnim bukiecie różne odmiany pelargonii zostały połączone z zatrwianem szerokolistnym  (Limonium latifolium) i obiedką szerokolistną (Chasmanthium latifolium). Tobołki  Green Bell (Thlaspi Green Bell) posłużyły jako zieleń.

Alternatywą dla pojedynczego wazonu z większym bukietem może być
kilka mniejszych wazonów wypełnionych kolorowymi pelargoniami. Na przykład, w mgnieniu oka możesz stworzyć tę kwiatową rozkosz na efektownej etażerce w stylu vintage.

Zardzewiały metal jej tekstury ciekawie kontrastuje z żywymi kwiatami. Ozdobne liście pelargonii i pękate wazony w rustykalnych kolorach dobrze się tu sprawdzają. W tej letniej aranżacji na okrągłej wiklinowej tacy, cięte pelargonie są umieszczone w małych, kolorowych ceramicznych wazonach obok kraspedii kulistej (Craspedia globosa).

Dekoracje ścienne z ciętymi pelargoniami

Jako naturalna dekoracja ścienna, napis „Love”, wykonany z powiązanych gałęzi wierzby i ozdobiony kolorowymi kwiatami pelargonii, nadaje tej starej elewacji nowe życie.

Aby zachować świeżość kwiatów na dłużej, łodygi pelargonii zostały umieszczone w probówkach z wodą i przymocowane do gałęzi wierzby za pomocą drutu.

Ta ścienna dekoracja DIY wykonana z okrągłych, marmurowych tacek, wygląda  elegancko i jest łatwa do wykonania. Wystarczy gorącym klejem przymocować probówki do tacek, napełnić je wodą, umieścić w nich cięte pelargonie i przymocować całość do ściany za pomocą specjalnych zawieszek do talerzy.