×

Kreatywne aranżacje. Rękodzielnicze dekoracje kwiatowe z pelargoniami

Przedstawiamy nowe pomysły DIY z pelargoniami - od wieży z donic, przez stolik do łóżka z upcyklingu, po wieszak ścienny w stylu boho.

Jeśli chcesz pięknie zaprezentować pelargonie, nie musisz wydawać dużo pieniędzy. Samodzielnie wykonane ozdoby kwiatowe są nie tylko bardziej indywidualne niż gotowe produkty, ale często też znacznie tańsze. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) dzielą się nowymi pomysłami na kolorowe dekoracje DIY z pelargoniami, które są łatwe do wykonania i wnoszą pozytywną energię.

Latarnia morska z pelargoniami

Dzięki tej asymetrycznej, trzypiętrowej wieży z doniczek w morskich, niebieskich odcieniach, śnieżnobiałe pelargonie mogą być zaprezentowane w oryginalny sposób. Ten dekoracyjny pomysł przywodzi na myśl letnią bryzę i może być wykonany w zaledwie kilku krokach.

Potrzebne są trzy, różnej wielkości doniczki, farby w spreju, drewniana kantówka o kwadratowym przekroju, piła, sztyfty kleju, pistolet do klejenia na gorąco, ziemia i trzy różnej wielkości pelargonie.

Oczyść doniczki, spryskaj je różnymi odcieniami niebieskiego koloru i pozwól im wyschnąć.

Wytnij z drewnianej kantówki dwa kawałki. Pierwszy o długości równiej wysokości największej, drugi o długości równej wysokości średniej donicy. Umieść dłuższy kawałek drewna na jego podstawie jako podporę w największej z trzech doniczek i wypełnij doniczkę ziemią. Nałóż gorący klej na górny koniec drewnianej kantówki i na brzeg największej donicy, do której chcesz przykleić średnią donicę.

Przyklej średnią doniczkę, tak aby była umieszczona zarówno na brzegu największej doniczki, jak i na końcu kantówki. Gdy gorący klej wyschnie, powtórz czynność ze średnią doniczką i przyklej najmniejszą doniczkę. W ten sposób powstanie trzypiętrowa wieża. Na koniec posadź w doniczkach pelargonie.

Wskazówka: Aby zapobiec kołysaniu się Twojej wieży, na podstawę wybierz jak największą donicę.

Kwiatowy stolik na łóżko z upcyklingu

Zarówno pelargonie angielskie, jak i pachnące są popularnymi roślinami domowymi. Aby dobrze kwitły, potrzebują dużo światła dziennego. Te obficie kwitnące, o cudownym zapachu pelargonie sprawiają, że śniadanie w łóżku zamienia się w rozkosz dla zmysłów. Stolik na łóżko z upcyklingu, wykonany z wieszaków na ubrania, zapewnia dodatkowy komfort w tej przytulnej sypialni. Ten oryginalny, samodzielnie wykonany mebel jest miejscem na ulubione, śniadaniowe przysmaki  i wazonik na pelargonie.

Do wykonania tego stolika na łóżko potrzebne są cztery drewniane wieszaki na ubrania z poprzeczką, dwie deski, farba w spreju, wiertarka akumulatorowa, śruby, papier ścierny i piła. Najpierw usuń haczyki z wieszaków. Następnie umieść wieszaki naprzeciwko siebie przylegającymi do siebie otworami na haki, aby wymierzyć wielkość blatów stołu. Zmierz odległość w poprzek obu wieszaków.

Przepiłuj każdą z desek na kwadrat o tej długości. Następnie na jednym wieszaku wywierć otwory na obu końcach i jeden w środkowej części. Powtórz to z pozostałymi trzema wieszakami. Teraz wywierć otwór na każdym końcu na krawędzi deski. Te otwory muszą odpowiadać zewnętrznym otworom w wieszakach. Powtórz to po przeciwnej stronie deski. To będzie górny blat stołu. Na drugiej desce powtórz poprzedni krok, a następnie dodaj dwa kolejne otwory w centralnej części krawędzi deski.

Otwory te powinny odpowiadać otworom wywierconym pośrodku wieszaków. To będzie dolny blat. Lekko oszlifuj obie deski, aby usunąć szorstkie krawędzie. Dzięki temu farba będzie lepiej przylegać. Spryskaj wieszaki i deski wybranym przez siebie kolorem i pozostaw do wyschnięcia.  Gdy farba wyschnie, przykręć oba blaty. Twój stolik na łóżko z upcyklingu jest gotowy.

Wskazówka: Kiedy jesz śniadanie w łóżku, nie zapomnij umilić sobie posiłku pelargonią. To kwiatowe powitanie poranka wprawi Cię w dobry nastrój i zapewni dobry początek dnia!

Kwiatowy wieszak ścienny w stylu boho

Ten wieszak ścienny w stylu boho jest dekoracją w centralnym punkcie pomieszczenia. Zawiera on wiszącą półkę do eksponowania pelargonii.

Do wykonania tego wieszaka ściennego DIY potrzebne są gałąź, deska, wiertarka, mocny sznurek jutowy, włóczka makramowa, drewniane koraliki, nożyczki, pelargonie i inne dekoracje do umieszczenia na półce. Ważne: Twoja gałąź powinna być nieco dłuższa niż planowana szerokość gotowego wieszaka.

Najpierw przytnij jutowy sznurek i przywiąż go do obu końców gałęzi. Ta pętla zostanie później wykorzystana do powieszenia Twojej dekoracji ściennej.

Przytnij więcej sznurka i włóczki makramowej do pożądanej długości, a następnie przewlecz je przez gałąź w wiązkach po trzy do pięciu. Przełóż końce sznurka lub przędzy przez wykonaną pętlę i je zaciśnij.

W kolejnym kroku z niektórych wiązek zapleć warkocze i zakończ każdy warkocz węzłem. W przypadku innych pozwól, aby poszczególne sznurki zwisały luźno. Inne wiązki zwiąż w różnych miejscach ich długości różnokolorowym sznurkiem lub nawlecz na nie koraliki. Na razie nie pracuj nad zewnętrznymi wiązkami z obu stron.

Przepiłuj deskę na pożądaną szerokość (pamiętaj, aby była nieco krótsza niż twoja gałąź) i wywierć otwory we wszystkich czterech rogach. Podziel zewnętrzne dwie wiązki i przełóż połowę sznurków przez każdy z wywierconych wcześniej otworów. Następnie zawiąż sznurki pod deską tak, aby węzły utrzymywały ją poziomo i stabilnie. Na koniec powieś dekorację na ścianie a na półce ustaw pelargonię oraz inne drobiazgi.

Doniczka z muszelkami

Marynistyczna dekoracja: ta doniczka pokryta zebranymi muszelkami to piękny sposób na wyeksponowanie szlachetnej pelargonii. Dzięki zwykłej doniczce i odrobinie kleju na gorąco możesz szybko i łatwo zrealizować ten prosty pomysł na rękodzieło.

Stojak na kwiaty sztalugowe

Uroczy pomysł na ogrodową dekorację DIY: za pomocą sztalugi, drewnianej ramy i skrzynki na kwiaty można stworzyć oryginalny stojak na kwiaty, który pięknie wyeksponuje pelargonie. Podpowiedź: Ten żywy „obraz” sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku pelargonii zwisających.