×

Kwiatowa, letnia jadalnia. Nowe pomysły na kolorowe aranżacje stołu z pelargoniami

Podczas spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi, pelargonie potęgują letnią atmosferę i radosny nastrój. Nigdy się nie nudzą, ponieważ dzięki różnorodnym kwiatom mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Jeśli myślimy natomiast o idealnej kompozycji na stół warto zrobić ją samodzielnie! Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) prezentują aranżacje stołów z pelargoniami, które sprawdzają się przy każdej okazji – od codziennych, rodzinnych obiadów po grille, imprezy urodzinowe i niedzielne brunche.

Szeroki wachlarz zastosowań

Pelargonie świetnie nadają się do wystroju jadalni zarówno jako rośliny doniczkowe w ładnych pojemnikach, kwiaty cięte w wazonach czy luźno rozrzucone na stole.

Oprócz klasycznych pelargonii rabatowych, odmiany angielskie, zwane królewskimi tworzą również piękne dekoracje. Przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się bujnie kwitnącymi pelargoniami doniczkowymi przez wiele miesięcy.

Oprócz powyższych przykładów, zwisające odmiany są również doskonałymi kwiatami ciętymi. Pelargonie można przycinać,  ponieważ stymuluje je do wytwarzania jeszcze większej ilości kwiatów. Ta okrągła wiklinowa taca z ciętymi pelargoniami i kraspediami kulistymi (Craspedia globosa) w małych, ceramicznych wazonach (po prawej) jest atrakcyjnym przykładem aranżacji z ciętych pelargonii, która rozjaśni każdy stół.

Stoły z upcyklingu w stylu vintage

W tej eleganckiej aranżacji stołu w stylu vintage, bujne kwiaty i jasne kolory ciętych pelargonii w filiżankach i małych, szklanych wazonach zdobią pięknie nakryty stół. Spiralne świece w mosiężnych uchwytach zapewniają dodatkowe kolorowe akcenty, a babcina porcelana i sztućce dodają nostalgicznego akcentu.

Samodzielnie wykonana etażerka wykonana z zabytkowych filiżanek i talerzy ze szklanym wazonem z kompozycją pelargonii na szczycie, może być ozdobą każdego letniego stołu a zaserwowane na niej przysmaki zasmakują jeszcze lepiej.

Wykonanie jej jest bardzo proste. Wystarczy przygotować filiżanki i talerze o różnych rozmiarach z babcinego kredensu, pistolet do klejenia na gorąco i gorący klej do ceramiki.

Po prawej: Zgodnie ze stylem stołu, stara waza do zupy służy jako alternatywna doniczka dla bujnie kwitnącej pelargonii. Podczas podlewania należy pamiętać o usunięciu nadmiaru wody po maksymalnie 15 minutach, ponieważ pelargonie nie lubią w niej stać.

Kwiatowa dekoracja zgodnie ze sztuką papier-mâché

Papier-mâché  to sztuka tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru oraz substancji wiążących (kleju, gipsu lub krochmalu).

Jeśli cenisz sobie oryginalność, nie możesz obejść się bez przedmiotów domowej roboty. Ta kreatywna dekoracja w centralnym punkcie stołu, wykonana z drutu zgodnie z techniką papier-mâché, to wieloramienna świeca i stojak na kwiaty w jednym.

Dzięki temu wyjątkowemu, kolorowemu pomysłowi DIY możesz wyeksponować cięte pelargonie i uzyskać wspaniały efekt. Wystarczy odrobina umiejętności i odpowiednie materiały, aby zrobić tę dekorację w zaledwie kilku krokach.

Potrzebne materiały: siatka ogrodzeniowa, nożyce do cięcia drutu, duże kamienie, klej do tapet, gazeta, biała farba w spreju, mini świeczniki ze szpikulcami, białe świece, probówki i cięte pelargonie w różnych kolorach i kształtach.

Jak to zrobić:

Krok 1: Wytnij kawałek siatki na podstawę kwiatowego elementu i owiń ją wokół kamieni. Ciężar kamieni sprawi, że kompozycja będzie stabilna.

Krok 2: Uformuj siatkę na kształt rurek o różnych wysokościach w czterech rogach podstawy. Wymodeluj kolejne rurki z dodatkowych odcinków siatki i przymocuj je do drucianej podstawy. Upewnij się, że połowa wykonanych rurek z drutu jest wystarczająco szeroka, aby zmieścić probówki, a druga, aby pomieścić świeczniki.

Krok 3: Wymieszaj klej do tapet. Rozerwij gazetę na wąskie paski, zwilż je uzyskaną masą i przyklej na całej drucianej konstrukcji. Następnie rozprowadź więcej masy na pierwszej warstwie papieru i nałóż więcej gazety na wierzch. Powtarzaj ten proces, aż cała siatka druciana zostanie pokryta kilkoma warstwami papieru. Powierzchnia powinna być nierówna.

Wskazówka: Włóż probówki i świeczniki do drucianych rurek przed dodaniem pasków papieru. Zapobiegnie to przypadkowemu zaklejeniu otworów. Po wyschnięciu wyjmij probówki oraz świeczniki i wyczyść je ciepłą wodą.

Krok 4: Po całkowitym wyschnięciu dekoracji, spryskaj ją (w tym świeczniki, jeśli chcesz) białą farbą w spreju i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 5: Na koniec umieść świece w świecznikach, napełnij probówki wodą, włóż je do otworów i umieść w nich cięte pelargonie. Gotową dekorację ustaw na stole.

Na piedestale: pelargonie w doniczkach z upcyklingu

Pojemniki z upcyklingu z wesołymi paskami dosłownie stawiają te kwitnące pelargonie na piedestale i doskonale je eksponują. Ten pomysł na dekorację jest idealny na przyjęcie w ogrodzie i można go stworzyć w zaledwie kilku krokach.

Potrzebne materiały: doniczki, okrągłe miski, pistolet do klejenia z klejem do ceramiki, taśma maskująca, wodoodporne farby w spreju w różnych kolorach i kwitnące pelargonie.

Jak je wykonać:

Krok 1: Dokładnie wyczyść doniczki i miski i zamaskuj je pionowymi lub poziomymi paskami. Mocno dociśnij taśmę maskującą, aby farba nie mogła pod nią spłynąć.

Krok 2: Następnie spryskaj doniczki i miski wodoodpornymi farbami w wybranych kolorach. Gdy farby całkowicie wyschną, usuń taśmę maskującą.

Krok 3: Umieść miski na stole do góry dnem i nałóż klej do ceramiki na dolną krawędź za pomocą pistoletu do klejenia.

Krok 4: Przymocuj pomalowane doniczki do odwróconych misek i poczekaj aż klej wyschnie.

Krok 5: Na koniec posadź kwitnące pelargonie w nowych doniczkach i ustaw gotowe elementy na stole w dowolny sposób.