×

Kwiatowa uczta dla oczu. DIY wiszące kosze na pelargonie

Nie trzeba ograniczać się do  skrzynek balkonowych i donic. Pelargonie wyglądają również fantastycznie w wiszących koszach i innych podwieszanych pojemnikach. Te bujne, letnie kwiaty prezentują się jeszcze lepiej we własnoręcznie zrobionych, wiszących osłonkach. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) przedstawiają trzy kreatywne pomysły na aranżacje z pelargoniami i podpowiadają, które odmiany najlepiej prezentują się podwieszone.

Najlepsze odmiany pelargonii do wiszących donic

Dzięki łodygom o długości do 1,5 m, pelargonie zwisające są idealne do skrzynek balkonowych. Imponujące kaskady kwiatów tych odmian – znanych również jako pelargonie bluszczolistne oraz kaskadowe – pięknie prezentują się w wiszących koszach lub innych podwieszanych donicach.

Odmiany samoczyszczące są szczególnie dobre do wysoko zawieszonych pojemników i skrzynek balkonowych na elewacjach domów. Te odmiany same zrzucają przekwitłe kwiaty, więc nie trzeba ich usuwać. Jest to ogromna zaleta, jeśli dostęp do rośliny jest utrudniony.

Jednak pelargonie zwisające nie zawsze są najlepszym wyborem do wiszących koszy, ponieważ bardzo szybko się rozrastają. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu zarówno doniczki, jak i rośliny, lepiej wybrać pelargonie rabatowe.

Oprócz tej klasycznej odmiany, odpowiednie są również pelargonie pachnące oraz angielskie. Ważne jest, aby zagwarantować im słoneczne miejsce lub półcień. Wszystkie rodzaje pelargonii potrzebują dużo światła, aby intensywnie rosnąć i produkować nowe kwiaty aż do jesieni.

Dzwonek wietrzny DIY z pelargonią

Ta efektowna, wisząca dekoracja to połączenie kosza na pelargonie z dzwonkiem wietrznym. Kompozycja jest szybka i prosta do wykonania. Wystarczy pelargonia oraz jedna duża i trzy małe, gliniane doniczki, farby akrylowe, pędzle, sznurek, duże, drewniane koraliki i mniejsze, płaskie koraliki.

Jak to zrobić: Starannie oczyść gliniane doniczki i pomaluj je farbami akrylowymi według uznania. Pozostaw do wyschnięcia.

Owiń doniczkę kilka razy ciasno sznurkiem wokół górnej krawędzi i przywiąż do niego sznurki do zawieszenia. Z wnętrza dużej glinianej donicy przewlecz długi kawałek sznurka przez otwór na dnie i przymocuj go nad otworem za pomocą płaskiego koralika jako korka.

Koralik musi być większy niż otwór, aby sznurek się nie prześlizgnął, a dzwonek wisiał stabilnie. Następnie przymocuj trzy mniejsze doniczki do  góry dnem do sznurka jak dzwonki i użyj więcej koralików jako korków.

Włóż duży, drewniany koralik między każdą z doniczek jako „dzwonek” (jak na zdjęciu). Zadbaj, żeby odległość między koralikami była taka, żeby każdy z nich podczas wiatru delikatnie uderzał o krawędź doniczki i wydawał dźwięk.

Wieszak na ubrania z makramowymi koszami na pelargonie

Nieużywany wieszak na ubrania jest idealny do wyeksponowania wiszących koszy makramowych wypełnionych bujnymi pelargoniami.

Pomalowany błyszczącą farbą prezentuje się oszałamiająco ze wspaniałymi, łatwymi w pielęgnacji, letnimi kwiatami.

Dodatkowa praktyczność: wieszak na ubrania jest wyposażony w kółka, dzięki czemu można go łatwo przestawić w  zależności od potrzeb. Na przykład na patio doskonale sprawdza się jako efektowny parawan.

Wskazówka: Kolory doniczek dla lepszego efektu powinny współgrać z metalowymi rurkami i pelargoniami.

Wiszący kosz z durszlaka z upcyklingu

Kolorowe pelargonie sprawiają, że ten wiszący kosz, wykonany ze starego durszlaka kuchennego i kolorowych sznurków z koralikami, jest fantastycznym pomysłem dekoracyjnym na każde przyjęcie w ogrodzie. Można wykonać go samodzielnie w zaledwie kilku krokach.

Potrzebne materiały: durszlak bez uchwytu (można go łatwo usunąć za pomocą szlifierki lub podobnego narzędzia), farba w spreju z efektem rdzy, szpula drutu rzemieślniczego, różnokolorowe koraliki, nożyce do cięcia drutu i pelargonia.

Ja to zrobić:

Krok 1: Aby uzyskać idealny efekt w stylu vintage, pokryj durszlak farbą w spreju z efektem rdzy i pozostaw do wyschnięcia. Wskazówka: Aby pelargonie mogły rosnąć i kwitnąć aż do jesieni, te łatwe w pielęgnacji rośliny potrzebują dużo miejsca. Ponieważ większość durszlaków prawdopodobnie nie będzie wystarczająco głęboka, zalecamy używanie wiszącego kosza z upcyklingu jako pojemnika na pelargonie.

Krok 2: Użyj nożyc do drutu, aby przyciąć trzy równej długości odcinki drutu rzemieślniczego. Nawlecz na nie kolorowe koraliki tworząc dowolny wzór.

Krok 3: Przymocuj trzy odcinki drutu z koralikami do górnej krawędzi durszlaka. Równa odległość między punktami mocowania zapewni, że wiszący kosz będzie wypoziomowany. Skręć ze sobą górne końce drutu.

Krok 4: Na koniec posadź pelargonię  i zawieś wiszący kosz z upcyklingu na mocnej linie lub sznurku w słońcu lub półcieniu w ogrodzie lub na patio. Podlewaj w niewielkich ilościach.