×

Kwiatowy splendor bez wysiłku Odpowiedni sposób sadzenia i pielęgnacji pelargonii

Od wielu lat pelargonie są najpopularniejszymi, kwitnącymi roślinami balkonowo-rabatowymi. Występują w wielu kolorach i kształtach. Rosną szybko, kwitną obficie i nieprzerwanie od wiosny do jesieni, są łatwe w utrzymaniu i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Nie trzeba być ekspertem, aby pięknie i bujnie kwitły. Nawet początkujący ogrodnicy czerpią z nich wiele satysfakcji, jeśli stosują się do kilku prostych wskazówek. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) podpowiadają, co jest ważne podczas sadzenia i pielęgnacji pelargonii.

Kiedy najlepiej sadzić pelargonie?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze, ciepłe, wiosenne dni, warto od razu zacząć obsadzać balkony i tarasy.

Należy jednak uważać na pelargonie, ponieważ źle znoszą zimno. Należy je sadzić tylko wtedy, gdy w nocy nie występują przymrozki, a temperatury w ciągu dnia regularnie utrzymują się powyżej 10°C.

Jeśli nie możemy się doczekać, w razie konieczności powinniśmy przygotować się na ochronę pelargonii przed zimnem.

Na przykład, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, rośliny lepiej ustawić na parapecie, stojaku przy ścianie domu lub pod osłoną, niż zawiesić na balustradzie balkonu lub ustawić w doniczce na zimnej ziemi.

W nocy pelargonie można chronić przed mrozem za pomocą włókniny ogrodowej, folii bąbelkowej lub prześcieradła.

Jeśli jednak znów nadejdą chłody, należy tymczasowo umieścić je w osłoniętym pomieszczeniu. Ogrody zimowe, altany chroniące przed mrozem lub garaże, z dopływem naturalnego światła, są odpowiednim miejscem.

Co należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia pelargonii?

Zarówno w skrzynce balkonowej, pojemniku, doniczce, wiszącym koszu czy na rabacie, pelargonie czują się dobrze. Ważne, żeby miały wystarczająco dużo miejsca. Odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 20 cm, a wysokość doniczki nie powinna być niższa niż 18 cm. Do sadzenia należy używać wysokiej jakości, wstępnie nawożonego kompostu, pamiętać o warstwie drenażowej i zadbać, żeby  woda miała ujście przez cały czas.

Jakie jest idealne miejsce dla pelargonii?

Pelargonie należą do roślin światłolubnych. Im więcej światła słonecznego otrzymują, tym obficiej kwitną. Aby szybko cieszyć się dużą ilością kwiatów, powinniśmy zaopatrzyć się w rozwinięte rośliny z dużą ilością pąków i gęstym ulistnieniem. Pelargonie najlepiej czują się w pełnym słońcu, choć radzą sobie również w półcieniu. Źle znoszą ciągły deszcz. Szczególnie odmiany o dużych lub podwójnych kwiatach powinny być ustawione w zadaszonym miejscu w deszczowe dni.

Jak prawidłowo podlewać pelargonie?

Pelargonie mogą magazynować dużo wilgoci w swoich liściach i łodygach, więc kilka dni bez wody nie stanowi dla nich problemu.

Potrzebują jednak regularnego podlewania, aby obficie kwitnąć – w bardzo gorące, letnie dni nawet rano i wieczorem. Skrzynki okienne ze zbiornikiem i automatyczne systemy nawadniania mogą znacznie zredukować ilość wymaganej wody.

Wskazówka: Woda deszczowa lub odstana jest idealna do podlewania. Zdarza się w przypadku roślin krzaczastych, że wilgoć, nawet podczas deszczu, nie dociera do gleby. Aby sprawdzić, czy rośliny potrzebują wody, sprawdź wilgotność gleby palcem.

Jeśli jest ona ciepła i sucha, należy ją podlać. Jeśli deszcz pada bez przerwy, eksperci zalecają unikanie tac ociekowych lub doniczek, w których może gromadzić się woda, ponieważ pelargonie nie powinny być przelane.

Jak prawidłowo nawozić pelargonie?

Pelargonie potrzebują wielu składników odżywczych. Nawożenie należy rozpocząć około czterech do sześciu tygodni po posadzeniu. Do tego czasu składniki odżywcze często są już zużyte, nawet w przypadku wstępnie nawożonego kompostu. Aby zapewnić optymalne odżywianie, wystarczy raz w tygodniu dodawać do wody komercyjny nawóz do roślin kwitnących. Alternatywnie można użyć pałeczek nawozowych. Wystarczają one na około dwa do trzech miesięcy.

Jeśli podczas sadzenia użyto nawozu o spowolnionym uwalnianiu, można pozostawić więcej czasu przed zastosowaniem nawozu uzupełniającego. Dokładny czas zależy między innymi od rodzaju zastosowanego nawozu oraz temperatury i wilgotności gleby. Od późnego lata często zdarza się, że pelargonie potrzebują dodatkowych składników odżywczych, nawet jeśli są zasilane nawozem o spowolnionym uwalnianiu. Niedobór składników odżywczych można rozpoznać po nieprawidłowym kwitnieniu lub pożółkłych liściach.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Regularne usuwanie zużytych kwiatów i liści, a także martwych łodyg, utrzymuje pelargonie w zdrowiu i stymuluje tworzenie kwiatów. Odmiany samoczyszczące, które można znaleźć głównie wśród pelargonii zwisających, same zrzucają przekwitłe kwiaty i zwykle od razu wytwarzają nowe. Zwiędłe liście należy jednak usuwać ręcznie.

Zimowanie pelargonii

Pelargonie to rośliny wieloletnie. Aby je przezimować przed pierwszymi, nocnymi przymrozkami należy je przyciąć do około 15 cm i przenieś je w jasne, chłodne miejsce.

Zimą pelargonie nie potrzebują nawozów ani prawie wcale wody. Na wiosnę należy je przesadzić do świeżego kompostu i umieść w cieplejszym miejscu. Przy odrobinie szczęścia ponownie wykiełkują.