×
2022-geraniums-5070-diy-birdhouse-flower-chandelier-03-1

Nakarm ptaki. Kwitnące pomysły z cyklu `zrób to sam` dla miłośników ptaków i pelargonii

Bez względu na to czy jest to karmnik, basen dla ptaków czy budka lęgowa, pelargonie sprawiają, że ulubione miejsca ptaków w ogrodzie rozkwitają.

Rosnąca świadomość ekologiczna oznacza, że wiele osób zaczyna zwracać uwagę na to, co je otacza. Jednocześnie znacznie wzrasta zainteresowanie zrównoważoną modą w trendach, takimi jak upcykling. Znajduje to również odzwierciedlenie w projektowaniu ogrodów, tarasów i balkonów. Dziś powinny one nie tylko pięknie wyglądać, ale również stanowić cenne siedliska dla ptaków i owadów. Poniższe trzy pomysły od Pelargonium for Europe są skierowane do miłośników przyrody, którzy również kochają pelargonie i zwolenników robótek ręcznych, którym dobro pierzastych przyjaciół leży na sercu.

Filiżanki w stylu vintage jako karmniki dla ptaków oraz doniczka dla zwisającej, liliowej pelargonii

Zbyt dobre, by je wyrzucić:

Nieużywane filiżanki i spodki są idealne do realizowania kreatywnych pomysłów upcyklingowych. Miłośnicy kwiatów i obserwatorzy ptaków pokochają tę wiszącą donicę w stylu vintage z pelargonią i karmą dla ptaków. Wykorzystując odpowiednie materiały można samodzielnie wykonać tę dekorację. Ważne: pelargonie potrzebują dużo miejsca. Do wiszącej dekoracji należy użyć odpowiedniej wielkości naczynie i pamiętać o wykonaniu otworów drenażowych.

Potrzebne materiały: odpowiednie filiżanki i spodki, wiertarko-wkrętarka z wiertłem szklanym lub ceramicznym, pistolet do klejenia na gorąco i klej oraz metalowe łańcuszki, kółka i ewentualnie haczyk do zawieszenia (czasami dostępny w zestawie). Również kwitnąca pelargonia i/lub ziarno dla ptaków.

Krok 1: Używając wiertła do szkła lub ceramiki, należy ostrożnie wywiercić trzy małe otwory w każdym ze spodków. Pomiędzy otworami a obręczą powinno się pozostawić miejsce.

Vintage Tassen, Untertassen, Ketten und Geranie sowie Bohrmaschine und Heißkleber als Materialien und Werkzeug für DIY Upcycling Blumenampel
2022-geraniums-5060-diy-blooming-bird-feeder-teacups-06
2022-geraniums-5060-diy-blooming-bird-feeder-teacups-04
2022-geraniums-5060-diy-blooming-bird-feeder-teacups-05

Krok 2: Następnie należy przełożyć metalowe pierścienie (lub haczyki) przez wywiercone otwory i przymocować do nich metalowe łańcuchy.

Krok 3: Teraz trzeba już tylko przymocować gorącym klejem filiżanki do spodków.

Ważne: filiżanki na pelargonie muszą mieć otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się wody. To samo dotyczy spodków. Przed wierceniem trzeba sprawdzić, że otwory znajdują się w tym samym miejscu, gdy filiżanka jest umieszczona na spodku.

Krok 4: Na koniec wystarczy umieścić małe pelargonie w filiżankach lub napełnić je nasionami dla ptaków i zawiesić gotowe dekoracje z upcyklingu w osłoniętym miejscu. Wskazówka: żeby filiżanka z upcyklingu pełniła funkcję karmnika dla ptaków można ją położyć i przykleić jej bok do spodka.

Hand hält Akkubohrer und bohrt Löcher in Vintage Untertassen neben lilafarbener Geranie
Upcycling Blumenampel aus Vintage Tasse und Untertasse mit lilafarbener Geranie in Garten

Pelargoniowy żyrandol z domkiem dla ptaków i owadów

Stary żyrandol w kilku prostych krokach można przekształcić w piękną dekorację ogrodu i schronienie dla ptaków i motyli.

Do zrobienia tej efektownej, modnej, wiszącej dekoracji z upcyklingu potrzebny jest stary żyrandol, domek dla ptaków, domek dla owadów, kilka doniczek (w zależności od liczby ramion żyrandola), klej na gorąco i pistolet do klejenia, farba lub sprej i pasujące pelargonie.

Klejem na gorąco należy przymocować do świeczników umieszczonych na ramionach żyrandola domek dla ptaków, domek dla owadów i metalowe doniczki. Jeśli podstawki do świec mają szpilki, zaleca się wcześniejsze wywiercenie małych otworów w przedmiotach, które mają zostać zamocowane. Następnie należy pomalować lub spryskać żyrandol wybranym kolorem, posadzić w doniczkach pelargonie i zawiesić przerobiony żyrandol w słonecznym miejscu lub w półcieniu w ogrodzie.

Wskazówka: samoczyszczące odmiany pelargonii zwisającej są idealne do wysoko wiszących dekoracji. Są bardzo łatwe w pielęgnacji i latem mogą rozrosnąć się do 1,5 m długości.

2022-geraniums-5070-diy-birdhouse-flower-chandelier-02

Kolorowe miejsce dla ptaków w ogrodzie

Z tej kwitnącej stacji do karmienia miłośnicy kwiatów czerpią taką samą przyjemność jak miłośnicy ptaków:

na małym, okrągłym stole ustawione są donice z budek z obficie kwitnącymi pelargoniami. Obok nich miseczki z wodą i pokarmem przyciągają pierzastych przyjaciół. Intensywny róż tej kompozycji skupia uwagę i wybija się na tle zieleni.

Wskazówka: należy przymocować klejem na gorąco doniczki i miseczki do blatu, aby się nie przewróciły, gdy pojawią się większe ptaki.