×
2019-geraniums-900-diys-2-geraniums-curtain-003

Pelargonie tańczące na wietrze. Własnoręcznie wykonane wiszące kwietniki do letniego ogrodu lub na balkon

Do pelargonii zwisających nadają się nie tylko podwieszane kosze. Przedstawiamy kreatywne dekoracje do samodzielnego wykonania.

Pelargonia jest numerem jeden wśród roślin letnich i balkonowych. Kolejne pokolenia cieszą się wakacyjnym klimatem i radosną atmosferą, które ta piękna i łatwa w pielęgnacji roślina tworzy na balkonach, tarasach i w ogrodach. Dzięki żywym kolorom i bujnym kwiatom nie tylko świetnie prezentuje się w skrzynkach balkonowych, donicach i na rabatkach, ale stanowi zachwycającą ozdobę wiszących kwietników. Eksperci Pelargonium for Europe prezentują pomysły na zwisające kompozycje z pelargoniami w roli głównej.

Pelargoniowa zasłona - nie tylko na miejskie balkony

Zasłona z pelargonii to zarazem oryginalny pomysł na ozdobę i parawan zapewniający prywatność, który zachwyca oko nie tylko na miejskich balkonach. Aby ją stworzyć, wystarczy powiesić doniczki z pelargoniami na karniszu przymocowanym do balustrady balkonowej.

2019-geraniums-900-diys-2-geraniums-curtain-001
2019-geraniums-900-diys-2-geraniums-curtain-002

Do wykonania tej dekoracji potrzebne są pelargonie rabatowe, karnisz, dopasowane haczyki, złota farba w spreju, liście funkii i złoty drut florystyczny.

Instrukcja wykonania: pomaluj karnisz i kilka haczyków farbą w spreju i poczekaj aż wyschną. Następnie, zawieś karnisz wraz z haczykami w dogodnym miejscu. Owiń doniczki z pelargoniami liśćmi funkii tak, aby całkowicie je zakryć. Liście umocnij za pomocą drutu florystycznego, pozostawiając długi odcinek, na którym zawiesisz doniczki na haczykach. Najlepszy efekt osiągniesz wieszając doniczki na różnych wysokościach. Wskazówka: aby zapewnić roślinom dostateczną ilość wody, podlewaj je małymi porcjami kilka razy w ciągu dnia. Aby nie dopuścić do odwodnienia kwiatów, możesz też owinąć spód doniczki mchem, który działa jak zbiornik wody.

Dekoracje ogrodowe w stylu upcykling

Czy jest lepszy sposób na ucieczkę od życia codziennego niż pięknie urządzony ogród?

Tutaj możesz uwolnić swoje myśli i po prostu się zrelaksować. Projektowanie ogrodu wcale nie musi być kosztowne.

Dobrym sposobem na przekształcenie starych rzeczy w nowe cudeńka jest upcykling.

Przedmioty samodzielnie wykonane często wyglądają o wiele ciekawiej niż artykuły ogrodowe zakupione w sklepie. W przypadku większych dekoracji sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”.

Często pojedynczy element dekoracji umieszczony we właściwym miejscu w ogrodzie skupia na sobie całą uwagę.

2019-geraniums-900-diys-2-suspension-frame-002
2019-geraniums-900-diys-2-suspension-frame-001

Obraz z żywymi pelargoniami w najnowszym stylu upcyklingowym na pewno zachwyci każdego. Ta oryginalna, ogrodowa ozdoba jest bardzo łatwa do wykonania. Potrzebne są cztery bujnie kwitnące pelargonie w dobranych kolorystycznie, plastikowych doniczkach, rama starego obrazu, sznurek, dwa haki i wkrętarka akumulatorowa.

Instrukcja wykonania: wkręć haki w rogach górnej listwy ramy. Następnie wywierć 3-4 otwory na krawędzi każdej doniczki i przewlecz przez nie sznurek. Zawiąż supełki na końcach sznurków, by nie wysunęły się z otworów. Na koniec, na górnej listwie ramy umieść doniczki z pelargoniami na różnych wysokościach. Zawieś ramę na gałęzi i wypoziomuj ją.

Wisząca rama okienna z pelargoniami również nie pozostanie niezauważona. Ta oryginalna ozdoba ogrodowa najlepiej prezentuje się zawieszona wśród zieleni. Jeśli chcesz zrealizować ten pomysł, potrzebujesz starej drewnianej ramy okiennej, dopasowanej drewnianej deski, mocnego sznurka lub cienkiej liny, śrub, dwóch haków, wkrętarki i super mocnej taśmy klejącej, a także bujnie kwitnącej pelargonii w terakotowej doniczce i kilka ozdobnych przedmiotów do umieszczenia na parapecie.

Instrukcja wykonania: wkręć dwa haki w skrajnych rogach górnej krawędzi ramy okiennej, aby zawiesić na nich całą konstrukcję z pelargoniami.

Następnie do dolnej listwy ramy okiennej przykręć deskę, która posłuży za parapet.

By wykonać dodatkową ozdobę, wywierć dwa otwory w zewnętrznych rogach parapetu, przewlecz przez nie krótkie kawałki sznurka i przywiąż ich końcówki do boków ramy okiennej.

Zawieś ramę na hakach za pomocą liny i wypoziomuj ją. Na koniec umieść pelargonię i pozostałe dekoracje na parapecie. Gotowe!

Wskazówka: zalecamy przymocować przedmioty do parapetu za pomocą taśmy klejącej, aby nie strącił ich wiatr.

2019-geraniums-900-diys-2-suspension-window-004
2019-geraniums-900-diys-2-suspension-window-001
2019-geraniums-900-diys-2-suspension-window-002
2019-geraniums-900-diys-2-suspension-window-003

Pelargoniowa huśtawka

Ta wisząca drewniana konstrukcja z wbudowanymi doniczkami pelargonii to kolejny pomysł na efektowną dekorację do ogrodu.

Do wykonania kwiatowej huśtawki, oprócz pelargonii zwisającej lub rabatowej w dowolnym kolorze, potrzebna jest okrągła drewniana podstawka, lina i kilka prostych, glinianych doniczek. Piłą wytnij cztery okrągłe otwory. Powinny być wystarczająco szerokie, by pomieścić podstawy doniczek, ale zarazem na tyle wąskie, by doniczki się nie zapadły.

Wywierć cztery małe otwory na linę wokół krawędzi, pomiędzy większymi otworami. Liny muszą być na tyle mocne, by utrzymać ciężar konstrukcji. Zawiąż supły na końcach lin, by nie wysunęły się z otworów.

Wskazówka: wybierz pelargonie zwisające lub rabatowe, w zależności od głębokości podstawy.

2019-geraniums-900-diys-2-suspension-plante-001