×
  • 14.08.2020

Pomysły krok po kroku na podwieszane pelargonie

Pelargonie zwisające pięknie prezentują się w podwieszanych doniczkach. Oto kilka pomysłów na zaaranżowanie tych okazałych roślin.

Pelargonie atrakcyjnie prezentują się w wiszących donicach. Te łatwe w pielęgnacji, kwitnące piękności przyciągają wzrok i dzięki bogatej kolorystyce zapewniają imponującą ekspozycję kwiatów przez całe lato. W przeciwieństwie do klasycznych skrzynek balkonowych i donic, wiszące donice są niezwykle praktyczne. To sprawia, że mogą znaleźć miejsce nawet na najmniejszym balkonie. Dla wszystkich miłośników rzemiosła artystycznego, eksperci z Pelargonium for Europe przygotowali kilka pomysłów na wiszące doniczki z pelargoniami.

Pionowo: pelargonie w kwadratach

Dzięki pionowemu rozmieszczeniu doniczek z pelargoniami, ta prosta, wisząca dekoracja, pozwala zaoszczędzić wiele miejsca. Do jej wykonania potrzebne są dwie metalowe, ozdobne doniczki, dwa, płaskie, drewniane kwadraty z dużymi, okrągłymi otworami, farba w spreju, mocny sznurek, igła do szycia, nożyczki i dwie pelargonie w ulubionym kolorze.

Wskazówka: boki drewnianych kwadratów muszą być dłuższe od średnicy doniczek w górnej ich części. Zaleca się, aby przyciąć je w sklepie dla majsterkowiczów. Oprócz okrągłych otworów w środku muszą mieć wywiercone otwory w rogach, aby przełożyć przez nie sznurki do późniejszego podwieszania doniczek.

Najpierw należy pomalować sprejem drewniane kwadraty i pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy przeciągnąć, używając igły do szycia, cztery sznurki o tej samej długości przez otwory wywiercone w rogach kwadratów i zawiązać supły, zachowując jednakowe odstępy.

Wskazówka: w zależności od grubości sznurka, zasadne może być jego podwójne użycie. Następnie wystarczy włożyć doniczki do okrągłych otworów, związać końce czterech sznurków ze sobą i zrobić pętlę do zawieszenia kompozycji. Na koniec wystarczy wstawić pelargonie do pojemników i umocować dekorację na haku.

Poziomo: kołyszące pelargoniowe trio

Ta drewniana, własnoręcznie wykonana rama z huśtającym się, pelargoniowym trio to oryginalny pomysł na dekorację. Do jego realizacji potrzebne są odpowiednie materiały i odrobina zdolności manualnych. Ta kompozycja z trzema pelargoniami może zostać tak umieszczona, żeby zapewnić roślinom dalsze kwitnienie.

Do jej wykonania potrzebne są pelargonie rabatowe lub zwisające w wybranym kolorze, gliniane doniczki ze spodkami, klej, sznurek, a także dwie okrągłe drewniane listewki i elementy łączące. Te elementy zamykające muszą mieć otwory po obu stronach o średnicy nieco większej od listewek. Ważne: całkowita długość elementów łączących i odległość między otworami zależy od wielkości glinianych doniczek.

Najpierw należy przełożyć dwie drewniane listewki przez otwory wywiercone w elementach zamykających, aby uzyskać stabilną ramę a następnie zawiązać cztery sznurki o podobnej długości na końcach drewnianych listewek i połączyć je ze sobą. Należy upewnić się, że konstrukcja wisi prosto po zawieszeniu. Klejem na gorąco trzeba przykleić spodki do dna doniczek i umieścić w ramie, zachowując równe odstępy między nimi.

Na koniec wystarczy powiesić gotową kompozycję i umieścić pelargonie w doniczkach. Wskazówka: w zależności od wysokości na jakiej zostanie podwieszona dekoracja, dla
najlepszego efektu zalecane są pelargonie rabatowe lub zwisające.

Po skosie: rustykalna dekoracja ścienna

Ta własnoręcznie wykonana wisząca doniczka stawia klasyczne pelargonie w zupełnie nowym świetle i na pewno przypadnie do gustu entuzjastom stylu etno. Jest to pomysł na dekorację, który można zrealizować bez zdolności manualnych.

Do jej wykonania potrzebne są pelargonie, długa gałąź, dwa widełkowato rozszczepione patyki, dwa kosze, najlepiej z uchwytami, sznurek, śruby i dodatkowe ozdoby do dekoracji .

Należy przyciąć do pożądanej długości gałąź i dwa widełkowato rozszczepione patyki. Następnie należy przykręcić je do ściany, równolegle do siebie, aby przytrzymywały gałąź i na różnych wysokościach przymocować kosze i ozdoby do gałęzi a na koniec wstawić do koszy pelargonie.

Wskazówka: pomarańczowe pelargonie ciekawie kontrastują z naturalnymi kolorami innych materiałów.