×
2021-geraniums-6000-plants-05-1

Prosty sposób na wspaniałe pelargonie. Podstawowe wskazówki pielęgnacyjne.

Pelargonie są niekwestionowanymi królowymi balkonów, tarasów i ogrodów. To wymarzone rośliny dla osób, które nie mają ręki do kwiatów lub brakuje im czasu na ich pielęgnację. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, żeby zachwycały od wiosny do jesieni.

Pelargonia nie jest rośliną wymagającą. Nawet najbardziej niedoświadczony ogrodnik amator odniesie sukces opiekując się tą bujnie kwitnącą rośliną, jeśli będzie przestrzegał kilku prostych zasad. Eksperci z Pelargonium for Europe dzielą się swoją wiedzą na temat pielęgnacji pelargonii i podpowiadają co zrobić, aby ta piękna, południowoafrykańska roślina kwitła w całej swojej okazałości od maja do jesieni.

Doniczka

Pelargonie bujnie kwitną, gdy mogą się swobodnie rozwijać. Dlatego donice powinny mieć co najmniej 18 cm wysokości, a odstęp między sadzonkami wynosić minimum 20 cm.

Nasłonecznione stanowisko

Pelargonie uwielbiają słońce. Im więcej światła, tym bardziej obfite i dorodne są ich kwiaty. Idealne jest nasłonecznione miejsce lub półcień. Pelargonie bez problemu tolerują również pełne słońce w południe. Z drugiej strony balkon północny nie jest dla nich odpowiedni.

Wskazówka: pelargonie rosną w kierunku słońca. Jeśli chcesz aby z każdej strony prezentowały się bez zarzutu, raz w tygodniu obróć doniczkę o 90 stopni, żeby dać im optymalną ilość światła ze wszystkich stron.

Woda jako zabieg upiększający

Pelargonia pochodzi z RPA, gdzie dłuższe okresy suszy nie są rzadkością. Pelargonie je przeżywają, gromadząc wodę w mięsistych liściach i grubych łodygach. Chwilowy brak wody nie powoduje trwałych uszkodzeń. Aby pelargonie kwitły obficie i nieprzerwanie, wymagają regularnego podlewania – w słoneczne dni codziennie, a w upały nawet dwa razy dziennie. Ważne, aby ziemia nie przesychała całkowicie ani nie była przemoczona. Aby zapobiec gromadzeniu się wody, upewnij się, że nadmiar wody ma ujście.

Uwaga: nie przerywaj podlewania w czasie deszczu. W przypadku bujnych roślin liście są czasami tak grube, że woda deszczowa nie dociera do ziemi. Jeśli nie jesteś pewien, ostrożnie sprawdź palcem glebę. Jeśli wydaje się sucha, należy podlać roślinę.

Jeśli nie chcesz codziennie podlewać, wybierz donice ze zbiornikiem na wodę. Metrowy pojemnik balkonowy ma pojemność około 10 litrów. Wskaźnik poziomu wody pokazuje stan wody.

Dodatkowa pomoc

Pelargonie mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego nawożenie jest niezbędne dla zdrowych, pięknych roślin. Jeśli użyjesz wysokiej jakości ziemi z dodatkiem nawozu zaspokoi to zapotrzebowanie roślin na pierwsze kilka tygodni. Kiedy składniki odżywcze zostaną wyczerpane należy zastosować nawóz. Możesz regularnie podlewać pelargonie wodą z nawozem płynnym dla roślin kwitnących lub dla pelargonii lub użyć odpowiedniego nawozu o spowolnionym działaniu. Sklepy specjalistyczne i centra ogrodnicze oferują produkty, które zapewnią wystarczającą ilość składników odżywczych przez okres do dziewięciu miesięcy.

Wskazówka: fusy z kawy są doskonałym, niedrogim, naturalnym nawozem dla pelargonii, ponieważ zawierają odpowiednią mieszankę potasu, azotu i fosforu. Raz w tygodniu wystarczy rozpuścić niewielką ilość kawy w wodzie – jedna łyżka stołowa wystarczy na 10 litrów wody – albo wysuszyć fusy z kawy i ostrożnie wymieszać z ziemią wokół bryły korzeniowej.

2021-geraniums-6000-plants_01

Przycinaj, aby stymulować tworzenie kwiatów

Aby pelargonie mogły poświęcić całą swoją energię na tworzenie nowych kwiatów, należy regularnie przycinać zdrewniałe pędy i liście oraz zwiędłe kwiaty. W przypadku odmian półpełnych i podwójnych przycinanie jest ważniejsze niż w przypadku pojedynczych kwiatów. Dostępne są również odmiany „samoczyszczące”. Więcej informacji i porad można uzyskać u specjalistów w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych.

Chroń przed mrozem

Pelargonie to w rzeczywistości byliny zielne. Ale ponieważ nie są mrozoodporne, na naszych szerokościach geograficznych są uznawane za jednoroczne rośliny balkonowe. Jeśli chcesz przezimować pelargonie, przytnij je przed pierwszymi, nocnymi przymrozkami do wysokości około 15 cm i przenieś w chłodne, jasne miejsce. Idealna temperatura to 5-10 stopni. Roślina prawie nie potrzebuje wody w miesiącach zimowych, więc może wyglądać, jakby umarła. Jednak wraz ze wzrostem temperatur i po nawodnieniu ponownie odżyje. Na początku nowego sezonu użyj świeżej ziemi i w razie potrzeby przesadź roślinę do większej doniczki.