×

Nawożenie pelargonii fusami z kawy

Czy jest skuteczne?

Fusy z kawy są często polecane jako tani i przyjazny dla środowiska nawóz do pelargonii lub roślin domowych. Czy jest to jednak dobry pomysł, jeśli zależy nam przede wszystkim na obfitym kwitnieniu? Eksperci z moja-pelargonia.pl odradzają to rozwiązanie z czterech powodów.

1. Same fusy z kawy nie zaspokoją potrzeb pelargonii

To, co pozostaje po zaparzeniu kawy, faktycznie zawiera niektóre korzystne dla roślin składniki odżywcze, takie jak azot czy potas, a nawet niewielkie ilości siarki.

Nie jest to jednak wystarczające. Pelargonie do wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Jest wysoce prawdopodobne, że pelargonie nawożone wyłącznie fusami z kawy będą cierpieć na niedobory składników odżywczych i nie osiągną swojego potencjału kwitnienia.

2. Dobry kompost doniczkowy tworzy zdrową podstawę

Kolejnym argumentem wysuwanym przez zwolenników nawożenia fusami z kawy jest jakość kompostu. Prawdą jest, że fusy z kawy przyciągają pożyteczne mikroorganizmy, które poprawiają strukturę gleby. W ogrodzie przynosi to długofalowe korzyści, ale na balkonie, gdzie kompost w skrzynkach balkonowych jest wymieniany co roku, efekt ten nie ma znaczenia. Ponadto dżdżownice i im podobne nie odgrywają praktycznie żadnej roli jako gwarant aktywnego życia w glebie na balkonie. Nasza rada: Zamiast tego kup dobre podłoże. Możesz zajmować się ogrodnictwem w sposób zrównoważony, korzystając z kompostu doniczkowego niezawierającego torfu.

3. Fusy z kawy źle wpływają na wartość pH gleby

Nie można zaprzeczyć, że fusy z kawy obniżają pH gleby. Wartość pH sprawia, że różne składniki odżywcze są mniej lub bardziej dostępne dla roślin. Niebieskie hortensje, rododendrony i czerwone porzeczki przystosowały się do niskiej wartości pH, tj. kwaśnej gleby.

Jednak pelargonie preferują glebę o odczynie obojętnym, dlatego też efekt obniżania pH przez fusy z kawy jest odwrotny do zamierzonego – osłabia kwitnienie i jakość roślin.

4. Nawożenie fusami z kawy to daremny trud

Powszechnym błędem jest przekonanie, że wystarczy posypać kompost fusami z kawy, aby nawieźć pelargonie. Zwykle prowadzi to do rozwoju pleśni i uszczelnienia gleby i powoduje, że woda trudniej penetruje glebę.

Aby efektywnie wykorzystać fusy z kawy, należy je najpierw wysuszyć, a następnie wsypać do gleby w postaci proszku. Jest to trudne, gdy zdajesz sobie sprawę, jak gęsto ukorzenione są pelargonie w skrzynce balkonowej.

Stosowanie fusów z kawy w ogrodzie jest łatwiejsze. Znacznie większe ilości można stosować w kwietnikach niż w skrzynkach balkonowych. Ale nawet tam cienka warstwa na powierzchni gleby przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli koniecznie chcesz nawozić fusami z kawy, wsyp wysuszony proszek do spulchnionej gleby.

A co ze szkodnikami?

Dobra wiadomość! Pelargonie są rzadko atakowane przez szkodniki, takie jak mszyce czy ślimaki, które chętniej zjadają inne rośliny. Dlatego nie ma potrzeby stosowania kofeiny lub fusów z kawy w skrzynce balkonowej.

Recommended alternatives to coffee grounds that will keep your geraniums happy

Zastanawiasz się jak nawozić swoje pelargonie? Istnieją znacznie lepsze sposoby od fusów z kawy.

  • Dzięki płynnemu nawozowi do kwiatów opracowanemu specjalnie dla pelargonii lub roślin kwitnących, możesz z łatwością zapewnić swoim letnim kwiatom wszystkie cenne składniki odżywcze, których potrzebują.
  • Nawozy o spowolnionym uwalnianiu w różnych formach zapewniają stały dopływ składników odżywczych bez konieczności ich ciągłego uzupełniania. Jeśli zdarza Ci się zapominać o nawożeniu, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Naszym zdaniem jest to idealny nawóz. Najlepiej używać takiego, który działa przez 8 do 9 miesięcy.
  • Zapytaj w centrum ogrodniczym o biologiczne lub organiczne nawozy do roślin kwitnących, jeśli ważne jest dla Ciebie stosowanie naturalnego nawozu z odnawialnych składników.
  • Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Nawożeniu pelargonii.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.