×
Auf einer Holzterrasse mit bunten Geranien in Balkonkästen und Körben pflanzt ein junges Paar Geranien in eine Zinkwanne

Sadzenie pelargonii w kompoście bez torfu: Zrównoważony rozwój we własnym ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się o kompoście bez torfu, jak sadzić w nim pelargonie i czym różni się podlewanie i nawożenie, gdy stosujesz go do pelargonii.

Spis treści

Pelargonie to jedne z najodporniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów letnich. Kwitną przez wiele miesięcy przy minimalnej pielęgnacji i mogą być zimowane. Jeśli chcesz uprawiać ogród w sposób bardziej zrównoważony, posadź je w kompoście bez torfu. 

Co zawiera kompost bez torfu?

W podłożach beztorfowych torf jest zastąpiony mieszanką różnych materiałów organicznych. Mogą to być włókna drzewne, próchnica, kompostowana materia roślinna lub bardzo drobne włókna kokosowe. Kompost z domowego pojemnika na odpady organiczne nie jest odpowiedni. Niektóre gleby bez torfu zawierają również glinę, która dobrze zatrzymuje wodę i może magazynować składniki odżywcze. 

to surowce odnawialne, które nadają się do produkcji kompostu doniczkowego, ale mają również nieco inne właściwości niż torf, który do tej pory był głównie wykorzystywany jako materiał bazowy do konwencjonalnego kompostu doniczkowego. 

Wskazówki dotyczące ogrodnictwa bez torfu

💡 Kompost bez torfu ze względu na swoje składniki zatrzymuje wodę w inny sposób niż podłoża na bazie torfu. Zawiera on również znacznie więcej mikroorganizmów, dzięki czemu jest bardziej aktywny biologicznie. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. 

👉 Należy dbać o pelargonie w alternatywnym podłożu bez torfu inaczej niż o pelargonie w tradycyjnym kompoście. Tutaj wyjaśnimy w jaki sposób. 

Jak podlewać pelargonie w kompoście bez torfu?

Idealny czas na podlewanie pelargonii jest wtedy, gdy kompost jest ciepły i suchy w dotyku. Oceń go, wkładając palec na głębokość kilku centymetrów. Ten test palca jest zawsze miarodajny, ale szczególnie wtedy, gdy zaczynasz uprawiać pelargonie w kompoście bez torfu. 

Dlaczego warto skupić się na nawadnianiu?

Pory w kompoście bez torfu rozmieszczone inaczej niż w glebach torfowych, więc inaczej zatrzymują wodę. Jest to najbardziej widoczne na powierzchni, która szybciej wysycha. W rezultacie kompost czasami wygląda na bardziej suchy niż jest w rzeczywistości. Z drugiej strony, komposty bez torfu również zatrzymują mniej wilgoci. 💦 

👉  Dlatego prawdopodobnie będziesz musiał częściej sięgać po konewkę.    

Wszystko zależy od odpowiedniego wyczucia czasu!

Na szczęście pelargonie odporne. Dobrze radzą sobie z krótkimi okresami suszy, choć kwitną obficiej przy regularnym podlewaniu. Nie tolerują zalania wodą. 

W przypadku skrzynek ze zbiornikami na wodę korzenie czerpią z nich wodę. Zadaj, żeby zawsze były pełne. 

Ogrodnictwo bez torfu i nawożenie według potrzeb

W przypadku kompostów beztorfowych zasoby składników odżywczych wyczerpują się szybciej niż w przypadku gleb z torfem. Wyższa rotacja wynika z tego, że komposty beztorfowe znacznie bardziej aktywne biologicznie niż ich odpowiedniki o wyższej zawartości torfu. 

Co ma wspólnego życie glebowe z nawożeniem

Aktywność biologiczna wpływa na dostępność składników odżywczych, ponieważ to organizmy glebowe udostępniają roślinom organicznie związane związki odżywcze. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule Nawożenie pelargonii”. 

Mikroorganizmy wiążą również pewną ilość azotu w swoich komórkach, którego rośliny nie mogą później wykorzystać. 🔗 

Jak kontrolować zasilanie azotem

😀 Dodatkowa porcja mączki rogowej może zrekompensować zwiększone zużycie azotu. Wymieszaj z kompostem podczas sadzenia! 

😀 Rozpocznij dodawanie nawozu cztery tygodnie po posadzeniu, jeśli nie używasz nawozu o spowolnionym uwalnianiu. Jest to najłatwiejsze w przypadku nawozów płynnych. 

⚠️ Szybko działające nawozy azotowe, takie jak azotan amonu, nie w stanie utrzymać równowagi składników odżywczych w dłuższej perspektywie. 

⚠️ Więcej nawozu o spowolnionym uwalnianiu również nie pomoże, ponieważ będziesz podawać pelargoniom zbyt dużo potasu i fosforu. 

Wskazówki dotyczące sadzenia pelargonii w podłożu bez torfu w skrzynkach balkonowych

  • Sprawdź, czy otwory odpływowe w pojemniku drożne, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. 
  • Zrób warstwę drenażową, wypełniając dno skrzynki 2 cm warstwą  grubego żwiru lub keramzytu. 
  • Przed sadzeniem umieść pelargonie i ich doniczki w wodzie, żeby bryła korzeniowa była całkowicie nasączona. 
  • Posadź pelargonie na tej samej wysokości, na której znajdowały się w doniczce. W tym samym czasie wymieszaj, wspomnia wcześniej, mączkę rogową z kompostem. 
  • Nie zapomnij o podlewaniu po posadzeniu, aby korzenie miały kontakt z kompostem, którego potrzebują do dalszego wzrostu. 

Specjalistyczny kompost do pelargonii najlepiej spełnia potrzeby tej pięknej południowoafrykańskiej rośliny. 

💡 Kompost bez torfu jest biologicznie aktywny. Jest to dobre dla roślin, ale oznacza również, że jakość kompostu zmienia się z biegiem czasu. Kupuj tylko taką ilość, jaką możesz zużyć w jednym sezonie. 

Łatwe sadzenie pelargonii

Idealne warunki w skrzynkach balkonowych to podstawa obfitego kwitnienia. Tutaj wyjaśniamy, jak profesjonalnie obsadzić skrzynki balkonowe pelargoniami. Krok po kroku. Z listą zakupów. Nie zabraknie też podstawowej wiedzy. Zapraszamy do lektury! 

➡️ Dowiedz się więcej 

Czy ziemia musi być bez torfu?

Komposty niskotorfowe zawierają mniej torfu. Mogą one stanowić alternatywę dla wersji beztorfowych w okresie przejściowym, ponieważ ich właściwości bardziej zbliżone do gleb torfowych, do których jesteś przyzwyczajony. 

Organiczny nie oznacza wolny od torfu.

Oprócz oznaczenia bez torfu„, na kompostach czasami pojawia się etykieta produktu oznaczonego jako organiczy. Organiczny niekoniecznie oznacza, że gleba nie zawiera torfu. 

Kompost organiczny jest certyfikowany jako wyprodukowany zgodnie z przepisami dotyczącymirolnictwa ekologicznego. Może jednak zawierać torf. 

Możesz uprawiać ogród bez torfu, używając kompostu z napisem „bez torfuna opakowaniu. Nie oznacza to jednak, że spełnia on również wytyczne ekologiczne. Na rynku dostępne produkty opatrzone obiema etykietami. 

Ostatecznie wybór kompostu, w którym posadzisz pelargonie, zależy od twoich preferencji i świadomości ekologicznej. Prędzej czy później kompost do doniczek będzie wolny od torfu, więc może nie ma na co czekać? 

Warto może porównać sadzenie pelargoni w kompoście bez torfu w jednej skrzynce balkonowej i w tradycyjnej ziemi doniczkowej w drugiej i zdobyć własne doświadczenie w ogrodnictwie bez torfu. 

Przede wszystkim ważne jest, aby używać zrównoważonego kompostu, który jest dobrze zbilansowany i zawiera dobre składniki. 

Wystarczy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i podlewaniuwtedy pelargonie będą rosły i kwitły jak szalone, nawet w kompoście bez torfu. 🥰 🌸🌎 

Odwiedź nas na FacebookuPintereście i Instagramie.