×

Krok po kroku: Sadzenie pelargonii na balkonie dla początkujących

Kiedy nocne przymrozki ustają, nadchodzi czas na obsadzenie skrzynek balkonowych. Początkującym orgodnikom wyjaśniamy, jak profesjonalnie obsadzić balkon pelargoniami. Krok po kroku. Z listą zakupów. Z mnóstwem podstawowej wiedzy. Oto udany przepis na piękne lato!

Gdy w nocy ustaną przymrozki, można zacząć sadzić pelargonie w skrzynkach czy doniczkach. Tutaj podpwiadamy jak profesjonalnie do tego podejść, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. Krok po kroku. Z listą zakupów. Z podstawową wiedzą. Oto udany przepis na wspaniałe lato! 

 

Pelargonie na balkonie wprowadzają kolor i życie do Twojego świata. Kupiłeś już kilka sadzonek? W takim razie łatwa w pielęgnacji, kwiatowa przystań jest w zasięgu ręki. Dzięki kilku prostym sztuczkom możesz stworzyć najlepsze warunki do kolorowego, beztroskiego lata. 

Lista zakupów: Co jest potrzebne do posadzenia pelargonii na balkonie

 • Zdrowe pelargonie w doniczkach o średnicy 11-12 cm, 2 3 sadzonki na skrzynkę o długości 60 cm, 4 –  5 na metrową skrzynkę.  
 • Skrzynka balkonowa zalecana wysokość: 20 cm; zalecany kolor: jasny 
 • Ziemia do pelargonii lub wysokiej jakości podłoże dla roślin, około 3 litry na 10 cm długości skrzynki 
 • Nawóz o spowolnionym uwalnianiu dla roślin balkonowych i doniczkowych (nie jest konieczny w przypadku kompostu poddanego wstępnej obróbce nawozem o spowolnionym uwalnianiu) 
 • Materiał drenażowy: Odłamki gliny, keramzyt lub małe kamienie (bez wiórów marmurowych) 
 • Folia do pracy 
 • Pojemnik z wodą 
 • Konewka + woda 

Kupowanie pelargonii

Przytłacza Cię ogromny wybór dostępnych, letnich kwiatów? Dzięki naszym wskazówkom z pewnością znajdziesz najlepsze pelargonie na swój balkon i będziesz cieszyć się wyjątkowo okazałymi kwiatami przez całe lato! Nasz podręczny przewodnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

➡️ Dowiedz się więcej

Sadzenie pelargonii w skrzynkach balkonowych: instrukcje krok po kroku dla początkujących

1. Przygotuj skrzynkę balkonową

Sprawdź, czy otwory drenażowe. Jeśli nie, należy je wyciąć. Dokładnie wyczyść stare skrzynki na kwiaty. 

2. Zrób warstwę drenażową

Umieść 2 cm warstwę odłamków gliny, keramzytu lub małych kamieni na dnie doniczki. To jest warstwa drenażowa. 

3. Podlewaj pelargonie

Zanurz pelargonie w fabrycznej doniczce w wiederku z wodą, przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Wyjmij ją i pozwól im ocieknąć. 

4. Wypełnij skrzynkę balkonową

Wypełnij 2/3 skrzynki kompostem. 

5. Wymieszj z nawozem o spowolnionym uwalnianiu

Dodaj nawóz o spowolnionym uwalnianiu zgodnie z instrukcją dozowania i wymieszaj go z glebą palcami lub grabkami. Używaj nawozu o spowolnionym uwalnianiu, który będzie działać przez co najmniej 5-6 miesięcy. Na opakowaniu będzie tak lub podobnie napisane 6-miesięczny nawóz o spowolnionym uwalnianiu. 

Jeśli gleba jest już zaopatrzona w nawóz o spowolnionym uwalnianiu, można pominąć ten krok. 

6. Przygotuj podłoże do sadzenia

Mocno dociśnij bokiem dłoni kompost do krawędzi skrzynki. Zapobiegnie to późniejszemu zapadaniu się gleby. Wygładź powierzchnię gleby. 

7. Przesadź pelargonie do doniczek

Wyciągnij pelargonie z doniczki za dolną część łodygi (nie za liście lub pędy kwiatowe). 

8. Posadź pelargonie

Użyj dłoni lub kielni, aby zrobić otwór w ziemi wielkości bryły korzeniowej. 

Umieść w nim pelargonię tak, aby bryła korzeniowa znajdowała się na równi z powierzchnią gleby. 

Lekko dociśnij glebę do bryły korzeniowej kciukami i palcami wskazującymi obu dłoni. 

Powtórz czynność z każdą pelargonią. Zachowaj odległość co najmniej 20 cm między każdą sadzonką. 

9. Wypełnij skrzynkę

W razie potrzeby dodaj więcej kompostu. Pozostaw 2 cm brzeg do podlewania. Upewnij się, że liście pelargonii nie przykryte ziemią. 

10. Umieść skrzynkę z pelargoniami w nasłonecznionym miejscu

Umieść nowo posadzone pelargonie na balkonie w jasnym, ciepłym miejscu, które dla nich wybrałeś. Usuń połamane liście i pędy, jeśli zostały uszkodzone podczas sadzenia i przenoszenia. 

11. Podlewaj

Nowo posadzone pelargonie należy dokładnie podlewać, woda wypłynie z dna pojemnika. Nie podlewaj ponownie w ciągu pierwszych kilku dni po posadzeniu. Chroń pelargonie przed mrozem i zimnem tak długo, jak to konieczne. 

Profesjonalne wskazówki dotyczące kwitnących pelargonii w skrzynkach

Posadź to, co chcesz!

Zanim zaczniesz sadzić rośliny na balkonie: Zastanów się, jakie pelargonie chcesz mieć. Jest ich tak wiele, że świetnie nadają się do skrzynek! Klasyczne pelargonie rabatowe (Pelargonium zonale) tak samo popularne jak pelargonie zwisające (Pelargonium peltatum). Czasami na rynku można również znaleźć odmiany międzygatunkowe. Kwitną one jeszcze bujniej, łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej odporne. Wystarczy wymieszać różne odmiany, aby uzyskać kolorowe morze kwiatów. 

Dlaczego odprowadzanie wody jest tak ważne

Przy braku drenażu, może zdarzyć się, że skrzynka zostanie przelana, albo z powodu obfitego deszczu, albo zbyt intensywnego podlewania. Korzenie będą wtedy stały w wodzie. Jeśli nadmiar wody utrzyma się zbyt długo, rośliny zaczną gnić. 

Co się dzieje: Zbyt duża ilość wody zatyka pory kompostu. Prowadzi to do tego, że metabolizm w komórkach korzeni przestaje funkcjonować. 

Istnieją rośliny, takie jak trzcina, które dobrze przystosowały się do wilgotnej gleby. Jednak pochodząca z afrykańskich stepów pelargonia do nich nie należy. Rośliny takie jak ta potrzebują więcej tlenu w strefie korzeniowej. 

Przemoczona pelargonia? Oto jak rozwiązać ten problem. 

Po co zawracać sobie głowę wiadrem wody?

Podlewanie wstępnie nasyca bryłę korzeniową. Pomaga to roślinom, dopóki nie wypuszczą nowych korzeni.

Ponadto, wilgotną bryłę korzeniową znacznie łatwiej wyjąć z doniczki niż suchą.

Jakiego kompostu powinienem użyć?

Pelargonie potrzebują dużej ilości składników odżywczych i przepuszczalnej gleby. Idealne warunki zapewnia im specjalistyczny kompost do pelargonii. Odpowiedni jest również dobrej jakości kompost do roślin balkonowych. Wartość pH musi wynosić od 5,6 do 6,2. Profesjonalni hodowcy starają się nie dopuszczać do spadku wartości pH pelargonii poniżej 6,0.

Dobrej jakości kompost można rozpoznać po tym, że chłonie wodę jak gąbka, a jednocześnie jest wystarczająco przewiewny, aby zapobiec uszkodzeniu korzeni. Pachnie leśnym runem i szkółką roślin. Jeśli chcesz zrobić coś dla środowiska, posadź pelargonie w kompoście bez torfu.

Dlaczego nie wypełniać skrzynki balkonowej po brzegi?

Podczas sadzenia dochodzi więcej materiału; bryła korzeniowa musi mieć miejsce. Jeśli wypełnisz skrzynkę po brzegi, będziesz musiał później usunąć nadmiar ziemi. I to nie tylko po to, by zachować margines na podlewanie. Zaoszczędzisz sobie kłopotu, jeśli zajmiesz jedynie dwie trzecie objętości skrzynki.

Jaka jest zaleta nawozu o spowolnionym uwalnianiu?

Pelargonie mają apetyt i potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Nawozy o spowolnionym uwalnianiu mają tę zaletę, że dostarczają pelargoniom składników odżywczych przez wiele miesięcy i nie trzeba myśleć o nawożeniu. Zalecamy ich stosowanie.

Jest jeden wyjątek: Niektóre komposty zawierają nawóz o spowolnionym uwalnianiu wymieszany na etapie produkcji. Jeśli dodasz nawóz do tych produktów podczas sadzenia, zbyt obciążysz pelargonie. Zamiast tego zacznij stoswać płynny nawóz w odpowiednim momencie.

Będziesz wiedział, że nadszedł czas na nawożenie, gdy twoje pelargonie nie będą już tak dobrze kwitły lub liście nie będą już tak zielone, nawet jeśli wszystko inne jest w porządku. W artykule „Nawożenie pelargonii” wyjaśniamy, jak stosować płynny nawóz i inne produkty, mające związek z nawożeniem pelargonii.

Nawożenie pelargonii jak profesjonalista

Aby pelargonie pięknie kwitły w dłuższej perspektywie, prędzej czy później będą potrzebowały zastrzyku składników odżywczych. Nawóz płynny czy nawóz o spowolnionym uwalnianiu? Eksperci Pelargonium for Europe podpowiadają, co musisz wiedzieć o nawożeniu.

SOS: Moje pelargonie tak się zaklinowały w doniczkach, że nie mogę ich wyciągnąć!

• Spróbuj poluzować bryłę korzeniową z doniczki, delikatnie ją ściskając.
• Jeśli to nie pomoże, namocz doniczkę w wodzie. Pomoże to korzeniom łatwiej się wysunąć.
• Jeśli nic innego nie zadziała, rozetnij doniczkę nożem lub sekatorem. Uważaj, aby nie uszkodzić rośliny i korzeni.

Dlaczego głębokość bryły korzeniowej w glebie jest tak ważna?

Pelargonie rosną najlepiej, gdy bryła korzeniowa znajduje się na równi z powierzchnią gleby. Jeśli jest zbyt wysoko, nastąpi parowanie i trzeba będzie podlewać ją mocniej niż to konieczne. Jeśli bryła korzeniowa zostanie zakopana zbyt głęboko, pelargonie będą słabo rosły.

Dlaczego muszę naciskać?

Dociskanie brył korzeniowych zapewnia zagęszczenie gleby. Jest to ważne, aby nie pozostały żadne kieszenie powietrzne, a nowe korzenie mogły natychmiast wchłonąć wodę i składniki odżywcze poprzez bezpośredni kontakt z glebą.

Dlaczego należy sadzić pelargonie w sporej odległości?

Dociskanie brył korzeniowych zapewnia zagęszczenie gleby. Jest to ważne, aby nie pozostały żadne kieszenie powietrzne, a nowe korzenie mogły natychmiast wchłonąć wodę i składniki odżywcze poprzez bezpośredni kontakt z glebą.

Dlaczego należy sadzić pelargonie w sporej odległości?

Pelargonie rosną szybko i intensywnie. Jeśli znajdują się bliżej siebie niż 20 cm (ok. dwie szerokości dłoni), nie będą się prawidłowo rozwijać. Nie martw się: luki zostaną szybko uzupełnione.

Wskazówka: Aby uzyskać równe odstępy, w przypadku nieparzystej liczby roślin sadzenie należy rozpocząć od środka. Sadzenie parzystej liczby roślin najlepiej zacząć od krawędzi.

Do czego służy margines nawadniania?

Margines do podlewania pomoże utrzymać pelargonie w odpowiednim nawodnieniu przez całe lato. Taka krawędź pozwala na pozostawienie w skrzynce większej ilości wody niż gleba jest w stanie natychmiast wchłonąć. Ta dodatkowa woda nie spływa po bokach, dając glebie więcej czasu na jej wchłonięcie.

Dlaczego nie podlewać roślin, gdy tylko zostaną posadzone?

Jeśli podlewasz obsadzoną skrzynkę kwiatową tylko w jej docelowym miejscu, nie musisz przenosić ciężkiego pojemnika z mokrą ziemią.

Jaką rolę odgrywa stanowisko?

Pelargonie uwielbiają dużo światła. Wybierz stanowisko, która zapewnia co najmniej sześć godzin pełnego nasłonecznienia dziennie. Lubisz pelargonie zwisające? Zadbaj dla nich o miejsce osłonięte od silnych wiatrów.

Co oznacza dokładne nawadnianie?

Dokładne podlewanie oznacza, że woda wsiąka głęboko w glebę, a nie tylko pozostaje na wierzchu. Korzenie znajdują się na dnie i potrzebują wody. Jeśli zwilżysz tylko górną warstwę gleby niewielką ilością wody, wilgoć wyparuje, nie przynosząc korzyści roślinom.

Dokładne podlewanie nie zdoła nasycić brył korzeniowych nowo posadzonych roślin. Dlatego przed sadzeniem należy zanurzyć pelargonie w wiadrze z wodą, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza.

Dlaczego nie należy podlewać pelargonii dzień po posadzeniu?

Aby pelargonie były zdrowe i silne. Gleba powinna zawsze lekko przeschnąć (ale nie całkowicie) między podlewaniami. Sprzyja to zdrowemu wzrostowi korzeni. Jeśli gleba jest stale wilgotna, korzenie mogą gnić.

Kiedy powinienem zacząć sadzić rośliny na balkonie?

Przed sadzeniem należy poczekać, aż minie niebezpieczeństwo przymrozków, a temperatury w ciągu dnia będą dwucyfrowe.

Dlaczego należy chronić pelargonie przed mrozem i zimnem?

Wzrost pelargonii spowalnia poniżej 12°C, a w temperaturze poniżej 5°C zatrzymuje się całkowicie. Nagła mroźna noc wiosną może nawet zabić niedawno zakupione pelargonie.

Czym różnią się zwykłe skrzynki balkonowe od tych ze zbiornikami na wodę?

Skrzynki ze zbiornikami na wodę mają podwójne dno. Zbiornik na wodę znajduje się na dole, a pelargonie sadzi się na górze.

W niektórych modelach dodaje się specjalną warstwę granulatu, a dopiero potem kompost. Sadzenie przebiega w ten sam sposób jak w normalnej skrzynce.

Przez pierwsze kilka tygodni należy podlewać rośliny w skrzynce ze zbiornikiem od góry. Dopiero gdy korzenie dotrą do zbiornika i będą mogły ją czerpać – od dołu.

Następnie wlewaj wodę przez otwór wlewowy. W ten sam sposób można dodać też płynny nawóz.

Łatwe sadzenie pelargonii zwisającej

Pelargonie zwisające są często kupowane z koszyczkiem na łodygach. Chroni to je przed uszkodzeniem w sklepie i podczas transportu.

Najłatwiejszym sposobem usunięcia koszyczka po posadzeniu jest rozcięcie siatki nożyczkami. Następnie można go usunąć bez uszkadzania liści i pędów pelargonii.

Sprytną techniką sadzenia pelargonii zwisających jest umieszczenie ich pod kątem. Pozwala to pędom rosnąć w dół zamiast rozprzestrzeniać się na boki, tworząć piękne, bujne kaskady i umożliwiając pelargoniom bardziej atrakcyjne układanie się nad krawędzią doniczki.

2019-geraniums-400-modern-style-011

Pamiętaj, aby mocno docisnąć glebę wokół rośliny, aby zapewnić jej dobre zakotwiczenie w gruncie i obficie podlać w miejscu docelowym, aby korzenie mogły szybko rosnąć.

Pielęgnacja pelargonii po posadzeniu: Podlewanie, nawożenie, przycinanie

Teraz, gdy pelargonie przeniosły się do nowego miejsca, nadszedł czas, aby zadbać o ich potrzeby 

 • Podlewaj regularnie, ale umiarkowanie. W upalne, letnie dni nawet dwa razy dziennie w przypadku silnie kwitnących pelargonii. 
  Podlewanie pelargonii: Podstawy podlewania 
 • Zapewnij pelargoniom wystarczającą ilość nawozu. Potrzebują one składników odżywczych, aby rosnąć i kwitnąć. 
  Nawożenie pelargonii jak profesjonalista 
 • Przycinanie jest jak zabieg spa dla pelargonii. Ostrożnie usuwaj przekwitłe kwiaty i martwe liście. Tworząc miejsce dla nowych kwiatów, stymulujesz te rośliny balkonowe do obfitego kwitnienia. 
  Pielęgnacja pelargonii 

Jakie są najlepsze kwiaty na balkon?

Istnieje wiele kwiatów, które dobrze rozwijają s w miejscach nasłonecznionych. Do najpopularniejszych roślin balkonowych należą pelargonie. 

Pelargonie są odporne,

tolerują upały i okazjonalną suszę. To sprawia, że doskonałym wyborem do miejsc nasłonecznionych, zamieniając je w kwiatowe oazy nawet przy silnym nasłonecznieniu. 

Pelargonie kwitną bardzo intensywnie,

i nieprzerwanie przez cały sezon wegetacyjny, wypełniając balkon żywymi kolorami przez całe lato. 

Pelargonie są różnorodne,

występują w szerokiej gamie kolow, w tym czerwonym, różowym, białym, fioletowym, a nawet dwukolorowym. Obok pelargoni rabatowych, dostępne również pelargonie zwisające, dzięki czemu możesz wybrać taką, która najlepiej pasuje na Twój balkon. 

Pelargonie są łatwe w pielęgnacji,

i nie wymagają wiele uwagi, aby zakwitnąć. Przy dużej ilości światła słonecznego, regularnym podlewaniu i nawożeniu oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów i liści, będą pięknie rosnąć i kwitnąć. 

Jak to działa w przypadku mieszanych, letnich kompozycji kwiatowych

Należy łączyć tylko te rośliny, które mają takie same wymagania dotyczące lokalizacji.

Pelargonie można łączyć z dowolnymi letnimi kwiatami, które uwielbiają słoneczne i ciepłe miejsca. Możliwe kombinacje obejmują: 

Rośliny kwitnące bakopa (Sutera Cordata)
wilczomlecz dziurawcolistny (Euphorbia hypericifolia), 
diascja (Diascia), werbena (Verbena), petunia (Petunia) 

Rośliny strukturalne komarzyca (Plectranthus), wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), koleus (Solenostemon scutellarioides), … 

Śródziemnomorskie rośliny aromatyczne lawenda (Lavandula augustifolia), szałwia (Salvia), tymianek (Thymus) 

W miejscach nasłonecznionych, gdzie upał jest mniej intensywny, odpowiednie rośliny to niecierpek nowogwinejski  (Impatiens New Guinea), lobelia (hybryda Lobelia), kalibrachoa (hybryda Calibrachoa) i heliotrop (Heliotropium arborescens) 

Używaj dużych, pionowych roślin jako roślin ozdobnych.

Umieść je z tyłu skrzynki balkonowej i pośrodku. Użyj kwiatów towarzyszących o średniej wysokości, aby ukryć różnice w wysokości. Posadź nisko rosnące gatunki na przedniej krawędzi i pozwól im rozlać się po skrzynce. 

Pelargonie rabatowe mogą być roślinami ozdobnymi lub towarzyszącymi, podczas gdy pelargonie zwisające mogą rosnąć nad krawędzią. 

Nie przesadź z kolorami!

Trzy kolory wystarczą. Biel i zieleń pasują do wszystkiego. Sadzenie ton w ton wygląda harmonijnie i odzwierciedla twoje umiejętności ogrodnicze. 

5 wskazówek dotyczących projektowania małych balkonów

Jeśli chodzi o maksymalne wykorzystanie małego balkonu, kilka wskazówek i sztuczek może zaaranżowaniu ograniczonej przestrzeni przy jednoczesnym stworzeniu przyjemnej atmosfery. Oto pięć wskazówek dotyczących projektowania małego balkonu i dobrania do niego pelargonii: 

1. Wykorzystaj pionowe powierzchnie balkonu 

wykorzystując wolnostojące wiszące kosze lub pionowe donice. Doskonale nadają się do tego pelargonie zwisające. 

2. Używaj mebli zajmujących mało miejsca

takie jak składane krzesła i stoły lub wąskie półki, aby efektywnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Połącz je z pelargoniami w atrakcyjnych skrzynkach balkonowych lub doniczkach i stwórz domową atmosferę. 

3. Wybierz paletę kolorów

które optycznie powiększą balkon. Jasne kolory właśnie to robią. Pelargonie dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu  łatwo można znaleźć coś dla siebie. 

4. Wybierz przedmioty wielofunkcyjne,

 które, jak sama nazwa wskazuje, spełniają kilka funkcji użytkowych, takich jak mobilny parawan, który można również obsadzić pelargoniami. 

5. Zintegruj nastrojowe oświetlenie

aby balkon był przytulny również wieczorem. Co powiesz na lampki LED, oświetlenie solarne lub małe latarnie? 

Bonus: pelargonie i pożyteczne owady

Czasami można przeczytać, że nie powinno się sadzić pelargonii, jeśli dba się o przyrodę. Nie jest to prawdą. Możesz sadzić pelargonie z czystym sumieniem i jednocześnie robić coś dla owadów. 

Argument 1: Liczne odmiany dostarczają pyłku.

Pelargonie występują w wielu różnych kolorach i kształtach. Pręciki pojedynczych lub półpełnych kwiatów pelargonii zawierają pyłek, a niektóre odmiany wytwarzają również nektar. 

Argument 2: Późnym latem kiedy zaczyna brakować pożywienia dla pszczół, pelargonie wciąż kwitną.

Gdy latem jest duży wybór, owady wydają się preferować inne rośliny kwitnące. Gdy późnym latem zapasy pożywienia stają się ograniczone, chętnie przylatują na pojedynczo i półpełnie kwitnące pelargonie. 

Argument 3: Jaskrawe kwiaty wabią owady.

Dzięki jaskrawym kolorom i dużym kwiatom pelargonie widoczne dla owadów z dużej odległości, co przyciąga je do nich. 

Na słonecznym balkonie wystarczy połączyć pelargonie z innymi roślinami balkonowymi lub ziołami, które szczególnie atrakcyjne dla pszczół. Na przykład lawendą, szałwią ozdobną lub smagliczką. 

Centra ogrodnicze oferują nieskończone możliwości obsadzania balkonów w taki sposób, aby zarówno ludzie, jak i owady mogły na tym skorzystać. Nawet początkujący ogrodnicy mogą cieszyć się różnorodnym pięknem i obfitym kwitnieniem łatwych w pielęgnacji pelargonii. 

Besuch uns auch auf FacebookPinterest und Instagram.