×
Różne pelargonie w doniczkach ustawione w szklarni. Na stołach stoją narzędzia ogrodowe i doniczki z kwiatami.

Sadzenie pelargonii: Instrukcje dla początkujących i zaawansowanych ogrodników

Gdy po zimnej Zośce nie zagrażają już nocne przymrozki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć ukwiecać skrzynki balkonowe. Wyjaśniamy, jak profesjonalnie sadzić pelargonie - Krok po kroku. Z listą zakupów. Mając wiedzę ogólną.

Czy kupiłeś już pelargonie? Kwitnący raj jest w zasięgu Twojej ręki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym stworzysz idealne warunki i sprawisz, że lato będzie pełne kwiatów i kolorów.

Na tej stronie dowiesz się:

 • Czego potrzebujesz, aby posadzić pelargonie w skrzynce balkonowej.
 • Jak profesjonalnie posadzić pelargonie z zwykłej skrzynce balkonowej.
 • Jak wykorzystać skrzynki z pojemnikiem na wodę.
 • Jak umieścić wiszące pelargonie w skrzynce, nie uszkadzając ich.
 • Na co zwracać uwagę przy sadzeniu letnich kompozycji z roślin mieszanych.

Potrzebne są:

 • Pelargonie w doniczkach 11 – 12 cm.
  2 – 3 rośliny na skrzynkę o długości 60 cm, 4 – 5 roślin na skrzynkę 100 cm
 • Jedna skrzynka okienna
  Zalecana wysokość: 20 centymetrów; zalecany kolor: jasny
 • Ziemia do pelargonii lub dobrej jakości ziemia do kwiatów
  Około trzech litrów na każde 10 centymetrów długości skrzynki
 • Wolno uwalniający się nawóz do roślin balkonowych i doniczkowych
  (nie dotyczy gleby wstępnie nawożonej nawozem o spowolnionym uwalnianiu)
 • Materiał drenażowy
  Odłamki gliny, keramzytu lub małe kamienie (nie odłamki marmuru)
Różne pelargonie w doniczkach ustawione w szklarni. Na stołach stoją narzędzia ogrodowe i doniczki z kwiatami.

Jak profesjonalnie obsadzić zwykłą skrzynkę balkonową

Więcej informacji na temat sadzenia można znaleźć w dalszej części strony. Kliknij tutaj, aby przejść bezpośrednio do tego miejsca.

Czy otwory odprowadzające wodę są drożne? Jeśli nie, należy je wyciąć! Starsze skrzynki kwiatowe należy dokładnie wyczyścić.

1. Na dnie skrzyni ułóż dwucentymetrową warstwę drenażową z kruszonej gliny, keramzytu lub małych kamieni.

2. Zanurz pelargonie w doniczce w wiadrze z wodą, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Wyjmij z wody. Pozostaw do wyschnięcia.

3. Wypełnij trzy czwarte powierzchni skrzynki balkonowej świeżą ziemią doniczkową.

4. Jeśli gleba nie była wcześniej nawożona, dodaj nawóz o spowolnionym działaniu zgodnie z instrukcją dozowania. Wymieszaj palcami lub widełkami.

5. Dłonią dociśnij ziemię do krawędzi doniczki. Dzięki zagęszczeniu gleby nie będzie się ona później zapadać.

6. Wygładź glebę, aby wyrównać jej poziom.

7. Posadź pelargonie w doniczkach. Przesuń glebę na bok ręką lub pacą ogrodową i posadź pelargonie. Bryły korzeniowe powinny znajdować się na równi z górną warstwą gleby. Odległość między roślinami: 20 cm lub więcej.

8. Lekko przyciśnij rośliny kciukami i palcami wskazującymi obu rąk.

9. W razie potrzeby dodaj więcej ziemi. Wypełnij doniczkę podłożem do 2 cm poniżej krawędzi.

10. Podlej dokładnie.

11. Umieść skrzynkę w ciepłym i jasnym miejscu.

12. Usuń wszystkie liście i pędy uszkodzone podczas sadzenia i transportu.

Dlaczego odprowadzanie wody jest tak istotne?

Jeśli nie ma drenażu, latem nadejdzie dzień, w którym skrzynka się przepełni – albo z powodu intensywnych opadów deszczu, albo z powodu obfitego podlewania. Korzenie będą stały w wodzie, a jeśli taka sytuacja będzie trwała zbyt długo, zaczną gnić.

Dlaczego należy nawodnić pelargonie przed posadzeniem?

Podczas wstępnego podlewania bryła korzeniowa nasiąka wodą. Pomaga to roślinom, dopóki nie wytworzą nowych korzeni. Dopiero po wytworzeniu nowych korzeni rośliny mogą czerpać wodę z ziemi doniczkowej.

Dlaczego nie należy w całości wypełnić skrzynki ziemią?

Sadzenie zwiększa objętość. Jeśli wypełnisz skrzynkę po brzegi, będziesz musiał potem usunąć z niej trochę ziemi, żeby zrobić miejsce dla bryły korzeniowej.

Kobieta wypełnia ziemią pojemniki na pelargonie na tle drewnianego płotu.

Dlaczego warto kupić nawóz do pelargonii o spowolnionym uwalnianiu składników odżywczych?

Pelargonie są roślinami o zwartym pokroju i potrzebują wielu składników odżywczych. Zaletą nawozu o spowolnionym uwalnianiu jest to, że odżywia pelargonie przez wiele miesięcy, a Ty nie musisz myśleć o nawożeniu. Zdecydowanie zalecamy jego stosowanie.

Jest jednak jeden wyjątek: niektóre gleby doniczkowe zawierają już nawóz o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych. Jeśli dodalibyśmy do nich nawóz podczas sadzenia, byłoby to zbyt duże obciążenie dla pelargonii.

Zamiast tego można im pomóc, podając w odpowiednim momencie nawóz w płynie. O tym, że nadszedł czas nawożenia, przekonasz się, gdy pelargonie przestaną pięknie kwitnąć, mimo że wszystkie pozostałe warunki są spełnione. Jak stosować nawóz w płynie, wyjaśniamy tutaj.

Kobieta wypełnia keramzytem pojemniki na pelargonie na tle drewnianego płotu.

Dlaczego ważne jest na jakiej głębokości bryła korzeniowa umieszczona jest w ziemi?

Pelargonie najlepiej rosną, gdy bryła korzeniowa znajduje się równo z powierzchnią gleby. Jeśli bryła korzeniowa znajduje się zbyt wysoko, dochodzi do parowania i trzeba podać więcej wody niż to konieczne. Jeśli bryła korzeniowa zostanie zakopana zbyt głęboko, pelargonie nie będą dobrze rosły.

Dlaczego należy sadzić pelargonie w tak dużej odległości od siebie?

Pelargonie rosną szybko i intensywnie. Jeśli są one posadzone ciaśniej niż 20 cm (szerokość dwóch dłoni), nie będą się optymalnie rozwijać. Nie martw się: wolne przestrzenie szybko się wypełnią.

Wskazówka: Aby uzyskać równe odstępy dla nieparzystej liczby roślin, rozpocznij sadzenie zaczynając od środka. W przypadku parzystej liczby najpierw zacznij od sadzenia przy brzegach.

Kobieta sadzi różowe pelargonie w czarnej skrzynce balkonowej na tle drewnianego płotu.

Jaki wpływ na glebę ma jej ugniatanie?

Dociskanie bryły korzeniowej do podłoża zapewnia szczelne zamknięcie gleby. Jest to ważne, aby nie pozostały żadne puste przestrzenie, a nowe korzenie natychmiast pobierały wodę i składniki odżywcze poprzez bezpośredni kontakt z glebą.

Do czego służy obręcz nawadniająca do roślin?

Obręcz nawadniająca pomoga utrzymać odpowiednią wilgotność pelargonii przez całe lato. Obręcz pozwala na dostanie się do skrzynki większej ilości wody niż ta, którą natychmiast wchłania gleba. Ta dodatkowa woda nie ucieka przez granicę.

Jak wygląda dokładne nawodnienie roślin?

Dokładne podlewanie oznacza, że woda nie tylko nawilża powierzchnię gleby, ale dociera aż do samego dołu. Korzenie znajdują się na dole – i to one potrzebują wody. Jeśli zwilżamy tylko wierzchnią warstwę gleby, woda wyparowuje, nie przynosząc roślinom korzyści.

Dokładne podlewanie nie nasyca odpowiednio brył korzeniowych świeżo posadzonych pelargonii. Dlatego przed posadzeniem pelargonii należy jeszcze namoczyć je w wodzie, aż do momentu, gdy przestaną się unosić pęcherzyki powietrza.

Co dzieje się z pelargoniami po posadzeniu?

Po zasadzeniu pelargonii należy umieścić skrzynkę w jasnym, ciepłym miejscu. Przez kilka pierwszych dni nie należy podlewać roślin.

Kobieta podlewa różowe pelargonie w czarnej skrzynce balkonowej na tle drewnianego płotu.

Uwaga: należy chronić pelargonie przed mrozem, w przeciwnym razie zmarzną. Nawet temperatura poniżej 5 stopni Celsjusza jest dla nich nieodpowiednia. W tej części wyjaśniamy, jak chronić pelargonie przed zimnem.

Jak wykorzystać skrzynki z pojemnikiem na wodę?

Skrzynki z pojemnikiem na wodę mają podwójne dno. Zbiornik na wodę znajduje się na dole, a pelargonie sadzi się na górze.

W niektórych modelach na tackę wsypuje się specjalną warstwę granulatu, a dopiero potem umieszcza się na niej ziemię. W pozostałych przypadkach sadzenie przebiega tak samo, jak w przypadku zwykłej skrzynki na kwiaty.

W ciągu pierwszych kilku tygodni rośliny w takiej skrzynce do przechowywania wody należy podlewać od góry. Rośliny można podlewać od dołu tylko wtedy, gdy ich korzenie sięgają do zbiornika.

Następnie należy uzupełniać wodę w zbiorniku. W ten sposób można również stosować nawozy płynne.

Kobieta sadzi różowe pelargonie w białej skrzynce na tle drewnianego płotu.

Sadzenie pelargonii zwisających

Często można kupić wiszące pelargonie z koszyczkiem nad pędami. Koszyk chroni pędy przed wyłamaniem w sklepie i podczas transportu.

Czerwone i białe pelargonie zwisają w zielonych doniczkach z drzewa nad stawem w ogrodzie.
Kula różowych pelargonii zwisa z sufitu na tle czarnej drewnianej ściany i pelargonii w wysokich donicach.

Najłatwiejszym sposobem zdjęcia koszyczka po posadzeniu jest przecięcie siatki nożyczkami. Można go wtedy usunąć bez uszkadzania pędów i liści pelargonii.

Wskazówki dotyczące sadzenia letnich kompozycji kwiatowych z kwiatów mieszanych

Wiklinowy kosz z fioletowymi, pomarańczowymi i czerwonymi pelargoniami na białym, ogrodowym stoliku.
 • Zgrupuj razem rośliny, które mają takie same wymagania co do stanowiska. Listę odpowiednich roślin dla pelargonii znajdziesz w naszym dziale Najczęściej zadawanych pytań FAQ.
 • Duże rośliny o pionowym pokroju przyciągają najwięcej uwagi w skrzynce balkonowej. Posadź je przy tylnej krawędzi skrzynki i na środku. Towarzyszące im kwiaty o średniej wysokości zamaskują różnice. Krótsze rośliny najlepiej wyglądają przy krawędziach lub nad skrzynką. Stojące pelargonie mogą być główną atrakcją lub kwiatami towarzyszącymi, natomiast pelargonie zwisające będą rosły nad krawędziami skrzynki.
 • Nie przesadzaj z kolorami! Wystarczy trio kolorów. Biel i zieleń pasują do wszystkiego.
 • Szczególnie harmonijnie wyglądają aranżacje tonalne. Co powiesz na balkon w odcieniach od ciemnego różu do jasnego różu?
 • Mieszane kompozycje z letnich kwiatów są bardzo atrakcyjne dla pszczół. Połącz na przykład pelargonie z szałwią ozdobną i pachnącym rozchodnikiem i ciesz się feerią kolorów.
  Jeśli ten wpis okazał się pomocny, chętnie opowiemy o nim innym!

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.