×
Mały balkon w półcieniu z czerwonymi pelargoniami w doniczce zawieszonej na balustradzie i stolikiem, na którym obok filiżanki leżą przeciwsłoneczne okulary.

Pielęgnacja pelargonii: 5 wskazówek, które sprawią, że Twój balkon zakwitnie bez żadnego wysiłku

Świat wydaje się lepszy dzięki pelargoniom. Zwłaszcza latem, gdy bujnie ukwiecone balkony kuszą nas do wyjścia na zewnątrz. Można pomyśleć, że wymagają dużego nakładu pracy. Odpowiadamy - nic bardziej mylnego!

Świat wydaje się piękniejszy dzięki pelargoniom; zwłaszcza latem, gdy balkony pełne obficie kwitnących kwiatów zachęcają nas do spędzania czasu na zewnątrz.
Choć może się wydawać, że pelargonie wymagają szczególnej pielęgnacji, to wcale tak nie jest.

Decydując się na te niezwykłe rośliny, pamiętaj, że nie musisz poświęcać im szczególnej uwagi ani mieć ręki do kwiatów. I tak będziesz cieszyć się oceanem kwiatów.

Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek dotyczących sadzenia, podlewania, nawożenia, przycinania i zimowania pelargonii. Matka Natura zajmie się resztą, a Ty będziesz mieć czas na wymarzony relaks na balkonie.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

 • Jakie stanowisko jest najlepsze dla pelargonii
 • Jak prawidłowo sadzić pelargonie
 • Jak należy odpowiednio podlewać pelargonie
 • Jak nawozić pelargonie
 • Dlaczego przycinanie stymuluje rozwój kwiatów
 • Jak bezpiecznie przezimować pelargonie

Wskazówka 1: Optymalne miejsce dla pelargonii jest ciepłe i słoneczne

Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej. To sprawia, że uwielbiają ciepłe i słoneczne stanowiska. Jeśli postawisz je w jasnym, słonecznym miejscu, odwdzięczą się mnóstwem kwiatów. Nie należy obawiać się palącego, południowego słońca; pelargonie znoszą najgorsze upały.

Bardzo dobrze rosną także w jasnym, półcienistym miejscu. Nie odpowiadają im jedynie miejsca całkowicie zacienione. Jeśli masz balkon od strony północnej, powinieneś poszukać innego, letniego towarzysza.

Wiosną nie należy wystawiać pelargonii na zewnątrz zbyt wcześnie. Najlepsza jest połowa maja. Te skądinąd wytrzymałe rośliny reagują na temperatury poniżej 5 stopni spowolnionym wzrostem, a mróz może im całkiem zaszkodzić. Należy także chronić pelargonie przed ciągłym deszczem.

Kobieta na balkonie, otoczona czerwonymi i białymi pelargoniami. Jej stopy opierają się o balustrade.

Co oznacza stanowisko słoneczne, półcieniste i zacienione?

 • Słoneczne: Słońce przez cały dzień, bez cienia.
 • Półcieniste: Rozproszone światło przez cały dzień lub nie więcej niż cztery godziny w cieniu drzew, domów, ekranów itp.
 • Zacienione: Po północnej stronie budynków, pod ciemnymi zadaszeniami itp.

Wskazówka 2: Pelargonie powinny mieć przestrzeń i dobrej jakości ziemię doniczkową

Zalecamy stosowanie najlepszej gleby, jaką można dostać oraz stosunkowo głębokich skrzynek balkonowych i pojemników. Warto w to zainwestować. W końcu sadząc rośliny, rozpoczynasz cały okres letni.

Specjalna ziemia do pelargonii doskonale zaspokaja potrzeby rośliny i na tyle dobrze zatrzymuje wodę, że można ją rzadziej podlewać. Inne luźne, stabilne strukturalnie podłoże również stanowi dobrą podstawę dla zdrowego wzrostu.

A skoro już o tym mowa, pelargonie rosną szybko i bujnie. Aby dobrze się rozwijać, potrzebują przestrzeni – należy zachować około 20 cm odstęp od sadzonek.

Mały balkon z wiklinowymi meblami i stołem, obsadzony czerwonymi i różowymi pelargoniami.

Szczegółowe instrukcje sadzenia roślin krok po kroku można znaleźć tutaj.

Odległość sadzenia pelargonii:

 • Skrzynka balkonowa 60 cm: 3 rośliny, 14-20 litrów ziemi doniczkowej
 • Skrzynka balkonowa 80 cm: 4 rośliny, 18-27 litrów ziemi doniczkowej
 • Skrzynka balkonowa 100 cm: 4 do 5 roślin, 25 do 32 litrów ziemi doniczkowej
 • Doniczka o średnicy do 20 cm: 1 roślina, do 4 litrów ziemi doniczkowej
 • Doniczki o średnicy powyżej 20 cm: 2 lub więcej roślin, ponad 4 litry ziemi doniczkowej

Wskazówka 3: Nie należy przelewać pelargonii

Pelargonie do obfitego kwitnienia bez zakłóceń wymagają regularnego podlewania. Aby przekonać się czy konieczne jest podlewanie stan podłoża można sprawdzić palcem.

Jeśli gleba jest sucha i ciepła, oznacza to, że rośliny wymagają podlewania.

Dlaczego nie można polegać na tym co widzimy: W przeciwieństwie do innych kwiatów balkonowych trudno jest stwierdzić czy pelargonia ma zbyt sucho. W swoich mięsistych liściach i grubych łodygach magazynuje wodę. Dlatego sporadyczne przesuszenie nie stanowi dla niej problemu. Mimo to będzie lepiej rosła i kwitła, jeśli ją podlejesz, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Nie jesteś pewien, czy powinieneś sięgnąć po konewkę? W takim razie utrzymuj glebę raczej w stanie suchym niż zbyt wilgotnym.

Uśmiechnięta kobieta z laptopem siedzi na tarasie na dachu w otoczeniu czerwonych i różowych pelargonii posadzonych w dużych donicach.

Wskazówka: W tym miejscu wyjaśniamy szczegółowo, jak zoptymalizować podlewanie w czasie upałów, deszczu lub podczas wakacji oraz do czego można wykorzystać pojemnik do przechowywania wody. Wystarczy przejść do artykułu.

Prawidłowe podlewanie pelargonii:

 • Nie ma potrzeby podlewania: gleba chłodna i wilgotna
 • Idealny czas: gleba ciepła i sucha
 • Najwyższy priorytet: sucha, odstająca od ścianek doniczki gleba
 • Idealny czas: rano lub wieczorem, bezpośrednio na glebę
 • Pół litra wody na roślinę
 • Konieczne usuwanie nadmiaru wody

Wskazówka 4: Systematyczne nawożenie pelargonii

Postawmy sprawę jasno: nawożenie jest niezbędne dla rozwoju zdrowych i pięknych pelargonii. Nie zmarnieją, jeśli zagwarantujemy im tyko powietrze i naszą miłość, ale nie będą też rosły i kwitły tak, jak byśmy chcieli.

Jeśli nie chcesz martwić się o nawożenie roślin latem, po posadzeniu zasil je nawozem o spowolnionym działaniu. Można też co tydzień dodać do wody płynny nawóz do pelargonii.

Zapomniałeś o nawozie o spowolnionym uwalnianiu i nie chcesz używać nawozu w płynie? Zawsze możesz wcisnąć w glebę pałeczki nawozowe. Uwalniają one składniki odżywcze przez ok. trzy miesiące.

3 sposoby nawożenia pelargonii:

 • podczas sadzenia wymieszaj z glebą nawóz o spowolnionym działaniu
 • stosuj nawóz płynny raz w tygodniu podczas podlewania
 • raz na kwartał wciśnij do gleby pałeczki nawozowe.

Tip 5: Przycinanie stymuluje pączkowanie nowych kwiatów

Należy przycinać wszystkie przekwitłe kwiaty. Pobudza to roślinę do wytwarzania nowych kwiatów. Aby usunąć kwiat, chwyć jego pęd nad węzłem (oczkiem) i energicznie go oderwij.

Szczególnie korzystne jest przycinanie pelargonii rabatowych, a w przypadku pelargonii zwisających przycinanie sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych jest ważniejsze niż w przypadku odmian jednokwiatowych. Dla tych, którzy nie chcą tego robić, dostępne są odmiany „samoczyszczące”. Ogrodnik chętnie udzieli porad.

Podsumowanie: Pielęgnacja pelargonii

 • Słoneczne miejsce
 • Dobra ziemia do uprawy doniczkowej
 • Podlewanie w miarę potrzeby
 • Optymalne nawożenie
 • Usuwanie zwiędniętych kwiatów

Bonus: Przezimowanie - dlaczego pelargonie zasługują na drugie życie

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że pelargonie nie tolerują mrozu. Dlatego większość ogrodników-hobbystów traktuje je jak jednoroczne, letnie rośliny – są urocze przez jeden sezon, a potem już ich nie ma. Jednak pelargonie to w rzeczywistości byliny, które mogą rosnąć przez kilka lat.

Aby spróbować je przezimować, należy przyciąć rośliny do wysokości około 15 cm przed pierwszym nocnym przymrozkiem i przenieść je do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Zimą prawie nie trzeba ich podlewać, ponieważ ich metabolizm jest na zwolnionych obrotach.

Biała, metalowa półka z czerwonymi, pomarańczowymi i różowymi pelargoniami w różnych osłonkach.

Wiosną należy przesadzić je do świeżej ziemi i umieścić w cieplejszym miejscu. Przy odrobinie szczęścia ponownie zakwitną. Po ostatnich mrozach rośliny należy wystawić na zewnątrz.

Zimowanie pelargonii:

 • Przyciąć przed pierwszymi przymrozkami
 • Przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia (5-10 stopni Celsjusza)
 • Zimą w ogóle nie podlewać
 • Przesadzić w marcu, podlać i umieścić w cieplejszym miejscu (temperatura pokojowa)
 • Po ostatnich mrozach przenieść na zewnątrz

Jeśli ten wpis okazał się pomocny, podziel się z innymi!

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.