Dzięki pelargoniom świat staje się piękniejszy. Poprawia się Twój nastrój, Twój dzień, po prostu wszystko. Zwłaszcza latem, kiedy bujne, kwitnące balkony przyciągają nas na zewnątrz. Możesz więc pomyśleć, że pielęgnacja pelargonii wymaga dużo pracy. Nasza odpowiedź? Nie musi tak być.
Spis treści
Łatwe w pielęgnacji i kolorowe: dlaczego pelargonie są idealnymi kwiatami balkonowymi
Zasada 1: Zagwarantuj pelargoniom ciepłe i słoneczne miejsce
Zasada 2: Rozpocznij sezon na pelargonie balkonowe dopiero jak ustaną przymrozki
Zasada 3: Posadź rośliny w ziemi dobrej jakości, w sporych odstępach
Zasada 4: Nie przelewaj ich – lepiej mniej niż więcej
Zasada 5: Nawoź pelargonie, aby miały piękne kwiaty
Zasada 6: Odrywaj przekwitłe kwiaty, aby stymulować roślinę do tworzenia nowych
Zasada 7: Wskazówki SOS na wypadek problemów
Bonus: Zimowanie – dlaczego pelargonie zasługują na drugie życie
Łatwe w pielęgnacji i kolorowe: dlaczego pelargonie są idealnymi kwiatami balkonowymi?
Decydując się na pelargonie, nie musisz mieć zdolności ogrodniczych. Nie musisz nawet poświęcać dużo czasu na ich pielęgnację, a i tak możesz cieszyć się latem w otoczeniu morza kwiatów.
- Pelargonie choć są absolutnym klasykiem wśród kwitnących roślin rabatowych i balkonowych, są teraz bardzo modne.
- Jako odwieczne faworytki w skrzynkach balkonowych, wiszących koszach i doniczkach wyglądają imponująco w miejscach słonecznych i półcienistych. Zawdzięczają to obfitości kwiatów, długiemu okresowi kwitnienia i niezrównanej różnorodności kolorów i kształtów.
- Istnieją niezliczone odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i podwójnych. Niektóre rosną pionowo, inne płożąco – każdy znajdzie coś dla siebie.
- Te popularne rośliny balkonowe są bardzo odporne. Wytrzymują zarówno okresy upałów, jak i przejściowe susze.
- Inwazje szkodników i chorób są bardzo rzadkie.
Krótko mówiąc, pelargonie są zaskakująco odporne i łatwe w pielęgnacji. To czyni je idealnymi roślinami dla osób, które lubią otaczać się bujnymi kwiatami, choć nie mają (jeszcze) do nich ręki lub brakuje im czasu na ich pielęgnację. Właśnie dlatego pelargonie są jednymi z najpopularniejszych letnich kwiatów.
Wystarczy przestrzegać poniższych zasad dotyczących sadzenia, podlewania, nawożenia, przycinania i zimowania pelargonii – Matka Natura zajmie się resztą, a Ty będziesz relaksować się na balkonie.
Zasada 1: Zagwarantuj pelargoniom ciepłe i słoneczne miejsce
Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej. Dlatego lubią ciepłe i jasne miejsca. Jeśli zapewnisz im słoneczne miejsce, odwdzięczą się mnóstwem kwiatów. Nie trzeba martwić się o palące słońce w południe, ponieważ pelargonie tolerują intensywne upały.
Twój balkon nie jest oblany słońcem? Pelargonie bardzo dobrze rosną również w jasnym, półcienistym miejscu. Jedynie głęboki cień nie jest dla nich odpowiedni. W przypadku balkonu wychodzącego na północ najlepiej poszukać innych kwiatowych towarzyszy lata.
Co tak naprawdę oznaczają słowa “słoneczny", "półcienisty" i "cienisty"?
W nasłonecznionym miejscu słońce operuje przez cały dzień i nie ma cienia. Latem bardzo szybko robi się gorąco.
Jeśli balkon jest oświetlony rozproszonym światłem przez cały dzień lub jest zacieniony przez drzewa, domy, ekrany itp. przez nie więcej niż cztery godziny, mamy do czynienia z miejscem półcienistym.
Cień jest zawsze po północnej stronie budynków, pod zadaszeniami oraz w innych miejscach, gdzie słońce nie dociera bezpośrednio.
Zasada 2: Rozpocznij sezon na pelargonie balkonowe dopiero jak ustaną przymrozki
Nie należy sadzić pelargonii zbyt wczesną wiosną. Tradycyjnie zaleca się, aby poczekać do ostatnich przymrozków, do około połowy maja. Jednak wraz ze zmianami klimatycznymi sytuacja ewoluuje. W ciepłych miejscach odpowiedni czas na sadzenie może nastąpić wcześniej.
Ważne jest, aby nie wystawiać pelargonii na zewnątrz zanim ustaną nocne przymrozki. Te odporne rośliny reagują na temperatury poniżej 5°C zatrzymaniem wzrostu, a mróz może być dla nich zabójczy.
Kupiłeś pelargonie dużo wcześniej i już je posadziłeś? W takim razie dowiedz się jak w nagłych wypadkach chronić pelargonie przed mrozem.
Zasada 3: Posadź rośliny w ziemi dobrej jakości, w sporych odstępach
Sadząc rośliny, kupuj najlepszy kompost i używaj dość głębokich doniczek. Koszt jest nieco większy w porównaniu z tanią mieszanką i mniejszymi skrzynkami lub doniczkami, ale inwestycja jest tego warta. W końcu, sadząc myślisz o całym sezonie letnim.
Specjalne podłoże do pelargonii doskonale zaspokaja potrzeby tej klasycznej rośliny balkonowej i na tyle dobrze zatrzymuje wilgoć, że można ją rzadziej podlewać. Inne luźne, stabilnie strukturalne podłoża uprawowe również wpływają na zdrowy wzrost. Jeśli ważne są dla Ciebie sprawy klimatyczne, użyj kompostu bez torfu.
Mówiąc o wzroście: pelargonie rosną szybko i energicznie. Aby młode rośliny dobrze się rozwijały, potrzebują przestrzeni – około 20 cm między sadzonkami.
Jakie ilości są potrzebne?
Ekstra: Wskazówki dotyczące sadzenia pelargonii zwisających
- Rozetnij fabryczny koszyczek
- Pelargonie zwisające są często sprzedawane z koszyczkiem osłaniającym łodygi. Po prostu rozetnij go sekatorem i nie próbuj szarpać roślin.
- Ustaw pod kątem
- Umieść bryłę korzeniową w glebie pod niewielkim kątem. Dzięki temu pelargonie będą rosły w pożądanym kierunku.
- Utrzymuj dolne liście nad glebą
Liści pelargonii nie wolno zakopywać w ziemi. Mogą one zgnić i uniemożliwić prawidłowy wzrost letnich kwiatów.
Zasada 4: Nie przelewaj ich - lepiej mniej niż więcej
Aby pelargonie kwitły obficie i nieprzerwanie, należy je regularnie podlewać. Sprawdź palcem, czy należy je podlać.
Jeśli gleba jest sucha i ciepła na głębokość 2 cm, rośliny potrzebują więcej wody.
Prawidłowe podlewanie pelargonii dla początkujących
😎 Pelargonie nie potrzebują wody, jeśli gleba jest chłodna i wilgotna.
💡Idealny czas na podlewanie jest wtedy, gdy gleba jest ciepła i sucha w dotyku.
🐎 Podlewaj w trybie pilnym, gdy ziemia odchodzi od krawędzi doniczki.
🌅 Podlewaj glebę między roślinami, najlepiej rano lub wieczorem.
💦 Pół litra wody na roślinę.
🫠 Pozbądź się nadmiaru wody.
Dlaczego wzrok może być zawodny
W przeciwieństwie do innych kwiatów balkonowych, trudno jest stwierdzić, kiedy pelargonie są zbyt suche, ponieważ magazynują wodę w swoich mięsistych liściach i grubych łodygach. Oznacza to, że krótkie okresy suszy im nie zagrażają. Będą jednak lepiej rosnąć i kwitnąć, jeśli szybko zaspokoisz ich zapotrzebowanie na wodę.
Nie jesteś pewien, czy powinieneś sięgnąć po konewkę? Utrzymuj glebę bardziej suchą niż zbyt wilgotną.
Dzięki tym informacjom z pewnością sobie poradzisz. W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące podlewania pelargonii: Co trzeba wiedzieć o podlewaniu pelargonii.
Zasada 5: Nawoź pelargonie, aby miały piękne kwiaty
Postawmy sprawę jasno: nawożenie jest niezbędne dla zdrowych pelargonii. Bez tego nie padną, ale nie będą rosły i kwitły tak, jak sobie tego życzysz.
Jeśli nie chcesz martwić się o nawożenie roślin latem, posyp glebę nawozem o spowolnionym uwalnianiu podczas sadzenia. Alternatywnie, raz w tygodniu wymieszaj płynny nawóz do pelargonii z wodą.
Zapomniałeś użyć nawozu o spowolnionym uwalnianiu, a nie chcesz stosować odżywki w płynie? W takim razie możesz w dowolnym momencie umieścić w glebie pałeczki nawozowe. Uwalniają one składniki odżywcze przez okres do trzech miesięcy. Nawożenie może być takie proste!
3 sposoby nawożenia pelargonii
1. Wymieszaj nawóz o spowolnionym uwalnianiu z glebą podczas sadzenia.
2. Używaj płynnego nawozu raz w tygodniu podczas podlewania
3. Raz na kwartał umieść w glebie pałeczki nawozowe.
Ciekawostki dotyczące pielęgnacji
Międzygatunkowe, rabatowe i zwisające pelargonie potrzebują dużo składników odżywczych ze względu na swój energiczny wzrost i obfite kwitnienie. Pelargonie pachnące są mniej wymagające i potrzebują o połowę mniej nawozów.
Zasada 6: Odrywaj przekwitłe kwiaty, aby stymulować roślinę do tworzenia nowych
Podczas czyszczenia należy usunąć wszystkie kwiaty, które przekwitły.
Usuwając przekwitłe kwiaty, stymulujesz rośliny do wytwarzania nowych, kolorowych kwiatów.
Jak czyścić
Aby usunąć kwiaty chwyć pęd kwiatu nad węzłem (oczkiem) i energicznie go oderwij. Wystarczy zrobić to palcami. Kruche łodygi sprawiają, że niepotrzebne są ostre sekatory do usuwania przekwitłych kwiatów.
Przycinanie jest łatwiejsze tuż po podlaniu lub deszczu, gdy łodygi są wilgotne.
Oczyszczanie przekwitłych kwiatów i liści jest szczególnie ważne w przypadku pelargonii rabatowych oraz odmian półpełnych i podwójnych pelargonii zwisających. Raczej nie dotyczy to jednokwiatowych pelargonii zwisających.
Istnieją odmiany „samooczyszczające się” dla tych, którzy nie chcą usuwać kwiatów. Ich zwiędłe kwiaty same odpadają. Profesjonalny hodowca z przyjemnością doradzi, jak najlepiej wykorzystać kwitnące pelargonie.
Podczas oczyszczania należy również usuwać zwiędłe liście. Dzięki temu pelargonie będą zdrowe.
Błyskawiczna dekoracja jak od profesjonalisty
Na specjalne okazje, cięte kwiaty pelargonii idealnie nadają się do tworzenia szybkich aranżacji, jakby wyszły spod ręki florysty.
Zasada 7: Wskazówki SOS na wypadek problemów
SOS: Co zrobić z brodawkami na spodniej stronie liści?
Plamy korkowe wyglądają jak brodawki na spodniej stronie liści. Mogą wystąpić w chłodne dni i przy zbyt dużej ilości wody. Pelargonie próbują pozbyć się nadmiaru wody. Ich aparaty szparkowe (struktury komórkowe na powierzchni liści, które regulują parowanie) otwierają się szerzej niż powinny.
Powoduje to uszkodzenie tkanki. Plamy korkowe to blizny, które tworzą się na uszkodzonych liściach podczas gojenia.
Prognoza: Plamy korkowe na pelargoniach nie wyglądają estetycznie, ale są nieszkodliwe.
Pierwsza pomoc: Umieść rośliny w możliwie najbardziej nasłonecznionym i ciepłym miejscu i podlewaj w razie potrzeby. Nie ma potrzeby usuwania porażonych liści.
SOS: Co zrobić z żółtymi liśćmi?
Chloroza liści polega na tym, że tkanka liścia traci swój zielony kolor, w wyniku zakłócenia wytwarzania wystarczającej ilości chlorofilu. Istnieje wiele przyczyn przebarwienia liści. Jedną z nich jest brak światła, podobnie jak brak składników odżywczych. Zwłaszcza na początku sezonu wegetacyjnego chloroza może występować wielokrotnie. Dzieje się tak przy temperaturach poniżej 8°C lub przy znacznych wahaniach temperatur wczesnym latem.
Prognoza: Odbije, najszybciej przy suchej i ciepłej pogodzie.
Pierwsza pomoc: Chroń rośliny przed niskimi temperaturami i ciągłym deszczem i/lub okrywaj je włókniną ogrodową w osłoniętym miejscu. Nawoź, jeśli brakuje składników odżywczych, które mogą zostać szybko wypłukane z kompostu w deszczową pogodę. Usunięcie martwych części pomoże roślinom w regeneracji.
SOS: Co zrobić z plamami na liściach?
Jeśli w tym samym czasie na górnej stronie liści pojawią się żółtawe plamy, a na spodniej stronie widoczne są brązowe brodawki, oznacza to, że roślina zaraziła się rdzą pelargonii.
Rdza pelargonii jest chorobą grzybiczą. Może występować sporadycznie w letnich temperaturach i przy wysokiej wilgotności. Rdza pelargonii rozprzestrzenia się poprzez kropelki wody na liściach, więc występuje tylko wtedy, gdy liście są mokre.
Prognoza: Roślina wyzdrowieje, ale porażony liść już nie.
Pierwsza pomoc: Natychmiast usuń porażone liście i wyrzuć je do śmieci. Przenieś rośliny w bardziej przewiewne miejsce z większymi odstępami między sadzonkami. Podczas podlewania zadbaj, żeby woda nie dostała się na liście.
SOS: Co zrobić, jeśli rośliny słabo rosną i są zaatakowane przez czarne muszki?
Czarne muszki brzęczące w pobliżu gleby to zazwyczaj ziemiórki. Ich larwy powodują problemy. Obgryzają korzenie i rozwijają się w podmokłej glebie i ciepłych, wilgotnych warunkach.
Prognoza: Wszystko będzie dobrze, jeśli korzenie nie zostały jeszcze uszkodzone.
Pierwsza pomoc: Pozwól glebie dokładnie wyschnąć, aby dać korzeniom czas na regenerację. Pomocne jest również usunięcie wszelkich kwiatów i pąków, aby roślina mogła włożyć pozostałą energię w regenerację korzeni i liści. W przyszłości podlewaj tylko wtedy, gdy powierzchnia gleby jest sucha. Rozstaw pułapki lepowe na owady. Biologiczne zwalczanie owadów może pomóc w walce z poważnymi szkodnikami. Mikroskopijne nicienie Steinernema feltiae penetrują larwy szkodników owadzich i uwalniają bakterie symbiotyczne.
SOS: Co zrobić, gdy roślina więdnie, mimo że gleba jest wilgotna?
Jeśli gleba jest wilgotna, a liście nadal więdną, prawdopodobnie roślina została nadmiernie podlana. Jeśli jest zbyt dużo wilgoć, duże pory w kompoście zostają nasycone wodą. Zakłóca to istotną wymianę tlenu i dwutlenku węgla w końcówkach korzeni i sprzyja gniciu.
Prognoza: Pelargonie zwykle wracają do zdrowia po przywróceniu równowagi wodnej.
Pierwsza pomoc: Nie podlewaj więcej. Pozwól glebie wyschnąć przed ponownym podlaniem. Jeśli kompost nie był najwyższej jakości, przesadzenie do świeżego podłoża może uratować rośliny.
Bonus: Zimowanie - dlaczego pelargonie zasługują na drugą szansę
Jak wspomnieliśmy na początku: pelargonie nie lubią mrozu. Dlatego większość ogrodników – amatorów traktuje je jako jednoroczne kwiaty letnie. Kochamy je przez jeden sezon, a potem się z nimi rozstajemy. Tymczasem pelargonie to w rzeczywistości byliny, które mogą rosnąć przez kilka lat.
Jeśli chcesz spróbować je przezimować, przed pierwszymi nocnymi przymrozkami przytnij rośliny do około 15 cm i umieść je w doniczce w chłodnym, jasnym pomieszczeniu (5-10°C) na chłodniejsze miesiące. Zimą rośliny, które tak obficie kwitną latem, prawie nie potrzebują wody, ponieważ ich metabolizm jest ograniczony.
Wiosną przesadź przezimowane pelargonie do świeżej ziemi. Posadź je w pojemnikach dwukrotnie większych od bryły korzeniowej. Następnie umieść je w cieplejszym miejscu (temperatura pokojowa). Przy odrobinie szczęścia rośliny odżyją i wytworzą nowe, kolorowe kwiaty. Po ostatnich przymrozkach przenieś rośliny z powrotem na zewnątrz.
Instrukcje dotyczące zimowania pelargonii:
- Przytnij przed pierwszymi przymrozkami
- Umieść je w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (5-10°C)
- Ogranicz podlewanie w zimie
- Przesadź je w marcu, podlej i ustaw w cieplejszym miejscu (temperatura pokojowa).
- Przenieś je na zewnątrz po ostatnich przymrozkach