×
Różowe i fioletowe pelargonie w kamiennych doniczkach przed szybą z czarną ramą.

7 sposobów jak chronić pelargonie przed mrozem i zimnem

Pelargonie są wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Kwitną obficie aż do jesieni i z łatwością radzą sobie z kilkudniową suszą. Ale jest jedna rzecz, której pelargonie nie tolerują: mróz i zimno.

Gdy tylko wychodzi słońce i dni znów są dłuższe, ręce zaczynają świerzbić do pracy!  Jak obsadzić balkon i taras letnimi kwiatami na początku maja? Od tygodni można kupić w sklepach pelargonie. Jednak chwytanie ich od razu może nie być dobrym pomysłem. Zbyt niskie temperatury otoczenia mogą być dla nich ryzykowne i przyczynić się do śmierci.   

Pelargonie reagują na wiosenne temperatury poniżej 5°C przerwą we wzroście, a mróz może je zabić. W Polsce przymrozki mogą się utrzymywać aż do połowy maja.

Co robić: Dzielimy się 7 sposobami jak chron pelargonie przed zimnem. 

Wskazówka 1: Nie kupuj pelargonii na początku kwietnia!

Im wcześniej przyniesiesz rośliny do domu, tym dłużej będziesz musiał śledzić prognozy pogody. I tym większe jest ryzyko, że doznają one obrażeń od zimna. Zależy to od tego, gdzie mieszkasz i jak szybko nadejdzie lato w Twojej okolicy. Radzimy nie kupować pelargonii zbyt wcześnie. W szklarni otrzymają najlepszą opiekę. 

Alternatywa dla pelargonii do użytku na zewnątrz: królewskie pelargonie! Dobrze rosną w pomieszczeniach zamkniętych i już od marca tworzą letnią atmosferę. 

Jeśli absolutnie nie chcesz czekać, prędzej czy później będziesz musiał zapewnić im ochronę przed zimnem. Wyjaśniamy, jak to może wyglądać. 

Wskazówka 2: Umieść pelargonie blisko ściany domu!

Tam ciepło odpadowe z budynku pomaga zapewnić roślinom tolerancję temperatury. Ściany magazynują ciepło. Pomagają wyrównać różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą. 

Doniczki z różnokolorowymi pelargoniami rabatowymi, pelargoniami o ozdobnych liściach, wielkokwiatowymi na drewnianej belce przed drewnianą ścianą.

Wskazówka 3: Nie stawiaj pelargonii na ziemi!

Zimne powietrze opada i gromadzi się na dole. Dlatego późną wiosną często na ziemi pojawia się szron, nawet jeśli już dawno woda przestała zamarzać na wysokości oczu. Umieść swoje letnie skrzynki i pojemniki na kwiaty na stołach oraz ławkach i spraw, aby nie stały na mokrej podłodze 

Różowe pelargonie na metalowej balustradzie na miejskim tarasie na dachu.

Wskazówka 4: Umieść pelargonie pod daszkiem!

Jak wyjaśniliśmy we Wskazówce 2, zimne powietrze opada i gromadzi się na ziemi. Jeśli pelargonie znajdują się pod zadaszeniem, zimne powietrze nie spada bezpośrednio na rośliny. Będzie napływać z boku przy ziemi, więc pamiętaj, aby ustawić rośliny wyżej! 

Pomarańczowe i różowe pelargonie w glinianych doniczkach przed ścianą z cegieł.

Wskazówka 5: Przykrywaj pelargonie na noc!

Agrowłóknina lub prześcieradło ochronią rośliny przed zimnem w nocy. Świetnie sprawdzi się również karton umieszczony nad doniczkami i skrzynkami. W ciągu dnia zdejmij ochronę, aby pelargonie miały dostęp do światła. Za dużo pracy? Włókninę można pozostawić. 

Wskazówka 6: Chroń pelargonie przed wiatrem!

Przypomnij sobie zimowe dni, kiedy lodowaty wiatr owiewa Twoją twarz? Choć nie mrozu, wydaje się, że powietrze jest wypełnione tysiącem maleńkich, mroźnych igiełek. Tak samo czują się pelargonie posadzone w skrzynkach na balustradzie balkonu, gdy nie mają zabezpieczenia a istnieje ryzyko przymrozków. 

Ze wszystkich miejsc w domu, balustrada balkonowa jest prawdopodobnie najbardziej narażona na działanie wiatru i czynników atmosferycznych. Użyj włókniny ogrodowej, aby wiatr nie zagrażał roślinom. Dzięki temu pelargonie wytrzymają niższe temperatury. Jeśli istnieje ryzyko rześkich, mroźnych nocy, lepiej je przysłonić i umieścić jak najbliżej ściany domu. 

Wskazówka 7: Przenieś pelargonie do środka!

Jeśli pogoda zacznie wariować, zrobi się chłodno i wszystkie opisane do tej pory rozwiązania nie pomogą, nie masz innego wyjścia, jak tylko tymczasowo przenieść pelargonie do środka. Przeżyją kilka dni w garażu, chłodnym przedsionku lub szopie. 

A co jeśli do tego dojdzie?

Jeśli Twoje pelargonie ucierpiały z powodu lekkiego mrozu, raczej nie ma uszkodzeń i w końcu odrosną. Po prostu usuń wszystkie uszkodzone przez mróz liście i odtąd monitoruj prognozę pogody. Jeśli łodygi i korzenie nienaruszone, rośliny odzyskają siły. 

Jesienią nie warto chronić pelargonii przed mrozem. Jeżeli chcemy je przezimować, należy je przenieść do pomieszczenia możliwie najpóźniej, ale przed pierwszymi przymrozkami. Przytnij pędy mniej więcej na szerokość dłoni, usuń uszkodzone liście i przechowuj je w chłodnym miejscu. Zimą prawie nie trzeba ich podlewać. Zrezygnuj całkowicie z nawożenia. 

Dlaczego pelargonie nie tolerują mrozu?

Pelargonie nie tolerują mrozu, ponieważ w ich naturalnym środowisku on nie występuje. Pochodzą z Republiki Południowej Afryki, gdzie rosną u podnóża Góry Stołowej. Pada tam bardzo mało, a średnia roczna temperatura wynosi 25°C.  

Dla porównania, jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki WodnejPaństwowy Instytut Badawczy, rok 2023 w Polsce okazał się drugim najcieplejszym rokiem XXI wieku. Średnia roczna temperatura dla powierzchni naszego kraju wyniosła 10°C. 

Łatwe sadzenie pelargonii

Idealne warunki w skrzynce balkonowej to podstawa lata pełnego kwiatów. Wyjaśniamy, jak profesjonalnie sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych. Krok po kroku. Z listą zakupów. Z mnóstwem wiedzy podstawowej. Przeczytaj i ciesz się życiem wśród pelargoni! 

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.