×
Różowe i fioletowe pelargonie w kamiennych doniczkach przed szybą z czarną ramą.

7 sposobów jak zabezpieczyć pelargonie przed mrozem i zimnem

Pelargonie są wyjątkowo wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji i kwitną obficie aż do jesieni. Dobrze radzą sobie także wtedy, gdy na kilka dni pozbawimy je wody. Jest jednak jedna rzecz, której te piękne, afrykańskie rośliny po prostu nie znoszą: mróz i zimno.

Temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza powodują trwałe zahamowanie wzrostu pelargonii a mróz całkiem im szkodzi. Należy pamiętać, że w Polsce ujemne temperatury mogą pojawić się jeszcze w pierwszej połowie maja.

W tym artykule przedstawiamy 7 sposobów ochrony pelargonii przed zimnem.

Wskazówka 1: Nie kupuj pelargonii na początku kwietnia

Im wcześniej zakupimy pelargonie, tym dłużej trzeba obserwować warunki pogodowe i tym samym zwiększa się ryzyko, że ulegną one uszkodzeniu spowodowanym przez zimno. Choć zależy to od miejsca zamieszkania i wzrostów temperatury, radzimy nie kupować pelargonii zbyt wcześnie. Tak długo jak są w szklarni, mają zapewnioną dobrą opiekę.
Alternatywą dla pelargonii rabatowych czy zwisających, czyli uprawianych na zewnątrz, są pelargonie wielkokwiatowe! Dobrze rosną w pomieszczeniach i tworzą letni nastrój już na początku roku.

Jeśli nie możesz doczekać się pelargonii, musisz zapewnić im ochronę przed zimnem. Wyjaśnimy teraz, jak to zrobić.

Doniczki z różnokolorowymi pelargoniami rabatowymi, pelargoniami o ozdobnych liściach, wielkokwiatowymi na drewnianej belce przed drewnianą ścianą.

Wskazówka 2: Umieść pelargonie przy zewnętrznych ścianach domu

Przez ściany zewnętrzne ucieka zwykle najwięcej ciepła co pomaga uzyskać temperatury znośne dla roślin. Ściany zewnętrzne spełniają rolę akumulatora ciepła. Wyrównują różnice temperatur w ciągu dnia i w nocy.

Pomarańczowe i różowe pelargonie w glinianych doniczkach przed ścianą z cegieł.

Wskazówka 3: Nie należy umieszczać pelargonii bezpośrednio na ziemi!

Masy powietrza ochładzają się i przemieszczają w dolne partie. Dlatego późną wiosną występują przygruntowe przymrozki, nawet jeśli na wysokości 2m temperatura minimalna jest wyższa od zera. Skrzynki i doniczki z letnimi kwiatami należy umieścić na podwyższeniu np. na stołach lub ławkach, aby chronić je przed zimnem.

Wskazówka 4: Zadbaj o daszek nad pelargoniami!

Jak wyjaśniliśmy nieco wyżej, zimne powietrze gromadzi się tuż nad ziemią. Jeśli pelargonie znajdują się pod dachem, zimna masa powietrza nie jest skierowana bezpośrednio na rośliny. Może jednak napływać z boku, blisko ziemi, dlatego zadbaj, aby umieścić pelargonie na podwyższeniu!

Wskazówka 5: Okryj pelargonie na noc!

Agrotkaniny i folie chronią rośliny przed zimnem w nocy. Sprawdzi się także karton umieszczony nad skrzynkami. W ciągu dnia należy zdjąć osłonę, aby zapewnić pelargonii wystarczającą ilość światła. Jeśli wydaje się to zbyt pracochłonne, agrotkaninę ogrodową można pozostawić na roślinach również na dzień.

Wskazówka 6: Chroń pelargonie przed wiatrem!

Przywołaj wspomnienie zimowych dni, kiedy czuć na twarzy zacinający, lodowaty wiatr. To wtedy mimo że temperatura nie jest ujemna, powietrze wydaje się być pełne tysięcy drobnych, mroźnych igiełek.
Podobnie dzieje się z pelargoniami w skrzynkach na balkonie, kiedy istnieje ryzyko przemarznięcia.

Ze wszystkich miejsc balustrada balkonu jest prawdopodobnie najbardziej narażona na działanie wiatru i czynników atmosferycznych. Aby ochronić liście i kwiaty rośliny przed wiatrem, należy użyć agrotkaniny, która pomoże pelargonii przetrwać niskie temperatury. Jeśli istnieje zagrożenie nocnych przymrozków, lepiej przestawić skrzynki do domu lub przykryć i ustawić je wyżej, bezpośrednio przy zewnętrznej ścianie budynku.

Różowe pelargonie na metalowej balustradzie na miejskim tarasie na dachu.

Wskazówka 7: Wstaw pelargonie do środka!

W przypadku niespodziewanej fali mrozów, gdy wszystkie opisane do tej pory działania nie pomagają, nie pozostaje nic innego, jak tymczasowo przenieść pelargonie do domu. Przetrwają one kilka dni w garażu lub w zabezpieczonej przed mrozem szopie ogrodowej.

Fioletowe pelargonie w wiklinowym koszu przed altanką w stylu vintage.

Co zrobić, jeśli pelargonie zostały wystawione na działanie mrozu?

Jeśli pelargonie uległy lekkiemu przemarznięciu, uszkodzone miejsca z reguły odrastają. Wystarczy usunąć uszkodzone przez mróz liście i od tej pory zwracać większą uwagę na prognozę pogody. Jeśli pędy i korzenie są nienaruszone, rośliny będą się regenerować.

Jeśli chcesz przezimować pelargonie, przenieś je do garażu, na klatkę czy do piwnicy przed pierwszymi przymrozkami. Przytnij pędy na szerokość dłoni, usuń uszkodzone liście i przechowuj pelargonie w możliwie chłodnym miejscu. Zimą prawie nie trzeba ich podlewać.

Dlaczego pelargonie nie tolerują mrozu?

Pelargonie nie tolerują mrozu, ponieważ nie występuje on w ich naturalnym środowisku. Pochodzą z Republiki Południowej Afryki, gdzie rosną u podnóża Góry Stołowej. Występują tam nieznaczne opady deszczu, średnia roczna temperatura wynosi 25°C. a w zimie prawie nigdy nie ma mrozów. Dla porównania, średnia roczna temperatura w Polsce wynosi około 6-8°C. Do najcieplejszych obszarów Polski należą Nizina Śląska, dolina dolnej Odry, zachodnia część Kotliny Sandomierskiej. Najzimniejszy jest obszar gór oraz Pojezierze Suwalskie.

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.