Przytłacza Cię duży wybór letnich kwiatów? Kup pelargonie, jeśli szukasz odpornej, łatwej w pielęgnacji i satysfakcjonującej rośliny do sadzenia na balkonie. Od połowy kwietnia tę królową letnich kwiatów można spotkać w szkółkach i centrach ogrodniczych.
Dzięki naszym wskazówkom z pewnością znajdziesz najlepsze pelargonie na swój balkon i będziesz cieszyć się wyjątkowo dużymi kwiatami przez całe lato! Nasz podręczny mały przewodnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.
W skrócie: na co zwracają uwagę profesjonaliści
Kontrola 1: Jakość roślin
Szukaj roślin, które mają tak wiele liści na mocnych łodygach, że ledwo widać ziemię w doniczce. Producent dał im wystarczająco dużo czasu, aby krzaczaste pelargonie o mocnych pędach rozwinęły się w zdrowe okazy. Oprócz liści rośliny te mają również dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową. Obie te rzeczy są ważne, aby pelargonie mogły natychmiast rosnąć na balkonie.
Kontrola 2: Gęstość pąków
Jeśli chcesz szybko przemienić swój balkon lub taras w kwiatowy raj, Twoje pelargonie muszą mieć dużo pąków. Dlaczego? Ponieważ pelargonie są roślinami wrażliwymi na światło. Zbierają promienie słoneczne i zaczynają kwitnąć dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu. Jeśli masz okazy z bardzo małą liczbą pąków, nie masz innego wyjścia, jak tylko poczekać i mieć nadzieję, że słońce zacznie silniej operować w nadchodzących tygodniach.
Kontrola 3: Rozmiar doniczki
Wybierz pelargonie w rozmiarze, dostosowanym do miejsca, w którym chcesz je posadzić i pomysłu. Decydującym czynnikiem jest objętość bryły korzeniowej, która ostatecznie trafi do gleby.
- Doniczka o średnicy 11-12 cm: idealna do sadzenia w skrzynkach balkonowych. Rośliny w szkółkarskich doniczkach tej wielkości mają wystarczającą bryłę korzeniową, aby od razu się ukorzenić. Dobrze mieszczą się w standardowych skrzynkach balkonowych, które nie przekraczają 17-18 cm szerokości. Tutaj wyjaśniamy, jak obsadzić skrzynkę balkonową.
- 13 cm lub więcej: nadają się do większych doniczek
- W przypadku obszernych donic, lepiej wybrać pelargonie XL o średnicy 13 cm i większej. Od samego początku będą wyglądać świetnie.
- If you want to plant containers, it’s better to use XL geraniums in nursery pots with a diameter of 13cm or more. They will look great right from the start.
- 6-pak: ogólnie nie polecamy
- Kupuj pelargonie w opakowaniach po 6 sztuk lub w doniczkach o średnicy mniejszej niż 10,5 cm, jeśli chcesz poświęcić dużo czasu i starań na ich pielęgnację. Miały niewiele czasu na wzrost, zanim zostały sprzedane. Musi minąć kilka tygodni nim osiągną etap rozwojowy większych roślin.
Kontrola 4: Termin zakupu
W Polsce szklarnie zapełniają się pelargoniami od początku do połowy kwietnia. Największy wybór odmian pelargonii jest na początku maja. Różne pokroje wzrostu i różne kolory: W tym czasie możesz skorzystać z pełnej gamy kolorów. Nie kupuj roślin zbyt wcześnie, jeśli nie możesz ich dobrze zabezpieczyć przed zimnem.
Kontrola 5: Temperatura powietrza
Pelargonie można sadzić na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie ma już ryzyka nocnych przymrozków. W Polsce przypada to na połowę maja. Nie tylko mróz może uszkodzić rośliny. Nawet temperatury poniżej 5°C mogą zahamować wzrost. Tutaj dowiesz się, jak zabezpieczyć rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Wskazówka: pamiętaj o podłożu!
Podczas wizyty w lokalnym centrum ogrodniczym, kup nowy kompost doniczkowy. Świeża, dobrej jakości gleba została wstępnie nawożona, utrzymuje wielokrotnie większą masę wody i zachowuje swoją strukturę przez cały sezon.
Gleba, która już w worku ma zapach stęchlizny; jest dotknięta pleśnią; i/lub po otwarciu przyciąga insekty, nie jest odpowiednia. W dobrym kompostowniku doniczkowym nie ma również miejsca na przegniłe gałązki i odpady tworzyw sztucznych.
Do skrzynki balkonowej o długości 80 cm potrzeba około 30 litrów kompostu a do doniczki o średnicy 20 cm około 4 l.
Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi
Ile sadzonek pelargonii potrzebuję?
To zależy od Twojej skrzynki. Idealna odległość między każdą rośliną wynosi 20 cm.
• Skrzynka 40 cm: 2
• Skrzynka 60 cm: 3
• Skrzynka 80-100 cm: 4-5
• Doniczka o średnicy < 20 cm: 1
• Doniczka o średnicy > 20 cm: 2 lub więcej
Jakie sadzić pelargonie?
Pelargonie rabatowe (Pelargonium zonale)
z jaskrawymi kulami kwiatów idealnie nadają się na rabaty i do donic. Mają pokrój krzaczasty i osiągają wysokość 25-40 cm.
Pelargonie zwisające (Pelargonium peltatum)
przekształcają skrzynki balkonowe lub wiszące kosze w kaskady kwiatów dzięki zwisającym pędom, które mogą osiągnąć nawet do 150 cm długości.
Pelargonie międzygatunkowe
można sadzić w doniczkach, skrzynkach balkonowych lub jako rośliny okrywowe na kwietnikach. Pelargonie międzygatunkowe są specjalnymi hybrydami pelargonii zwisających i rabatowych, są szczególnie odporne na warunki atmosferyczne i rosną wyjątkowo energicznie.
Pelargonie pachnące (Pelargonium + gatunki)
są zwykle uprawiane w doniczkach. Ich kwiaty nie są szczególnie efektowne, za to ich liście mają przyjemny zapach cytryny, mięty, róży, a nawet czekolady. Kwiaty i liście pachnących pelargonii, które są jadalne, sprawiają, że domowa lemoniada smakuje fantastycznie, a sałatki ładnie wyglądają. Pelargonie pachnące mają krzaczasty pokrój, więc jeśli chcesz, aby rosły zwarto, przycinaj je regularnie.
Pelargonie wielkokwiatowe (Pelargonium grandiflorum)
w przeciwieństwie do innych odmian pelargonii, lubią jasne miejsca w pomieszczeniu. Mają fantastyczne, bardzo duże kwiaty. Pelargonie królewskie można rozpoznać po lekko postrzępionych krawędziach liści.
Rosną pionowo i mają zwarty pokrój, czasami nazywane są także „pelargoniami angielskimi”.
Więcej informacji o tych i innych gatunkach, znajdziesz w artykule „Różnorodność pelargonii nie ma granic”.
Niezależnie od tego, co wybierzesz: jeśli miejsce jest bardzo wyeksponowane, zalecamy pelargonie z pojedynczymi kwiatami.
Gdzie sadzić pelargonie?
Im więcej światła otrzymują, tym wspanialej kwitną. Idealne miejsce to stanowisko słoneczne lub półcień. Tolerują także pełne południowe słońce.
Jak dbać o pelargonie
Pelargonie są bardzo wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Właściwie rozwijają się i kwitną prawie bez pomocy. Regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie kwiatów i liści – wtedy nic nie stanie na przeszkodzie, aby zachwycały kwiatami od maja do jesieni.
Pielęgnacja pelargonii
Pelargonie są zbawienne dla osób, które nie mają umiejętności ogrodniczych. Wybaczają błędy w pielęgnacji i rozwijają się prawie samodzielnie. Z naszego artykułu „7 złotych zasad pielęgnacji pelargonii” dowiesz się, jak szybko wyczarować spektakularny efekt z mnóstwem kolorów na swoim balkonie.