×
Matka z córką puszczają bańki na półcienistym patio obsadzonym pelargoniami.

Pelargonie również można sadzić w półcieniu!

Uwaga miłośnicy roślin: Pokażemy Wam, jak posadzić pelargonie nawet w częściowo zacienionym miejscu i uzyskać fantastyczne kwiaty, które upiększą Wasze oazy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej. Uwielbiają wysokie temperatury i im więcej dostają światła, tym lepiej kwitną. Niemniej jednak zaskakująco dobrze radzą sobie w półcieniu, kryjącym pewne zalety, których nie mają miejsca w pełni nasłonecznione.

W tym artykule omówimy:

– Zalety miejsc częściowo zacienionych

– Odmiany pelargonii, które szczególnie nadają się do półcienia

– Jak pielęgnować pelargonie w półcieniu

Półcień: Chwila ukojenia w gorące, letnie dni

Ze względu na swoją genetykę, pelargonie bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Ich mięsiste liście i grube łodygi doskonale sprawdzają się latem. Każdy, kto ma balkon wychodzący na południe, wie, jak wiele musiałoby się wydarzyć, żeby pelargonie poddały się upałom. Aby pelargonie obficie kwitły i dobrze rosły, potrzebują szczególnie dużo wody i nawozu.

Ochrona przed ekstremalnymi, letnimi upałami

W półcieniu rośliny mogą odpocząć od upałów, ponieważ przez kilka godzin dziennie nie są narażone na silne działanie promieni słonecznych.  Dzięki temu wyparowuje z nich mniej wody, a gleba pozostaje dłużej nawodniona.

Różne pelargonie rabatowe w koszu na półcienistym tarasie.

Mniejsze zapotrzebowanie na wodę

Półcieniste miejsce ze względu na mniejsze parowanie wody, zmniejsza konieczność obfitego podlewania i zwiększa radość z lata. Łatwe w pielęgnacji pelargonie nie padają, gdy ziemia w doniczce lub skrzynce jest sucha, choć ich wzrost i kwitnienie wymaga równomiernego podlewania.

Nie ma powodu, dla którego można byłoby się obejść bez pelargonii

Niewątpliwie najczęściej będziesz przebywać w miejscu zacienionym i w nim cieszyć się swoimi pelargoniami. Mało kto jest w stanie wylegiwać się na leżaku w palącym słońcu w szczycie sezonu? Nawet balkony z ekspozycją na stronę południową mogą mieć nieco cienia, rzuconego przez sąsiadujące budynki. Wschodnie lub zachodnie balkony również nie mają słońca przez cały dzień i latem są pełne uroku.

Pelargonie królewskie: Półcień z feerią barw

Pelargonie królewskie nadają się szczególnie do miejsc półcienistych.

Mają duże, kolorowe kwiaty z ciemniejszą plamką na płatku a ich liście cechuje charakterystyczny zapach.

Początkowo pelargonie królewskie  były roślinami pokojowymi, co tłumaczy ich mniejsze wymagania świetlne w porównaniu z innymi odmianami, przystosowanymi do warunków  w domu, w ogrodzie i na balkonie.

Niegdyś kwiaty tej pelargonii były wrażliwe. Dzięki nowoczesnej uprawie bardzo dobrze radzą sobie na zewnątrz.

Mniej to wciąż dużo

Wszystkie typy odmianowe pelargonii (rabatowa, zwisająca,  pachnąca) dobrze sobie radzą w jasnych, choć niekoniecznie w pełni nasłonecznionych miejscach. Choć prawdopodobnie nie będą rosły i kwitły tak bujnie i obficie jak okazy posadzone w pełnym słońcu, latem zapewnią wiele uroku.

Pielęgnacja pelargonii w półcieniu

Wskazówka 1: Posadź pelargonie w sposób zrównoważony, aby zmniejszyć emisję CO2.

Coraz więcej producentów oferuje gleby bez torfu lub o obniżonej jego zawartości. Podłoże beztorfowe niesie liczne korzyści dla uprawianych roślin oraz dla środowiska naturalnego, ponieważ  zmniejsza emisję dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi glebami opartymi na torfie.

Specjalna gleba dla pelargonii najlepiej zaspokaja potrzeby pięknej, południowoafrykańskiej rośliny bez względu na to, gdzie zostanie posadzona. Nawet w częściowo zacienionym miejscu roślina będzie dobrze rosnąć, gdy ma wystarczająco dużo miejsca dla rozwoju korzeni. Szczegółową instrukcję sadzenia, zawierającą wszystkie istotne informacje, znajdziesz tutaj.

Porada 2: Podlewaj pelargonie w półcieniu w miarę potrzeby

W półcieniu pelargonie potrzebują mniej wody niż w pełnym słońcu. Jeśli gleba jest chłodna i wilgotna po włożeniu palca, nie trzeba jej podlewać.

Idealny czas na podlewanie to ten, kiedy gleba jest ciepła i sucha. Podlewaj rośliny bezpośrednio na glebę rano lub wieczorem. Na jedną roślinę należy przeznaczyć około pół litra wody. Nadmiar wody powinien spłynąć.

Jeśli gleba odchodzi od brzegów, lepiej umieścić doniczki w pojemniku wypełnionym wodą i odczekać co najmniej pół godziny jak gleba się nasyci. Również w tym przypadku należy pozwolić, aby nadmiar wody spłynął, a w przyszłości częściej podlewać rośliny.

Zrównoważone nawadnianie gleb beztorfowych

Test palca ma szczególne znaczenie, jeśli uprawiamy rośliny w glebie beztorfowej. Jej powierzchnia może wydawać się przesuszona, choć pod spodem może być jeszcze wilgotna. Bez sprawdzenia nie wiadomo czy roślina wymaga podlewania.

Porada 3: Prawidłowo nawoź pelargonie posadzone w półcieniu

Jeśli podczas sadzenia pelargonii wymieszasz z glebą nawóz o spowolnionym działaniu, zapewnisz roślinie składniki odżywcze na kilka pierwszych miesięcy. Możesz też raz w tygodniu dodać do wody płynny nawóz do pelargonii. Wszystko, co należy wiedzieć o nawożeniu pelargonii, znajdziesz tutaj.

Trwałe nawożenie w przypadku gleb beztorfowych

Gleba beztorfowa ma wyższą aktywność mikroorganizmów niż gleba torfowa. Torf absorbuje azot, przez co rośliny nie mogą go wykorzystać. Deficyt azotu można wyrównać dodatkową porcją wiórków rogowych lub azotem w płynie. Wymieszanie z glebą większej ilości nawozu o spowolnionym działaniu nie pomoże, ponieważ zwiększy się ilość potasu i fosforu.

Porada 4: Przycinaj, aby uzyskać nowe kwiaty

Podobnie jak w słońcu, przycinanie pelargonii posadzonych w półcieniu stymuluje je do tworzenia nowych kwiatów i liści. Wystarczy przytrzymać uschnięty kwiat w miejscu węzła lub zwiędły liść u podstawy, odchylić go i odciąć.

Odwiedź nas również na FacebookPinterest i Instagram.