×
Torebki w stylu vintage z posadzonymi pelargoniami na balustradzie balkonowej.

Osiem oryginalnych projektów upcyklingowych z pelargoniami

Trwałe i oryginalne dekoracje przerobione z pięknych, niepotrzebnych rzeczy są teraz na topie. Wybierzmy się na poszukiwanie skarbów na strychu lub na pchlim targu. Czy masz już w głowie jakiś ciekawy projekt upcyklingowy?

Czy nadal kupujesz nowe rzeczy, czy może zacząłeś uprawiać upcykling? Obecnie panuje moda na recykling lub ponowne wykorzystanie starych opakowań, mebli z odzysku lub nieużywanych przedmiotów i przekształcenie ich w coś nowego. Upcykling jest jak mantra. Ten trend można wykorzystac podczas projektowania ogrodów, balkonów i tarasów.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie jest pochodzenie terminu „upcykling”
• Skąd się wzięła moda na upcykling
• Jak wyeksponować w tym sezonie pelargonie wykorzytując trend na upcykling, aby Twój ogród lub balkon był wyjątkowy.

Skąd pochodzi termin upcykling?

Inżynier Reiner Pilz po raz pierwszy użył angielskiego terminu „upcycling” w 1994 roku, podkreślając, że stare przedmioty mogą zyskać na jakości, gdy zostaną poddane ponownemu przetworzeniu. Wyraża on ideę, że dzięki upcyklingowi rzeczy zyskują większą wartość, co zwykle nie ma miejsca w przypadku recyklingu.

Dlaczego upcycling stał się trendem?

Istnieje wiele powodów, dla których upcykling stał się popularny:

• Jest zrównoważony – upcykling chroni zasoby i zapobiega powstawaniu odpadów.
• Jest wyjątkowy – upcykling sprzyja wyrażaniu siebie.
• Jest tani – upcykling jest zawsze skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy.
• Jest kreatywny – projekty rzemieślnicze i DIY przeżywają boom od czasu pandemii, ale były popularne na długo przed nią.

Wszystkie te argumenty świadczą o tym, że upcykling nie jest tylko chwilową modą, ale że będzie cieszył się popularnością jeszcze przez długi czas. Jeteś gotowy do realizacji kolejnego projektu upcyklingowego?

Czerwone pelargonie w kwiecistych butach na stole obok glinianych doniczek i narzędzi

Osiem oryginalnych pomysłów upcyklingowych z pelargoniami

Nie ma prawie żadnej rzeczy, której nie można byłoby przy odrobinie wyobraźni i umiejętności przekształcić w coś nowego. Tutaj przedstawiamy osiem ciekawych pomysłów na upcycling z pelargoniami, które sprawią, że Twój balkon lub ogród będzie zaaranżowany w sposób zrównoważony, unikalny i tani. Do trudniejszych pomysłów znajdziesz instrukcje. Zaczynajmy:

Pomysł 1: Kwietnik ze starych opon samochodowych z pelargoniami

Różnokolorowe pelargonie posadzone w starych oponach, pomalowanych na jasnozielony, ciemnozielony i brązowy kolor.

Przy użyciu niewielkiej ilości farby można zamienić stare opony samochodowe w oryginalne doniczki, które ustawione obok siebie zamienią się w kwietnik. To świetne miejsce dla pelargonii i innych roślin! Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółowe instrukcje krok po kroku.

Pomysł 2: Wiszący kosz z pelargoniami w oponie samochodowej

Pojedyncza opona samochodowa może zostać wykorzystana jako wspaniały kosz do powieszenia na ścianie lub ogrodzeniu. Efetownie będą prezentować się w niej posadzone między ściankami pelargonie rabatowe i bluszczolistne.

Nie zapomnij przed sadzeniem wykonać otwory w bieżniku, aby woda miała ujście.

Zawieszona na drewnianym płocie opona samochodowa z różowymi pelargoniami.

Pomysł 3: Kandelabr jako wiszący kosz dla pelargonii, domek dla ptaków i hotel dla motyli

Powieszony na drzewie żyrandol DIY z budką lęgową i pelargoniami w czerwonych doniczkach

Kto by pomyślał, że stary kandelabr może być tak przydatny? Ten pełni trzy funkcje – zapewnia dom dla pelargonii, dla ptaków i motyli. Jest piękną dekoracją w każdym ogrodzie. Czy chciałbyś mieć doniczki z pelargoniami, domek dla ptaków i hotel dla motyli w jednym? Kliknij tutaj po więcej informacji.

Pomysł 4: Pelargonie w puszkach shabby chic

Stare puszki po konserwach można wykorzystać jako doniczki dla pelargonii i innych letnich kwiatów, zwłaszcza jeśli w puszkach o różnych rozmiarach posadzi się kolorową mieszankę takich roślin jak kosmos, diascja czy lantana.

Podpowiedź: Aby umożliwić odpływ wody, wywierć w puszkach otwory drenażowe przy użyciu elektrycznego śrubokrętu, wiertarki lub otwieracza do puszek.

Czerwone, różowe i fioletowe pelargonie w puszkach na starym stole w ogrodzie.

Pomysł 5: Filiżanki jako doniczki dla pelargonii i karmniki dla ptaków

Upcyklingowa, wisząca ogrodowa dekoracja wykonana z filiżanki i spodka z fioletową pelargonią.

Jeśli w Twoich szafkach kuchennych są stare naczynia, zrób z nimi porządek! Filiżanki i spodki doskonale nadają się do stylowych pomysłów upcyklingowych. Na przykład, możesz łatwo przekształcić obszerną filiżankę w dekoracyjną, podwieszaną osłonkę dla pelargonii. Mniejsze kubki można wykorzystać jako urocze stacje karmienia i wanny dla ptaków. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Jak dużo miejsca potrzebują pelargonie do wzrostu, dowiesz się tutaj.

Pomysł 6: Obraz z żywymi pelargoniami

Rama, pelargonie w doniczkach, sznurek, dwa haczyki i wiertarka to wszystko, co jest potrzebne do wykonania tego kwitnącego dzieła sztuki.

Najpierw należy wkręcić haczyki w górne rogi ramy. Następnie wywiercić trzy do czterech otworów w górnej części każdej doniczki (najłatwiej je zrobić w plastikowych lub metalowych doniczkach), przewlec przez nie sznurki i przymocować doniczki do ramy. Na koniec pozostaje powiesić ramę obrazu za pomocą mocnego sznurka w miejscu, w którym pelargonie będą miały jak najwięcej światła słonecznego.

Więcej o idealnym miejscu dla pelargonii dowiesz się tutaj.

Pelargonie w różnych kolorach zwisające z drzewa w różowych doniczkach na złotej ramie obrazu

Pomysł 7: Walizka vintage jako kwietnik dla pelargonii

Różowe pelargonie w starej walizce pełniącej funkcję pojemnika na rośliny

Pelargonie możesz posadzić we wszystkim, co jest wystarczająco duże i puste, na przykład w starej walizce. Z odrobiną folii i kilkoma otworami drenażowymi, mogą one stanowić doskonałe doniczki w stylu vintage dla pelargonii.

O tym, na co zwrócić uwagę podczas sadzenia pelargonii, przeczytasz tutaj.

Wskazówka: Strychy, piwnice i garaże są często pełne niepotrzebnych przedmiotów. Można na nich znależć prawdziwe skarby. Warto również odwiedzać pchle targi.

Pomysł 8: Lewitujące okno z pelargonią

Aby zrobić wiszącą dekorację do ogrodu ze starego drewnianego okna, będziesz potrzebować pelargonii, drewnianej deski, sznurka, śrub, dwóch haczyków, wiertarki i bardzo mocnych podkładek samoprzylepnych lub kleju na gorąco. Najpierw przymocuj dwa haczyki do górnej części okna. Następnie wywierć otwory na śruby w drewnianej desce i przymocuj ją do dolnej części okna. Możesz również wywiercić otwory w zewnętrznych rogach deski, przewlec przez nie sznurek i przymocować do okna. Na koniec zawieś okno na haczykach i umieść doniczki z pelargonią oraz inne dekoracje na parapecie taśmą lub klejem na gorąco.

Różowe pelargonie w doniczkach i wazonach ustawione na drewnianym parapecie ramy okiennej, zawieszonej na drzewie.

Masz ochotę na więcej pomysłów DIY? Kliknij tutaj, aby zobaczyć kolejny artykuł.

Odwiedź nas również na Facebooku, Pintereście i Instagramie.