×
Zbliżenie na różową pelargonię

Dlaczego pelargonia wszędzie wygląda dobrze

W ogrodzie, na balkonie czy w kuchni - pelargonia jest rośliną uniwersalną. Można ją stosować w wielu miejscach i do wielu celów - jako dekorację, środek odstraszający owady lub dodatek kulinarny.

Pelargonia występuje w szerokiej gamie kształtów i kolorów, może rosnąć zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ale to nie wszystkie jej zalety.

Grządka, balkon, doniczka: pelargonia kwitnie wszędzie

Na balkonie lub na rabacie: pelargonie bez względu na miejsce wyglądają wspaniale i można je wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Pelargonia rabatowa „Pelargonium zonale” ma pokrój krzaczasty, osiąga od 25 do 40 cm wysokości. Nadaje się zarówno na rabatę jak i do doniczek.

Pelargonia zwisająca „Pelargonium peltatum” dobrze prezentuje się w skrzynkach balkonowych lub wiszących donicach. Dorasta do 30 cm wysokości, ale tworzy pędy o długości do 150 cm. Pędy te mogą zwisać nad balustradą balkonu lub z wiszących koszy, co wygląda bardzo atrakcyjnie.

Kobieta podlewająca czerwone i różowe pelargonie w żółtych balkonowych skrzynkach przymocowanych do balustrady

Mieszańce, czyli odmiany hybrydowe wyhodowane z pelargonii zwisających i rabatowych odziedziczyły najlepsze cechy obu gatunków: są szczególnie odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie bujnie kwitną. Dzięki czemu nadają się jako rośliny okrywowe. Doskonale wyglądają na rabatach, zwłaszcza w połączeniu z ziołami, takimi jak rozmaryn i szałwia.

Dwukolorowe, w plamki, wzorzyste: Istnieje wiele odmian

Białe pelargonie w metalowych doniczkach przed kandelabrem i posągiem w ogrodzie zimowym

Szukasz rośliny pokojowej? Doskonałym wyborem są pelargonie, które bardzo dobrze rosną w pomieszczeniach zamkniętych.

Nawet jeśli nie możesz (lub nie chcesz) obsadzić grządki lub skrzynki balkonowej, nadal możesz cieszyć się pelargoniami. Pelargonie królewskie (Pelargonium grandiflorum), nazywane także pelargoniami angielskimi, doskonale rozwijają się także w pomieszczeniach. Rosną pionowo i mają zwarty pokrój, wyjątkowo duże i piękne kwiaty, a ich liście są lekko ząbkowane na brzegach, co sprawia, że są doskonałą ozdobą.

W jasnych pomieszczeniach pelargonie angielskie czują się jak u siebie w domu i są doskonałymi roślinami domowymi. Podobnie jak wszystkie inne odmiany pelargonii, występują w różnych kolorach. Istnieją odmiany dwubarwne, a także w paski, plamki lub wzory. Można spotkać odmiany o płatkach obdarzonych jednocześnie w paski i plamki.

Repelent na owady i dodatek do potraw

Pachnące pelargonie przydają się w kuchni. Są jadalne i mogą poprawić smak i wygląd ciast, tortów, a nawet pikantnych potraw.

Wyglądają efektownie i doskonale nadają się do dekoracji lub na prezent, ale mają też inne zastosowanie. Zawarte w liściach olejki eteryczne wydzielają intensywny zapach: czekolady, mięty, cytryny, pomarańczy, bzu, kokosa a nawet brzoskwini lub róży. Po wysuszeniu nadają się jako wypełnienie małych saszetek zapachowych.

Niektóre z tych zapachów – zwłaszcza cytrynowy i pomarańczowy – mogą odstraszać komary i osy. Poza tym kwiaty i liście pelargonii są jadalne. Nadają one mięsu, ciastom i sałatkom wyjątkowy smak i czynią je wyjątkowymi.

Tort udekorowany fioletowymi, pachnącymi pelargoniami, obok złotych sztućców, talerzy, filiżanek i imbryka

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.