×

Kiedy sadzić pelargonie: Kiedy ustają przymrozki, pojawiają się szybko kwiaty

Pelargonie ubarwiają lato. Sposób na szybką kwiatową oazę? Czas! Guru ogrodnictwa sadzą pelargonie dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo nocnych przymrozków.

Co roku pojawia się to samo pytanie: Kiedy najlepiej sadzić pelargonie na balkonie. Tradycyjnie w połowie maja miłośnicy pelargonii zaznaczają na czerwono w kalendarzu zimną Zośkę i zimnych ogrodników. Jest to umowna data, ale od od tego momentu nie zagraża już raczej zimno i mróz. Pelargonie mna wynieść na zewnątrz. 

Kiedy radzimy aby nie sadzić pelargonii przed zimnymi ogrodnikami, nie mamy na myśli żadnych wierzeń ludowych czy zabobonów. Przestrzegamy jedynie przed mrozem i zimnem. W drugiej połowie maja, po tym jak oni przejdąmożemy rozpocząć ukwiecanie balkonów pelargoniami. 

Dlaczego należy czekać z sadzeniem pelargonii do ostatnich przymrozków?

Pelargonie pochodzą ze słonecznej Republiki Południowej Afryki. To nadaje im ich naturalne cechy: lubią, gdy jest ciepło i ograniczoną wilgotność. 

W temperaturach otoczenia poniżej 12°C ich wzrost zatrzymuje się, a poniżej 5°C w ogóle przestają rosnąć. Nagła wiosenna, mroźna noc może być  nawet zabójcza dla przyniesionych prosto z ciepłej szklarni pelargonii. 

Nawet jeśli najgorszy scenariusz nie zdarza się zwykle od razu: po zatrzymaniu wzrostu pelargonie potrzebują czasu, aby ponownie zacząć kwitnąć. Dlatego późne przymrozki lub niskie temperatury wiosną mogą okazać się zabójcze dla wytrzymałych pelargonii. 

Sadząc zbyt wcześnie, nic nie zyskasz. 

7 sposobów ochrony pelargonii przed mrozem i zimnem

Pelargonie reagują na temperatury poniżej 5°C przerwą we wzroście. Mróz może je zabić. W Polsce przymrozki mogą występować do połowy maja. Co robić? Przedstawiamy 7 sposobów ochrony pelargonii przed zimnem. 

Różowe i fioletowe pelargonie w kamiennych doniczkach przed szybą z czarną ramą.

Kiedy należy sadzić pelargonie?

Pelargonie można sadzić na zewnątrz w skrzynkach balkonowych w drugiej połowie maja. Dzięki temu będą miały wystarczająco dużo czasu, aby urosnąć i obficie zakwitnąć. Jeśli planujesz sadzić je później, zorientuj się czy nadal będzie można je kupić i czy będziesz miał(a) wybór. 

2021-geraniums-4000-urban-summer-escapes-08

Kim są zimni ogrodnicy i zimna Zośka?

Zimni ogrodni i zimna Zośka mają reputację tych, którzy żegnają wiosnę ostatnim mroźnym uściskiem, zanim nadejdzie lato. Według starej chłopskiej reguły święci Pankracy, Serwacy, Bonifacy i Zofia pojawiają się w połowie maja, często wtedy, gdy wydaje się, że zima skończyła się na dobre i nastała wiosna. 

Zgodnie z wiejskim folklorem należy poczekać, przejdą zimni ogrodnicy, zanim zacznie się sadzić wrażliwe na mróz rośliny, takie jak pelargonie. 

Z zimnymi ogrodnikami związane jest zjawisko pogodowe, prawda?

Zimni ogrodnicy to zjawisko pogodowe kojarzone z początkiem lata. W maju słońce wschodzi coraz wyżej. W Europie Środkowej robi się cieplej, ale z dalekiej północy nadal napływa zimne, polarne powietrze. Kiedy systemy wysokiego i niskiego ciśnienia spotykają się w tym samym czasie i miejscu, system wypycha powietrze polarne na południe. Nadchodzi załamanie pogody. Bardziej prawdopodobne jest to na początku maja niż z jego końcem 

Statystyki pokazują…

Prawdopodobieństwo wystąpienia w tym czasie przymrozków jest spore i wynosi 35 procent. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę kilka dni przed, jak i po zimnych ogrodnikach to ryzyko przymrozków wzrasta do 50 procent.

Dowiedziałeś się już o zahamowaniu wzrostu pelargonii w niskich temperaturach. 

Temperatury przewidziane w prognozach pogody odnoszą się do temperatury powietrza na wysokości 2 m nad poziomem gruntu. Temperatura gruntu może się znacznie różnić. 

Dlatego w prognozie pogody zwracaj uwagę na temperaturę gruntu. Mierzy się zaledwie na wysokości 5 cm. Informacje o temperaturze gruntu znajdziesz na portalach pogodowych lub w aplikacjach dla rolnictwa. 

Dlatego termometr gra podwójną grę

Ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, dlatego balon unosisię, gdypowietrzewewnątrz jest ogrzewane. Powietrze wokół nas również nie zawsze ma samą temperaturę. 

W ciągu dnia słońce ogrzewa twarde, suche powierzchnie, ponieważ przewodzą one ciepło lepiej niż powietrze. W nocy efekt ten ulega odwróceniu i powierzchnie takie jak płytki balkonowe schładzają się szczególnie szybko. Można to poczuć, gdy na zewnątrz robi sięmroźno”. Zimne powietrze gromadzi się często na podłodze, tworząc mokrą plamę. 

Ponadto zimne powietrze może pomieścić mniej cząsteczek wody niż ciepłe powietrze, dlatego wilgoć skrapla się na chłodniejszych powierzchniach. Tworzy się rosa. Jeśli temperatura spadnie poniżej 0°C, rosa zamarza, tworząc szron. 

Jak bezpiecznie przetrwać mrozy, jeśli kupiłeś pelargonie zbyt wcześnie?

Wiemy, że w kwietniu kuszące jest kupowanie kolorowych pelargonii. 

• Dobrze się nimi opiekuj, gdy przyniesiesz je wcześniej do domu.

Przyzwyczajaj je do słońca na zewnątrz w ciągu dnia,

ale wnoś je do pomieszczenia na noc, gdy zagraża im mróz i zimno. 

SOS: Jak poznać, że jest za zimno dla pelargonii

Gdy pelargonie przestaną rosnąć, wtedy zauważysz, że jest dla nich za zimno. Nie trzeba ich podlewać i należy bardzo uważać, aby zapobiec ich zalaniu. Jeśli rośliny zostały wystawione na działanie mrozu, liście i kwiaty opadną. 

Jeśli Twoje pelargonie zostaną wystawione na działanie temperatur nieco poniżej zera, nie oznacza to jeszcze dla nich katastrofy. Mogą się zregenerować, jeśli zostaną uszkodzone tylko liście, a łodygi i korzenie będą nienaruszone. Minie jednak jeszcze trochę czasu zanim zakwitną 

Pelargonie jesienią i zimą

A po zakończeniu sezonu? Zmiany klimatyczne wydłużają jesień i pierwsze przymrozki często pojawiają się dopiero w listopadzie. Jeśli chcesz przezimować pelargonie, pozostaw je na zewnątrz tak długo, jak to możliwe. Świeże powietrze i słońce lepsze niż przedwczesne przeniesienie ich do domu. 

Jeśli temperatury utrzymują się stale na jednocyfrowym poziomie, przytnij pędy do długości 15 cm i umieść doniczki w chłodnym miejscu (5 do 10 stopni). Miejsce musi być jasne, w przeciwnym razie pelargonie umrą. Jeśli nie możesz zapewnić im takich warunków, lepiej będzie, jeśli na wiosnę zaopatrzysz się w nowe sadzonki. 

W marcu przesadź pelargonie do świeżego kompostu, odetnij wszystkie nowe pędy, które wyrosły podczas zimowania, umieść rośliny w cieplejszym miejscu i zaaklimatyzuj je do światła. Będziesz musiał wykazać się większą cierpliwością niż w przypadku nowych roślin, zanim pelargonie zakwitną ponownie. 

Zimowanie jest szczególnie opłacalne w przypadku rzadkich odmian lub kolekcjonerskich pachnących pelargonii. 

Bonus: znajdź odpowiednie miejsce dla swoich pelargonii

Pelargonie kochają słońce. 

Pelargonie rabatowe o pełnych kwiatach również korzystają z miejsca, w którym chronione przed ulewnym deszczem. Ich wspaniałe, kuliste kwiaty i woda spadająca z góry nie idą w parze! 

Długie, zwisające pelargonie sprawią Ci dodatkową przyjemność, jeśli będą rosnąć w miejscu ochronionym przed silnymi wiatrami. Tam, gdzie podmuchy nieustannie porywają łodygi, nie sprawdzają się one tak dobrze. 

Ale bez względu na to, którą letnią piękność wybierzesz: 

Nie należy sadzić ich na zewnątrz zbyt wcześnie, a jeśli to konieczne, należy je chronić przed mrozem i zimnem. 

Sadzenie pelargonii stało się proste

Idealne warunki w skrzynce balkonowej to podstawa lata pełnego kwiatów. Tutaj wyjaśniamy krok po kroku, jak profesjonalnie sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych. Z listą zakupów. I mnóstwem wiedzy podstawowej. Szczęście jest w zasięgu ręki, czas start! 

Odwiedź nas na FacebookuPintereście i Instagramie.