×

Pelargoniowy freestyle cz.1

Autor Rafał Kawałko www.floraplus.pl

Pelargonia to przede wszystkim roślina doniczkowa, która od stuleci upiększa nasze parapety, balkony czy trasy. Tak z pewnością odpowie większość zapytanych przedstawicieli naszego gatunku, jak zapytam jakie jest przeznaczenie tej rośliny. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiście się, czy kwiaty pelargonii mogą być wykorzystane jako kwiat cięty i posłużyć do wykonania projektów instalacji florystycznych?

Nie, większość z florystów, miłośników roślin zdecydowanie zaprzeczy. Przecież kwiaty pelargonii, mają zbyt krótkie łodyżki, a trwałość kwiatów pozostawia wiele do życzenia. W tym właśnie miejscu Was zaskoczę. Współczesna sztuka florystyczna jest poszukująca i przełamująca wcześniejsze reguły florystyczne. Zarówno poszukuje nowych rozwiązań technicznych, łączenia, jak i stosowania przeróżnych materiałów, ale przede wszystkim sięga po nieoczywiste kwiaty, rośliny. Pamiętajmy, nie zawsze trwałość jest tutaj najważniejsza, liczy się efekt tu i teraz, a kwiaty, no cóż — wszystko, co piękne jest, przemija.

Kierując się ostatnią sentencją przygotowałem szereg projektów po tytułem „Pelargoniowy freestyle”, które wraz z moimi słuchaczami Szkoły Policealnej TEB w Opolu, po wielu godzinach pracy powołaliśmy do życia.

W trakcie wykonywania projektów uczyliśmy się wzajemnie rozwiązywania problemów technicznych, pojawiających w trakcie ich wykonywania, co jest dodatkowym wymiarem edukacyjnym. Oprócz zastosowania wiedzy, którą słuchacze otrzymali na poziomie florysty, musieli w krótkim czasie wznieść się na poziom o wiele wyższy i jak widzicie dali radę. Uważam, że nie zawsze trzeba wydać tysiące złotych, aby rozwijać swoje pasje. Otwarte umysły, chęci oraz odpowiedni prowadzący wystarczą, aby wykonywać prace florystyczne przez duże F.

W każdej z prac zauważyć możecie kwiaty pelargonii jako kwiat główny lub jako kwiat towarzyszący. Zanim trafiły na przygotowane instalacje, przeszły odpowiednie przygotowanie, a mianowicie traktowane preparatami nawadniającymi oraz odżywkami firmy Floralife. Efektem była oczywiście trwałość nawet do tygodnia po ścięciu. Zależało to oczywiście od stopnia otwarcia pąka i zastosowanej techniki, jednak pelargonia pozytywnie nas zaskoczyła.

Wszystkie prace prezentowały się swoje wdzięki w następujących lokalach: Hotel Mercury, Kawiarnia Delikatesy, Cafe DolceVita, Kawiarnia Pożegnanie z Afryką, Restauracja Mąka i Wół oraz w przestrzeni publicznej miasta Opola, za co właścicielom bardzo dziękujemy. Pelargonie otrzymaliśmy w ramach kampanii Europe in bloom wspieranej ze środków Unii Europejskiej.

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.